menü resmi

Kas Krampları Neden Olur ?

Kas krampı, Kas krampları, Kas krampları neden olur, Kas krampları nedenleri, kas krampı nedir ?

Kaslarımızı kullandığımız zaman dönüşümlü olarak çalışır ve rahatlarlar. Bu durum, dik durmamızı sağlayan kas gruplarımız için de geçerlidir; Bu kaslar sıkışacak ve senkronize bir şekilde rahatlayacaktır. Kaslarımızdan herhangi biri, bu grubu kullanmak için bilinçli bir istek olmadan kasılır ve kas spazmı mmaydana gelir. Böyle bir spazm devamlı olarak meydana gelir ve devam ederse, o zaman bir kramp haline gelir. Kas krampları, spazmlardan farklı olarak çok kısa bir zamandan sonra geçmemektedir. Bu kramplar kasların sertleşmesine neden.

bacakta kramp

 

Kas Kramplarının Tanımı

Kas krampları istemsizdir, çeşitli kasların ani kasılmalarıdır. Genellikle ağrılıdırlar ve herhangi bir kas grubunu etkileyebilirler. En sık etkilenen kaslar baldır kasları, arka adeleler ve kuadriseps’tir. Kas krampları karında, ayaklarda, ellerde veya kollarda da meydana gelebilir.

Artık bir kas krampının ne olduğunu bildiğimiz için, kas kramplarının bazı nedenlerine ve bunlara kendi başınıza tedavi etmenin bazı yollarına bakalım.

Kas Kramplarının Nedenleri

Kas kramplarının oluşmasını sağlayan birçok neden vardır. Bir kas grubunun aşırı kullanımı en yaygın nedenlerden biridir. Zayıf kaslar da kas kramplarını tetikleyebilir. Yeterli sıvı tüketmiyorsanız, kas kramplarının bir başka nedeni olan dehidrasyona neden olacaktır. Ayrıca, düşük miktarda potasyum veya kalsiyum kas kramplarına yol açacaktır, çünkü her iki mineral de sağlıklı kas işlevine yardımcı olur.

Bacaklarınızda veya ayaklarınızdaki sirkülasyonun yetersiz olması, yürürken veya fiziksel aktivite ve egzersiz yaparken bu bölgelerde kas kramplarına neden olabilir.

Kas kramplarına daha sık neden olabilen birkaç tıbbi durum vardır, bunlarla sınırlı olmamak üzere spinal sinirin sıkışması, hipotiroidizm (tiroid bezi düşük seviyede işlev görür), gebelik, alkolizm ve böbrek yetmezliği sayılabilir. Ancak kas krampının sebebinin bilinmediği zamanlar da bulunmaktadır.

Kas Krampları İçin Evde Bakım Nasıl Olmalı

Bir kas krampına yakalandığınız zaman, hemen yaptıklarınızı hemen durdurun ve kasınızı masaj yapmaya veya  kramp giren el,kol,bacak gibi uzuvlarınızı uzatmaya çalışın. Sıcak olan maddeler, başlangıçta kasın rahatlamasına yardımcı olabilir. Ancak ağrı artarsa, buz daha yararlı olur.

Ağrınız devam ederse, kas krampı için bir ilaç olarak anti-inflamatuar yardımcı olacaktır. Kas krampları şiddetli ise, reçeteyle bir ilaç almak için tıbbi uzmana danışmalısınız.

Su, sıklıkla kas kramplarını hafifletmeye yardımcı olur, çünkü aktivite esnasında kas kramplarının en temel nedeni uygun hidrasyon eksikliğidir. Bu yeterli olmayabilirse, hidrasyon için elektrolitler içeren sporcu içecekleri içebilirsiniz.

Kas kramplarını hafifletmenin ek yolları, yaptığınız egzersizleri değiştirmeli ve zorlanmadan yapabileceğiniz hareketler yapmanız, egzersiz yaparken bol miktarda sıvı içmeniz ve bir muz yiyip yada portakal suyunu içmek gibi potasyum alımını artırmanız gerekir. Herhangi bir hareket yapmaya başlamadan önce ısınmaya çalışın, ısınma egzersizleri yapın; Bu kasları harekete hazırlayacak ve kas kramplarını ortadan kaldıracaktır.

Kas Krampı İçin Ne Zaman Doktora Gitmelisiniz

Kas krampları nadiren tıbbi bakıma ihtiyaç duyacak kadar ciddidir ve sıklıkla kendi başlarına geçerler. Bununla birlikte, çok kötü derecede kas kramplarınız varsa tıbbi bir mesleki uzman görmelisiniz:

  • Şiddetli ağrıya yol açar
  • Bacaklarda kızarıklık, cilt değişiklikleri veya şişlikler olması
  • Kas güçsüzlüğünden dolayı sık sık oluyorsa
  • Sık sık meydana geliyorsa
  • Şiddetli ve sık tekrarlanan kas kramplarında evde bakım pek bir fayda vermez acilen doktora gitmelisiniz

Kas Kramplarını Önleme

 

1. Yeterli Miktarda Bol Sıvı Tüketin

Her gün bol miktarda sıvı tüketin. Kesin miktar birçok faktöre bağlı olacaktır. Cinsiyetiniz, beslenme alışkanlıklarınız, hava durumu, aldığınız ilaçlar ve aktivitenin seviyesi ne miktarda sıvı içeceğinizi belirleyecektir. Kasların takım çalışması yapması ve düzgün bir şekilde rahatlaması için sıvıya ihtiyacı vardır. Sıvıları düzenli aralıklarla içmeye gayret ediniz, ve daima düzenli olmaya çalışın.

2. Isınma Alıştırmaları Alın

Yorucu bir etkinlik öncesi ve sonrası kaslarınızı gerin. Uyku saatiniz boyunca bacak krampları olursa, geceleri uykudan önce sabit bir bisiklet sürüşü veya hafif egzersiz yapmaya çalışınız. Bu,  geceleri meydana gelen kas kramplarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Kısacası, kas kramplarının çoğunun dehidrasyon ve kaslarınızın aşırı kullanımı ya da aşırı stresten kaynaklandığını unutmayın. Bol miktarda sıvı içirin ve yorucu faaliyetlerden önce ve sonra hafif ısınma hareketleri yapın.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.