menü resmi

Kekik Faydaları

Kekik, yıllardır mutfaklarımızda ve Tıp alanında bizlere birçok fayda sağlamaktadır. Birçok beslenme ve hastalık ile mücadele özelliklerinin yanısıra ve antioksidan özelliği de bulunmaktadır. Bu nedenle kekik, uzun süredir ‘fonksiyonel, sağlığa faydalı gıda’ olarak tanınmaktadır. Kekik bitkisi, genellikle Akdeniz bölgesinde yetişir ve kekik kelimesi ‘dağların keyfi‘ anlamına gelen Yunanca bir klimedir.

kekiğin faydaları

 

Kekik Çayı Nasıl Yapılır

Kekikten sağlığımız için faydalanabilmek için kullanabileceğimiz yöntemlerden birisi kekik çayı yapmaktır. Kekik çayını demlemek çok basittir – aşağıdaki adımları izleyerek kekik çayınızı hazırlayabilirsiniz.

 

1. Adım: Kekik Hazırlama

Taze ya da kurutulmuş kekik yaprağı kullanarak kekik çayı yapabilirsiniz. En güzel ve sade kekik elde etmek için taze, organik yapraklar kullanmaya çalışın. Bununla birlikte, kurutulmuş kekik daha kolay kullanılabilir ve çoğu süpermarketten satın alınabilir.

Kekiği kurutmak için, kekiğin saplardan kesin ve serin, karanlık bir yerde bir demetler halinde asın ya da kurutma rafına yerleştirin ve kurumasını bekleyiniz.

Kekik tamamen kuruyunca, yaprakları saplardan çıkarın ve yaprakları bir torba içine koyun. Torbanın ağzını bağlayın ve serin, karanlık bir alanda saklayın. Saplardan kurtulabilirsiniz, atabilirsiniz. Şimdi kekiği çay yapmak için elde etmiş olduk. Diğer adıma geçelim.

2. Adım: Su Ekleme

Kekik çayı yapmak için, üç yemek kaşığı taze kekiği, bir fincana koyun, daha sonra fincana kaynar su ekleyiniz.

3. Adım: Demleme

Kekik oldukça acı bir tada sahiptir. Kekiği ne kadar demlerseni o kadar tadı değişir. Ortalama 10 ila 15 dakika arası demlenmesi için bekleyiniz.

4. Adım: Tadı Artırma

Daha tatlı bir lezzet için çayın içine bal, şeker veya tatlandırıcı bir gıda ekleyebilirsiniz. Alternatif olarak, çayı biraz limon suyu ile karıştırın.

Kekik Çayının Faydaları Nelerdir?

 

1. Soğuk algınlığı ve Üşütmeye

Kekik çayı güçlü antioksidan ve antiseptik özelliklere sahiptir, bu nedenle soğuk algınlığı için muhteşem bir tedavi edicidir. Buna ek olarak, öksürük, boğaz ağrısı, ateş, baş ağrısı, kas ve eklemlerde ağrılar, iştah kaybı ve diğer uzuvlarınızda ağrı gibi ortak grip belirtileri, antiviral etkisinden dolayı oluşan durumlarda kekik çayı içmek sizlere çok şifalı gelecektir.

2. Menstrüel Krampların Tedavisi

Kekik, kramp ağrılarında rahatlama sağladığı bilinen ve menstrüel kramplar için etkili bir tedavi edici besin olarak bilinir.

Kekik, adet döngüsünü düzenlemek, erken menopoz başlangıcını ertelemek ve menopoz semptomlarını hafifletmek için de kullanılabilir.

3. Kekikte Bulunan Mineraller

Kekik demir, magnezyum, kalsiyum, manganez, bakır ve potasyum gibi önemli mineraller açısından mükemmel bir kaynaktır. Demir eksikliği anemisini önlemek için demir gerekir. Kemik metabolizması için magnezyum ve kalsiyum gerekir. Manganez ve bakır, bir antioksidan enzim olan süperoksit dismutaz için eş faktörler olarak etkindir. Son olarak, potasyum hücresel ve vücut sıvılarının önemli bir unsurudur ve sodyumun neden olduğu kalp atış hızı ve kan basıncındaki düşüşü azaltır. Bunları göz çnüne alırsak, kekiğin bizler için bir mineral boombası olduğunu ve çok yararlı bir bitki olduğunu söyleyebiliriz.

4. Antioksidan

Kekik, bitkiler arasında en iyi antioksidan özelliğe sahip bitki olarak bilinir. Karotenler, lutein, zeaksantin, kriptoksantin ve vitamin A da dahil olmak üzere polifenollü flavonoid antioksidanlarla doludur. Bu antioksidanlar, oksijen türevi serbest radikallerin, reaktif oksijen türlerinin ve hastalık süreçleri ve yaşlanmayı sağlayan zararlı kimyasalların etkilerinde yıkıcı olarak işlev görür.

5. Anti-Bakteriyel

Her gün bir fincan kekik çayı, bakteri enfeksiyonlarının uzak tutulmasına yardımcı olacaktır. Kekik, bakterilere karşı savunma yapan timol ve karvakrol yağları içerir. Düzenli olarak içilen kekik çayı, bakteri gelişimini inhibe ederek enfeksiyonlarla savaşmaktadır. Buna ek olarak, son araştırmalar, kekik, giardia lambliaamoeba enfeksiyonu için sıklıkla doktor tarafından hastalara verilen tinidazole göre çok daha yararlı olduğunu göstermektedir.

6. Sindirim Desteği

Herbalistsler, kekik çayının içilmesinin sağlıklı bir sindirim sistemini desteklemenin mükemmel bir yol olduğunu söylüyor. Kekik çayı, tıka basa yenen, fazla yemekten sonra özellikle yararlıdır ve kekikteki yağlar bağırsaklarınızı rahatlatır.

7. Kilo Kontrolü

Kekik bitkisi, kilonuzu kontrol etmenize, vücudunuzun bütünlüğünü korumanıza ve sayısız hastalık geliştirme riskinizi azaltmanıza, yardımcı olan iyi bir lif kaynağıdır.

Önlemler

  1. Çok fazla kekik çayı, bazı insanlarda karınlarda ağrımaya neden olur.
  2. Keklik çayları cildi tahriş eder ve kızarıklıklara neden olabilir. Nane ailesinden olan bitkilere alerjisi olanlar da, advers reaksiyonlar geliştirebilirler. O yüzden aşırıya kaçmamalısınız.

Lamiaceae ailesine ait, fesleğen, lavanta, nane ve adaçayı gibi bitkiler için alerjisi olan kişiler için de dikkatli olunması önerilir. Bu kişilerin de kekiğe karşı alerjisi olması muhtemeldir.

 • Hamilelik sırasında kekik kullanmaktan kaçınmalısınız, çünkü büyük miktarlarda alındığında düşüklere neden olabilir.
 • Ayrıca, emzirirken kekik çayı içmekten kaçınmalısınız. Kesin etkileri bilinmemekle birlikte, orkinos içerisindeki bileşikler anne sütünden bebeğe geçebilir ve olumsuz sonuçlar doğurabilir.

 

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • kuru kekik faydaları
 • kekik çayının cilde faydaları
 • kekik çayının faydaları ve yapılışı
 • kekik çayının faydaları maranki
 • kekik bitkisi
 • kekik çeşitleri
 • kekik nasıl kullanılır
 • kekik çayı nasıl yapılır
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Fazıl -
2018-03-24 15:06:34

Kekiğin vücuda birçok faydası bulunuyor. Düzenli olarak kekik tüketmeye özen göstermeniz gerekiyor. Et yemeklerinde çok güzel bir tat veriyor. Et yemeklerine mutlaka kekik koymaya özen gösterin.

@Fatma -
2018-03-19 00:14:38

Kekik çayı soğuk algınlığına birebir faydalı. Günde 1 veya 2 sefer kekik çayı içiyorum. İki güne bir şeyim kalmıyor. Ayrıca sindirim problemleri yaşayanlara da tavsiye ederim.

@GAYE -
2017-05-30 18:11:04

kekiğin faydası Vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim sitenizi takip ediyorum.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.