Kalp Sağlığımızı Nasıl Koruyabiliriz ?

USCF‘deki klinik tıp profesörü ve Dr. Dean Ornish‘e göre; Dean Ornish’in Kalp Hastalığını Geri Döndürme Programı kapsamında, kalp hastalığının neredeyse % 99 ‘u yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri ile önlenebilir. Yaşamınızdaki düzenli küçük değişikliklerle kalbiniz daha güçlü ve daha sağlıklı olabilir.kalp-krizi-kalp-sagligi

Sağlıklı Bir Kalp için Neler Yapılmalı

 

1. Düzenli Beslenme

Kalp için sağlıklı bir beslenme, kalbinize iyi gelen gıdaları tüketme ve kötü gıdalardan kaçınma şeklindeki basit bir beslenmedir tarzıdır.

2. Sağlıklı Bir vücut Kilosuna Sahip Olun

Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için olmazsa olmazlardan birisi, sağlıklı bir kilo vermektir. Aşırı kiloluysanız hemen bir kilo kaybı rejimi başlatın. Bu, ince ve fit olmanız anlamına gelmiyor, vücudunuzun orta bölümünde taşıdığınız fazladan ağırlık, kalp sağlığınız için en zararlı olanlardan biridir. Amerikan Kardiyoloji Koleji‘nin Dergisine göre, orta bölümdeki çok fazla ağırlık kan basıncını artıracak, kalbe zarar verecek ve kan lipidlerinizi olumsuz bir şekilde yükseltecektir. Bu bölümün yağını kaybetmeye odaklanmış bir egzersiz programına başlayın.

3. Düzenli Egzersiz

Sağlıklı bir kalbe sahip olmanın bir başka anahtarı düzenli fiziksel aktivitedir. Vücudunuzu hareket ettiren ve kalori yakan herhangi bir şey fiziksel aktivist olarak sayılabilir. Günde 30 dakika, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yürüyerek başlayabilir ve bir arkadaş ile yürüyebilirsiniz, hem sağlıklı hem de düzenli olarak spor yapmaya devam etmenize yardımcı oluyor. Ev işleri de sporu devam ettirmek için mükemmel bir yoldur.

4. Sigarayı Kesme

Amerikan Kalp Derneği ve diğerleri tarafından yapılan birçok araştırmaya göre sigara, kalp hastalığı riskinizi artırır:

5. Stresi Azaltın

Sık sık öfke ile tepki gösteren insanlar, 55 yaşından önce beş kat daha fazla kalp krizi geçirme olasılığına sahiptirler. Ayrıca, bu insanlarda normal insanlara göre kalp krizi geçirme olasılığı üç kat daha yüksektir. Stres seviyelerini azaltmak için her şeyi yapın. Müzik dinlemek, yoga yapmak yada film izlemek veya sizi güldüren şovlar bu konuda çok yardımcı olacaktır.

6. Ağız Sağlığınızı Koruyun

Ağız hijyenine dikkat etmeniz, dişlerinizi beyaz ve parıltılı tutmaya çalışmalısınız. Harvard Üniverstesi araştırmalarına göre, bir çeşit kardiyovasküler hastalık olan koroner arter hastalığı gibi bazı kalp hastalıkları, ağız sağlığıyla bağlantılı olabilir.

7. Kan Sayımlarınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

Kan basıncınızı, kolestrolünüzü, trigliseritleri ve kan şekerinizi düzenli olarak kontrol etmek başka bir sağlıklı kalp puanıdır. Optimal seviyeleri öğrenin ve doktorunuzq düzenli olarak muayene olmaya gitmeyi asla unutmayın. Bu, sağlıklı bir kalbe nasıl sahip olabileceğinize dair bir başka ipucu.2 yorum
@Erhan - 2018-03-19 13:13:47

Özellikle çok fazla kırmızı et yememeliyiz. Alkol ve sigara kullanıcılacaksa alkol az olabilir fakat hazır yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor .


@Tunahan - 2018-03-19 00:19:53

Kalp sağlığınızı korumak için düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Olabildiğince doğal ürünler tüketilmelidir. Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalı. Ayrıca düzenli spor yapmak gerekli.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Özellikle çok fazla kırmızı et yememeliyiz. Alkol ve sigara kullanıcılacaksa alkol az olabilir fakat hazır yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor .

Kalp sağlığınızı korumak için düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Olabildiğince doğal ürünler tüketilmelidir. Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalı. Ayrıca düzenli spor yapmak gerekli.