menü resmi

Kegel Egzersizi

Kegel egzersizi, Kegel egzersizi nedir, Kegel egzersizi nasıl yapılır, Kegel egzersizi vajina daraltma, Vajina daraltması, Vajina genişlemesi. Pelvik taban egzersizi.

Vajina, bir bebeğin anne karnından hayata doğmsı için bir geçit görevi gören dar bir kanaldır. Birçok kadın, özellikle büyük bir bebeği doğurduktan sonra, vajinaları geride kalıyor ve eşi ile olan ilişkilerinde endişe duyuyor.  Bunun yanısıra bazı kadınlar, birden fazla doğum yaptıktan sonra, vajinalarının aynı olmayacağından korkuyor.

  • Vajinal kas duvarlarının vajinal doğumdan sonra iyileşmesi ne kadar sürer?
  • Vajina tam olarak eski haline dönecek mi ?
  • Vajinanın eski boyutuna dönmesi için ne yapmanız gerekiyor?

Bunlar, merak ettiğiniz bazı sorular olabilir.

kegel egzersizi

 

Vajinan duvarlarının, cinsel ilişki sırasında ve bebeğin doğumunda uzayabilen ve geriye doğru esneyebilen güçlü kaslardan oluştuğunu bilmeniz önemlidir. Servikste ve vajinal duvarlardan gelen mukus ile vajina seks sırasında yağlanır, kayganlaşır. Doğum sırasında bebek amniyotik sıvı ve diğer kaygan maddelerle birlikte çıktığında aynı şekidle bu durum ortaya çıkar. Bu nedenle, vajina bebeği kapsayabilir, genişleyebilir ve sonra tekrar doğal haline dönebilir.

Ancak, bazen, pelvik tabanının kasları, özellikle büyük bir bebek doğurduktan sonra veya ardışık doğumdan sonra gevşeyebilir. Kaslar elastik özelliğini kaybettiği zaman, vajinanızın uzadığını görebilirsiniz. Bazı kadınlarda idrar kaçırma veya idrarı rahatsızlıkları ortaya çıkabilir.

Kegel Egzersizleri

Pelvik tabanın ve vajinanın kaslarını güçlendirmek için Kegel egzersizlerini yapmalısınız. Bunlar pelvik tabandaki organları destekleyecek ve vajinal kasları sıkarken üriner inkontinansın iyileşmesine yardımcı olacaktır.

Kegel egzersizlerini tek başınıza başkaları olmadan her yerde ve her zaman yapabilirsiniz. Bunları ayakta, otururken veya yatarken bile yapabilirsiniz. İdrarın gecikmesini engellemek için kullandığınız kasları sıkıştırmaya çalışın. Pelvik taban kaslarınızın açılmasını ve anüsünüzde kasılma meydana gelmesi gerekiyor. Karın kaslarınızı veya kalçalarını sıktığınızı hissederseniz doğru yapmış olmazsınız.

Pelvik kaslarınızı yaklaşık 3 saniye sıkın ve sonra onları 3 saniye rahatlatın. Her egzersizde 10 ila 15 tekrar yapın ve egzersizleri günde en az üç kez tekrarlamayı deneyin. Bir araba kullanırken, e-postalarınızı kontrol ederken, bakkalda beklerken veya yatarken bunları yapabilirsiniz. Kegel egzersizleri, düzenli olarak yapılırsa pelvik kas tabanının sıkılmasına yardımcı olur.

Doğumdan Sonra İlişki

Bazı kadınlar, normal vajinal doğum yerine cerrahi veya Sezaryen doğum yaptıkları zaman doğumdan sonra vajinalarının daha iyi olacağını düşünmektedir. Büyük bir bebek doğurmanın vajinanızda kalıcı olarak uzama meydana getireceğini düşünebilirsiniz. Başka kadınlar, seks yapmanın doğumdan önceki seksler gibi olmayacağını düşünüyor olabilir. Kegel egzersizleri yaptığınız zaman pelvikte rahatlama olur.

Bunun aksine, birçok kadın doğumdan sonra cinsel ilişki konusunda kendilerini güvende hissederler ve olumsuz bir durum hakkında endişeye kapılmazlar. Doğum sırasında vajinada artan kan akışı kadınları daha fazla orgazm olabilir bir hale getirebilir ve bu da onlara daha iyi bir cinsel yaşam sürmelerini sağlar. Başlangıçta bazı kadınlar doğumdan sonra seks yapmaktan korktuğunu ve eşlerini hoşnut etmeye istekliyse de, çoğu kadın aslında seksin daha önce hiç bu kadar iyi olmadığına yemin ediyor. Kadınlar eskiden sahip olmadıkları daha güzel cinsel ilişkiye sahip olurlar, haliyle eşleri de önceden olmadığı şekilde bir seks deneyimi yaşayabilir.

Vajinal doğumun cinsel yaşamınıza etkileri hakkında çok fazla endişelenmeyin. Kaslarınızı sıkıştırmaya yardımcı olmak için her zaman Kegel egzersizlerini uygulayabilirsiniz. Vücudun kendi kendini yenileyebileceği bir yol var, ama sabırlı olmalısınız. Ayrıca, çocuğu dünyaya getirmek, erkeklerin eşlerine olan güveni arttırarak sizleri eşinize daha da cazip, seksi bir hale getirir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@biberiyecik -
2017-07-12 21:36:53

kegel egzersizi özellikle doğumdan sonra yapılması daha faydalı olur diye biliyorumi ilişki için özellikle bir süre yapılırsa kegel egzersizinin faydasını görürsünüz.

@aytekin -
2017-07-12 21:30:36

doğumdan sonra ne kadar süre sonra ilişkiye girmek gerekir öneriniz var mı ?

@ayten -
2017-06-13 16:32:24

Teşekkürler kegel egzersizi de öğrenmiş olduk.

@Nagihan93 -
2017-05-18 04:28:39

Kegel egzersisi de varmış :P

@Esra -
2017-05-09 06:17:47

Paylaşım için teşekkürler.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.