menü resmi

Kadınlarda Stres nedenleri ve Başa Çıkma

Stres, Kadınlarda Stresle Başa Çıkma Ve Stresten Kaynaklanan Hastalıklar

Stres Nedir?

Stres; hem kendi içimizde hem de çevremizde sürekli karşılaştığımız ve hiçte yabancılık çekmediğimiz, bir ruh halidir. Stres şiddetli bir aşamada ise bireyin çevresiyle olan uyumunu yani ilişkisini, bozabilir. Stres’e ‘kişi ve kişilerin karşılaştıkları ortamdan hoşnut olmadığı zaman diliminde, organizmanın verdiği tepkidir’ diye de biliriz.

Birey eğer ciddi bir stres baskısı halinde ise o anki gelişen olaylara ve karar vermesi gereken durumlara, ruhsal yönden sağlıklı tepkiler veremeyebilir. Bir kişinin stresli olup olmadığını fark etmek çok zor bir aşama değildir. Çünkü birey çevresinde gelişmekte olan durumlara, verdiği tepkiler ile kendini kolaylıkla deşifre eder. Stres, bireyin enerjisini düşürür ve ruh halini ister istemez, etkisi altına alarak olumsuz yönde etkileyebilir. Peki, stresi herkes aynı dozda yani aynı şiddette mi yaşar? Elbette ki hayır!

kadınlarda stresle başa çıkma ve stresten kaynaklanan hastalıklar
Günümüzde stressiz bir gün geçiren insan, yok denilecek kadar az. Ancak herkes stres halindeyken, aynı şiddetle ve aynı şekilde tepki vermez. Yani bir nevi stres, kişinin ruhsal gücüne göre kişiye olumsuz etki verir.

Strese giren kişi ne kadar bilinçli ise ruh halı stresin verdiği olumsuz etkenlerden, o kadar az etkilenir. Hatta psikoloji ve insan enerjisi ile ilgilenenler, o negatif enerjiyi, pozitife bile çevirebilir. Stresin verdiği negatif enerjinin kurbanı olmamak ve önemini daha iyi analiz etmemiz için bugün siz okuyucularımıza, “Stres, kadınlarda stresle başa çıkma ve stresten kaynaklanan hastalıklar” adılı başlığını, hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Peki, stresli olup olmadığımızı, nasıl anlarız?

Stres Belirtileri

Stresli olup olmadığınızı anlamak için kendinize sormanız gereken sorular;

  • Kendinizi sürekli halsiz hissediyor musunuz? Yeni uyandınız zaman mesela?
  • Kendinizi sürekli bir diken üstü halinde yani endişeli, öfkeli veya tedirgin, hissediyor musunuz?
  • Uyku düzensizliği çekiyor musunuz?
  • İnsanlara karşı sabır gösterirken, çok zorlanıyor musunuz?
  • Bir konuya odaklanma sorunu, yaşıyor musunuz?
  • Önceden yapmaktan hoşlandığınız aktiviteleri artık yapmaktan, hoşlanmıyor musunuz?
  • Devamlı sizi rahatsız eden anlamsız bir baş ağrısından şikâyetçi misiniz?
  • Sürekli grip veya nezle, olur musunuz?
  • Kendi içinizde kedinizi, aşağılıyor musunuz?
  • Çok yemek veya hiç yemek yememek gibi sorunlar, yaşıyor musunuz?

Eğer bu tarz sorunları sizde sıklıkla yaşıyorsanız, endişelendiğiniz ve bu endişenizden kaynaklanan stres halindesiniz, demektir.

Stres Anında Vücutta ki Değişiklikler Ve Stresten Kaynaklanan Hastalıklar

Birey öfkeli bir ruh hali içerisindeyken, kalbi normal hızından daha hızlı atmaya başlar. Dolayısıyla Kalp kanı, daha hızlı bir şekilde pompalar ve stres halindeki kişinin, daha hızlı nefes almasına sebep olur. İşte bu belirtiler sonucunda da kişinin; göz bebekleri büyür, karaciğer şeker üretimini artırır, sindirim hızı düşmeye başlar ve stres halindeki kişinin normalden daha fazla enerji tüketmesine sebep olur.

Stres
Stresle Başa Çıkma Yolları

Bu konuda bizim için zaman altın değerinden kat ve kat daha değerlidir. Vakit nakittir, diyerek zamanımızı iyi ve verimli, kullanmalıyız. Çeşitli aktivitelere, egzersizlere ve kafanızı dağıtabilecek, daha birçok şeyle uğraşmalıyız. Egzersiz yapmak bizi stresten uzak tutabileceği gibi kalbin daha rahat oksijen göndermesini ve zihin gücümüzün de artış göstermesine, neden olur.

Bu şekil aktiviteler bizleri stresten bir nebze de olsa, uzak tutar. Fakat şöyle bir gerçekte var ki stresi artıran, birçok unsur var. Bu unsurlardan bazıları ise kola, çay ve kahve gibi içeceklerdir. Birçoğumuz bu durumu yanlış analiz ettiğimiz için sırf içerisinde bulunduğumuz, stresli ruh halinden kurtulmak adına, stres anında bu içeceklerden kullanıyoruz

Hatta stresten kurtulmak için alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık tehlikesi yüksek olan maddelere, başvuranlarımız dahi var. Stres anında sağlıklı düşünemeye biliriz. Ancak bizi daha kötü duruma getiren, bağımlılık yapan ve vücudu negatif enerji ile depolayan ortamlardan, yiyecek ve içeceklerden kısaca bizi yanlışa yönlendirecek, her türlü kötü alışkanlıklardan da kendi irademizi kullanarak, uzak durmamız mümkün.

 

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Fatma -
2018-04-18 12:25:22

Kadınların sürekli stres altında olmaları gayet normal, işte evde sürekli zorluklarla baş ediyorlar. Bunun sonucu sinir ve stres sahibi oluyor.

@İnci Mert -
2018-03-28 12:53:46

Günlük yaşantıda kadınların üzerinde birçok sorumluluk olması stresi de beraberinde getiriyor. İş, ev, çocuk, eş, aile gibi birçok sorumlulukla başa çıkmaz insanı stresli bir hale getiriyor.

@Deniz -
2018-03-05 15:51:20

Egzersiz gibi konulara değinmişsiniz fakat buna hiç vaktim olmuyor. Akşama kadar iş yerinde zaten yorgunluktan ölüyoruz. Birde eve gelince ev işleri ile uğraşmak tüm vaktimizi öldürüyor

@Mine -
2018-03-03 15:11:34

İşte ve evde her gün stres altındayım. Bir zaman sonra stresle baş edememeye başladım. Birçok yöntem denedim ama bir çoğu işe yaramadı. Spora başlamak bana günlük stresimi unutturdu.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.