menü resmi

Kalp Sağlığımızı Nasıl Koruyabiliriz ?

USCF‘deki klinik tıp profesörü ve Dr. Dean Ornish‘e göre; Dean Ornish’in Kalp Hastalığını Geri Döndürme Programı kapsamında, kalp hastalığının neredeyse % 99 ‘u yaşam tarzı ve beslenme değişiklikleri ile önlenebilir. Yaşamınızdaki düzenli küçük değişikliklerle kalbiniz daha güçlü ve daha sağlıklı olabilir.kalp-krizi-kalp-sagligi

Sağlıklı Bir Kalp için Neler Yapılmalı

 

1. Düzenli Beslenme

Kalp için sağlıklı bir beslenme, kalbinize iyi gelen gıdaları tüketme ve kötü gıdalardan kaçınma şeklindeki basit bir beslenmedir tarzıdır.

 • Meyve ve Sebzeler: Meyve ve sebzeleri günlük beslenmenizin bir parçası haline getirin. Günlük yiyecek alımlarınızın yaklaşık yüzde elli oranında sebze ve meyve içermesi gerekmektedir. Meyve ve sebzeler, lif, mineraller ve vitaminler bakımından zengindir ve kalorisinde düşüktür. Bu sağlıklı gıdaları yemeniz, kan basıncını, glikozu ve hatta kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olacaktır.
 • Balık: Kalp hastalığı riskini % 30 azaltabilecek olan omega-3 yağ asidi ile yüklü olan besin kaynağıdır, balık. Ancak, iyi bir sonuç elde etmek istiyorsanız, haftada ortalama iki kez balık yemelisiniz.
 • Fındık: Badem, ceviz ve ağaç fındıkları, doymuş yağ içeriği yüksek olan gıdalardır. Amerikan Kalp Derneği , bu tavsiyeyi kardiyovasküler ve koroner kalp hastalıkları riskini azaltmak için önermektedir. Bu ikameler kötü kolesterol LDL‘nizi düşürmenize yardımcı olur.
 • Çikolata: Koyu çikolata sadece lezzetli değildir, ancak araştırmalar, koyu çikolata içindeki flavonoidlerin kalp hastalıklarını önlemeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Bu, American Journal of Clinical Nutrition da yayınlanmıştır. John Hopkins gibi araştırmacılar çikolatanın kan pıhtılaşması üzerinde olumlu bir etkisi olabileceğini de belirtiyor.
 • Alkol: Alkolü azaltma, iyi kolesterol HDL düzeylerini artırabilir, arter hasarını önlemeye yardımcı olur ve kan pıhtı oluşumunu azaltabilir. Bazı araştırmacılar, kırmızı şarabın en çok fayda sağladığını, diğer araştırmacılar ise bunun olmadığını savunuyor. İçmeyi planlıyorsanız alkolün potansiyel faydaları ve riskleri hakkında doktorunuza danışın.
 • Çay: Çalışmalar günde üç bardak çay içmenin kalp krizi riskini yarı yarıya azaltabileceğini göstermiştir. Çay, kalp üzerinde koruyucu etkisi olan flavonoidlerle yüklenir.
 • Yağlı gıdalar: , Azaltmanız gereken iki şey var  Yağ tüketiminizi toplam günlük kalorinin maksimum yüzde otuzuna düşürmek, USDA’ya göre kalp hastalığı riskinizi azaltacaktır. Ayrıca, New England Journal of Medicine gazetesinde yayınlanan araştırmalar, Amerika’daki sağlık maliyeti artışının önde gelen bir suçlusunun tuz olduğu sonucuna varmıştır.

2. Sağlıklı Bir vücut Kilosuna Sahip Olun

Sağlıklı bir kalbe sahip olmak için olmazsa olmazlardan birisi, sağlıklı bir kilo vermektir. Aşırı kiloluysanız hemen bir kilo kaybı rejimi başlatın. Bu, ince ve fit olmanız anlamına gelmiyor, vücudunuzun orta bölümünde taşıdığınız fazladan ağırlık, kalp sağlığınız için en zararlı olanlardan biridir. Amerikan Kardiyoloji Koleji‘nin Dergisine göre, orta bölümdeki çok fazla ağırlık kan basıncını artıracak, kalbe zarar verecek ve kan lipidlerinizi olumsuz bir şekilde yükseltecektir. Bu bölümün yağını kaybetmeye odaklanmış bir egzersiz programına başlayın.

3. Düzenli Egzersiz

Sağlıklı bir kalbe sahip olmanın bir başka anahtarı düzenli fiziksel aktivitedir. Vücudunuzu hareket ettiren ve kalori yakan herhangi bir şey fiziksel aktivist olarak sayılabilir. Günde 30 dakika, kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltmanıza yardımcı olacaktır. Yürüyerek başlayabilir ve bir arkadaş ile yürüyebilirsiniz, hem sağlıklı hem de düzenli olarak spor yapmaya devam etmenize yardımcı oluyor. Ev işleri de sporu devam ettirmek için mükemmel bir yoldur.

4. Sigarayı Kesme

Amerikan Kalp Derneği ve diğerleri tarafından yapılan birçok araştırmaya göre sigara, kalp hastalığı riskinizi artırır:

 • İnme riskinizi artırma
 • HDL’yi (iyi kolesterol) düşürme
 • Etkin olma yeteneğini düşürme
 • Aort anevrizması ve periferik arter hastalığı riskini arttırma.

5. Stresi Azaltın

Sık sık öfke ile tepki gösteren insanlar, 55 yaşından önce beş kat daha fazla kalp krizi geçirme olasılığına sahiptirler. Ayrıca, bu insanlarda normal insanlara göre kalp krizi geçirme olasılığı üç kat daha yüksektir. Stres seviyelerini azaltmak için her şeyi yapın. Müzik dinlemek, yoga yapmak yada film izlemek veya sizi güldüren şovlar bu konuda çok yardımcı olacaktır.

6. Ağız Sağlığınızı Koruyun

Ağız hijyenine dikkat etmeniz, dişlerinizi beyaz ve parıltılı tutmaya çalışmalısınız. Harvard Üniverstesi araştırmalarına göre, bir çeşit kardiyovasküler hastalık olan koroner arter hastalığı gibi bazı kalp hastalıkları, ağız sağlığıyla bağlantılı olabilir.

7. Kan Sayımlarınızı Düzenli Olarak Kontrol Edin

Kan basıncınızı, kolestrolünüzü, trigliseritleri ve kan şekerinizi düzenli olarak kontrol etmek başka bir sağlıklı kalp puanıdır. Optimal seviyeleri öğrenin ve doktorunuzq düzenli olarak muayene olmaya gitmeyi asla unutmayın. Bu, sağlıklı bir kalbe nasıl sahip olabileceğinize dair bir başka ipucu.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • kalp sağlığı için öneriler
 • kalp sağlığı için neler yapmalıyız
 • kalp sağlığını korumak için nelere dikkat etmeliyiz
 • kalp ve damar sağlığını korumak için neler yapmalıyız madde halinde
 • kalp sağlığı için neler yemeliyiz
 • kalp sağlığı nedir
 • kalp ve damar sağlığı için neler yemeliyiz
 • kalp sağlığı için beslenme
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Erhan -
2018-03-19 13:13:47

Özellikle çok fazla kırmızı et yememeliyiz. Alkol ve sigara kullanıcılacaksa alkol az olabilir fakat hazır yiyeceklerden uzak durulması gerekiyor .

@Tunahan -
2018-03-19 00:19:53

Kalp sağlığınızı korumak için düzenli ve sağlıklı beslenmek gerekir. Olabildiğince doğal ürünler tüketilmelidir. Alkol ve sigaradan kesinlikle uzak durulmalı. Ayrıca düzenli spor yapmak gerekli.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.