Kalite Kontrol Mühendisi Nasıl Olunur?

Meslekler kategorisine 1 Ocak, 2018 tarihinde eklendi, 3 defa okundu

Kalite Kontrol Mühendisi Olmak İçin:

Kalite kontrol mühendisleri, fabrikanın pek çok standartını yakından incelemekte olan mühendislere verilen isimdir.  Fabrikanın hijyen standartları, işçi standartları, üretimin planlı bir şekilde devam etmesi ve diğer gerekli olan şeylerin kontrolünü üstlenen kişiler olarak ön plana çıkarlar. Her daim bu kişilere ihtiyacın büyük ölçülerde olduğunu belirtmek gerekir.

Günümüzde kalite kontrol mühendisi olmak isteyenler, bu hayallerini öncelikle üniversitenin ilgili bölümüne giriş yaparak yaşayabilirler. Sınırlı sayıdaki okulda bu bölümün eğitiminin verildiğini belirtmek gerekir. Bölüme giriş yapabilmek için kişilerin sayısal alanda yeterli olmaları şartı aranır. Bu nedenle üniversiteye giriş sınavında daha çok bu alana yönelmek gerekecektir. Üniversiteden başarılı bir şekilde mezun olmayı başarmış kişiler, kalite kontrol mühendis olmaya hak kazanırlar. Tabi işe girebilmek için bazı yeterliliklere sahip olmanız gerekmektedir.

Bilinmesi Gereken Konular:

Bir fabrikada kalite kontrol mühendisi olarak işe girebilmek için öncelikle ISO 9001 gibi pek çok konuya tam olarak hakim olmanız gerekir. Bu kuralları ezbere bilmeniz ve uygulanışı konusunda belirli bir tecrübeye sahip olmanız işe alım sürecini kolaylaştıracaktır. Tabi işe giriş için sadece ISO 9001’in yeterli bir konu olmadığını belirtmek gerekiyor. Zira ISO 14001, 18001,50001 gibi standartlar bu konuda her daim karşınıza çıkacak olan konular arasında bulunur. Bu nedenle geniş kapsamlı olarak iş hakkında a’dan z’ye bir bilgi birikiminin olması aslında aranan bir şarttır.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz

2 Yorum

  • İrfanCevapla

    Merhabalar herkese, bir fabrikada kalite kontrol mühendisi olarak çalışıyorum. Bu alanda çalışmayı düşünenlere öneririm. Kolay ve rahat bir meslek diyebilirim.

    May 01, 2018 20:36
  • HakkıCevapla

    Kalite kontrol mühendisliği günümüzde fazla bilinen bir mühendislik bölümü değil. Fazla bilinmemesi iyi bir alan değil izlenimi vermesin. İş olanakları oldukça iyidir.

    Nis 17, 2018 14:26