menü resmi

Kabızlık Neden Olur ? & Kabızlık Nasıl Tedavi Edilir ?

Kabızlık veya seyrek dışkı hareketleri oldukça rahatsız edici ve yıkıcı bir durum olabilir. Bir birey, genellikle haftada 3 den fazla tuvalete çıkmalıdır. Kabızlık bulantı, kramp, kusma, rektal kanama, kilo kaybı gibi semptomlara da sahip olabilir. Tuvalete çıkmak kabızlıkta rahatlamanın tek yoludur. Bunu müshil kullanarak veya doğal olarak beslenmenizi & diyetinizi değiştirerek yapılabilirsiniz.kabizlik-ve-tedavisi

Lif bakımından zengin gıdalar, haftalık dışkılamaların artmasına ve dolayısıyla kabızlığın azalmasına olumlu etki yapar. Olabildiğince lif bakımından zengin gıdalar tüketmeniz kabızlıktan kurtulmanızda sizlere yardımcı olacaktır.

Lif Bakımından Zengin Gıdalar

İki temel lif türü vardır: çözünmez ve çözünebilir. Çözülmeyen lif, yutulduğunda, engellenmiş atıkları toplayan bir fırça gibi davranır ve daha sonra kabıslığın geçmesinde yardımcı olur. Çözünür lif bir sünger gibi davranır ve suyu emer, zehirli organizmaları tutarak dışkılama ile atılmasını sağlar. Kadınların günde en az 25 g lifli gıda yemesi gerekir; Erkeklerde ise bu rakam, günde 30 g ile biraz daha fazla olmalı. Aşağıda, bazı zengin lifli gıdalar ve bunları diyetinize nasıl ekleyebileceğiniz üzerine bazı öneriler listelenmiştir.

Kepek: Kepek lifi inanılmaz derecede yüksek olan, ancak kendi kendine yenemeyen gıdadır, tadı tek başına yendiği zaman hoşumuza gitmez. Kepekli kekler ve tahıllar, diyetinize ekleyebileceğiniz iki besin kaynağıdır.

Meyve: Çoğu meyvede bir miktar lif bulunur, ancak bazı meyve türleride diğerlerinden daha fazladır. Armut, kuru incir, guava, ekmek fıstığı, avokado, taze ahududu, yaban mersini (taze veya dondurulmuş), taze böğürtlen lif açısından çok zengindir.

Fasulye: Fasulye, en doğal lif yönünden zengin gıdalardan birisidir. Çeşitliliği fazla olduğundan, herkesin tercihlerine uyacak bir fasulye olmalı. Lima fasulye, adzuki fasulye, fasulye, siyah fasulye, siyah kaplumbağa çorbası fasülye, baklagil, fasulye, fasülye fasülyesi ve sarı fasulye.

Yapraklı yeşiller: Herkes yeşil sebze yelpazesine sahip değildir, ancak günlük diyetinize yalnızca küçük bir bölüm ekleyerek kabızlığı önemli ölçüde azaltabilirsiniz. Şalgam, pişmiş hardal yeşili, kolza yeşilliği, ıspanak ve İsviçre pazı bu gıdalar arasında bulunur.

Fındık ve tohumlar: Gün boyunca yenebilecek  mükemmel bir atıştırmalıktır ve lif açısından çok zengindir. Fındık ve tohumlardan en az 2-3 adet günlük diyetinize dahil etmeye çalışmalısınız; Badem, kabak çekirdeği, kaju fıstığı, fıstık, ayçiçeği çekirdeği, ceviz, keten tohumu ve susam tohumları da lif bakımından oldukça zengindir.

Patatesler: Bu popüler sebze aslında lif açısından oldukça yüksektir ve kesinlikle tüketmeniz gereken lifli gıdalardandır. Haftada en az 2-3 patates tüketmeye çalışın; Pişmiş patates, ev yapımı kamalar, patates salatası veya içinde patates bulunan bir çorba olabilir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Aysel -
2018-04-13 23:49:11

Günümüzde çoğu kişide kabızlık problemi gözüküyor. Bunun en büyük sebebi dengesiz beslenme. Çoğu kişi günler yaşantısında yemeklerini fast food türü ile geçiştiriyor ve gerekli besinleri vücuduna almıyor. Bunun sonucunda da kabızlık oluyor.

@Nazlı -
2018-03-19 00:15:51

Kabızlık probleminin en temel sebebi beslenmeyle alakalı. Sürekli kuru ve lifsiz gıdalar ile beslenme sonucu kabızlık oluyor. Ev yemekleri ve lifli besinlerle beslenmeye özen gösterin.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.