menü resmi

Kadın ve Erkek Kalbi Arasındaki Farklar ?

Kadın ve erkek kalpleri arasındaki farklar

Kadın kalbi derken hep akıllara hassasiyeti gelir. Ancak bu, bilimsel olarak da doğrulanmış bir gerçektir. Kadınlarda kalp damarları daha ince, hassas ve büzüşmeye eğilimli olur.
Kadınla erkek kalbi ölçü olarak da birbirlerinden çok farklıdır.

Kadın kalbi erkek kalbinden farklı olarak daha küçüktür. Kalp krizine yakalanma ihtimalleri daha fazladır. 40 yaşın üstündeki kadınların çoğunluğu kalp-damar hastalıklarından dolayı hayatını kaybediyor.kadın kalbi
Kadın kalbinin damarları daha incedir. Erkeklerden farklı olarak kadın kalbinin damarları 1 mm daha ince olduğundan kalp damarlarına müdahaleyi daha da zorlaştırır.

Kadınlarda kapak yapısı daha esnektir. Buna doğrultuda kalp kapağı hastalığı ve kalp atışları daha fazladır.

Kadınlarda kalp damarları daha hassas olduğundan büzüşmeye daha eğilimlidir. Büzüşen kalp damarlarının teşhisi zor olduğundan göğüs ağrılarına neden olur.

Kadınlarda kalp hastalıkları zor bulunur, zor teşhis edilir.

Kadın kalbi kalp krizi sonrası üzüntü ve kötü olaylara daha dayanıksız olur. Kalp krizi sonrası ölüm erkeklere oranla daha yüksektir.

Erkeklerde kalp, göğüs ağrısı daha çok yaşanırken, kadınlarda nefes darlığı, halsizlik, yorgunluk, şişkinlik hissi ön plana çıkıyor. Bu da teşhiste zorluk yaratır.

Kadın kalbi erkeklerden daha çok atıyor. Kalp çarpıntısı erkeklerde bir dakikada 70-72, kadınlarda 78-82 arasında değişiyor. Bu da sızlama ve nefes darlığı şikayetlerinin kadınlarda daha fazla görülmesine neden olur.

Kadın kalbinin damarları pıhtı oluşturmaya daha eğilimlidir. Doğum hapı kullanan, sigara içen kadınlarda bu risk daha fazla görülüyor.

Kadın kalbinde damarların hastalıklara duyarlılığı menopozdan sonra daha çok artıyor.

Kadın kalbinin sorunları testlerde zor belirlenir.

Kalbinizi korumak için ideal kiloları korumalı, yüksek tansiyon ve şeker hastalığını hep gözönünde bulundurmalı, sigaradan uzak durulmalı, düzenli spor yapmalı, doğru beslenmeli ve stresten uzak durmalıdır.

 

Kalplerimiz berebaer olduktan sonra gerisinin aslında bir önemi yok 😛

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.