menü resmi

Kalp Küçülmesi Nasıl Geçer

Kalp Küçülmesi

Kalp küçülmesi ne demek kalp nasıl küçülür diyorsanız buyrun, hoşgeldiniz. Kalp küçülmesi, her geçen gün daha fazla insanın hayat kalitesini düşüren ciddi sorunlar arasındadır. Buna yönelik ek önlemler alınmadığı takdirde, hayati tehlikenin ortaya çıkması söz konusu olabilir. Her hastalıkta olduğu gibi kalp küçülmesinde de erken tanı çok büyük bir önem taşımaktadır. Erken tanı olarak ortaya çıkarılmış bir hastalık, tedavi edildiğinde başarı oranının artması kaçınılmaz bir hal alır.

Kalp küçülmesi Belirtileri Nelerdir?

Kalp kapağında var olan sorunların ortaya çıkışı, ilk olarak düşük seviyelerdedir. Bu belirtilerin her geçen gün biraz daha şiddetlenmesi görülebilir. Yorgunluk ve çarpıntılar, hastaların sıkça yaşadığı sorunların başında gelir. Kişiler bir süre sonra günlük olarak gerçekleştirdiği basit işlerden bile çok yorgun bir şekilde ayrılabilirler.

Solunum yolunda yaşanan sıkıntılarda duruma eşlik edince, her geçen gün işler hasta için biraz daha zor bir duruma gelmektedir. En fazla şikayetler bunlar üzerine olurken, hastalar aynı zamanda bu dönemde bacaklarda şişlik, ritim bozuklukları, emboli gibi durumlarla çok sık bir şekilde yüz yüze gelebilirler.

kalp kapağı nakli

Kalp Küçülmesi Tedavisi

Tedavi boyunca hastalığın takibi sağlanır. Ekokardiyografi aracının yardımıyla hastalık sürecinin izlenmesi çok önemlidir. Buna ek olarak ilaç tedavisine de bu sırada başlanmış olur. Hastalığın zemininde var olan ritim bozukları bu şekilde ilaçla tedavi edilirken, kalbe olan etkileri de bu şekilde engellenmiş olur.

Oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkaran ilaçlar, bu başarısını kapaktaki rahatsızlık için gösteremez. Tedavi buna ek olarak cerrahi yöntemler ve balon tedavi tekniğiyle de desteklenmektedir. Özellikle kapakta var olan sorunların giderilmesi açısından etkili sonuçlar verir.

Cerrahi uygulamalar büyük ihtimalle başarılı bir şekilde sonlanırken, bu uygulama sırasında protez bir kapağın takılması söz konusu olacaktır.

Belli bir yaş grubunda kalp kapağı küçülmesi, başka hastalıklara da ortam yaratabilir. Özellikle aort kapak stenozları sırasında koroner arter hastalığı çok sık bir şekilde görülebilmektedir. Eğer koronoer arter hastalığı saptanırsa, buna ek olarak bypass operasyonun da uygulanmasına başlanacaktır.

Kalp Kapağı Nakli

Protez kapaklar, kalp kapakçığıyla değiştirilebilir özelliğe sahiptir. Bu alanda iki tür protez kapağın kullanılması söz konusudur. Tamamen metalik kapaklar veya biyoprotez olarak adlandırılan kısmen organik kapaklar bu alanda sıklıkla kullanılır.

Cerrahi yöntemlerden yardım alınarak kalp kapakçığı çıkarılarak, seçilen maddedeki protez kapağın buraya takılması söz konusu olur. Mekanik kapaklar, diğer kapaklara göre daha dayanıklı özelliklere sahiptir. Yalnızca ömür boyunca kanı sulandırıcı etkilere sahip olan ilaçların alınmaması gerekecektir.

Biyoprotez kapaklar ise, metalik kapaklara oranla daha kısa ömürlüdür. Ama kanı sulandırıcı ilaç kullanımına engel olan bir yapıları yoktur. Hastalar aspirin tarzı ilaçların kullanımını çok rahat bir şekilde yapabilirler. İki yöntemde günümüz yöntemlerine bakıldığında oldukça başarılı sonuçlar ortaya çıkarır. Özellikle gelişen tıp konunun önüne geçmek için oldukça iyi imkanlara sahiptir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • kalp kapakçığında sızıntı
  • kalp kapakçığı kaçağı
  • kalp kapakçığı açıklığı
  • kalp kapakçığı hastalığı ölümcülmüdür
  • kalp kapakçığı yetmezliği
  • kalp kapakçığı tedavisi
  • kalp kapakçığı kan kaçırması belirtileri
  • kalp kapakçığının açık olmasının zararları
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.