menü resmi

İyi Bir Bilgisayar Programcısı Olmak İçin Neler Yapmak Gereklidir ?

Bilgisayar Programcısı

Bildiğimiz gibi Bilgisayar programcılığı artık gözde mesleklerden biri haline geldi. Neredeyse her üniversite her sene binlerce mezun veriyor. Peki, şimdi sorumuz şu; Çalışmak istediğimiz kurum/kuruluş bizi neden tercih etsin? Bu sorunun 3 tane cevabı vardır. Birincisi yazılım bilgimiz üst düzeydir, artık üst düzey programlar yazarız.

İkincisi pek bilinmeyen bir programlama dili öğrenmişizdir. Üçüncüsü yazılımda önemli olan matematik algımız gelişmiştir. Evet, sizinde seçilme sebebiniz bunlardan biri/birkaçı olabilir. Fakat daha önce hiçbir yerde çalışmamış fakat bilgisi yüksek, tecrübesiz yeni mezun bir öğrenci çalışmak istediğinde nasıl iş bulabilir?

Her şeyden önce gelmek istediği yeri kafasında oluşturmalı, ister bir firmaya bağlı kalmadan, ister bir firmayla çalışsın en önemli kural budur. Hedefleri olmalı ve o hedefler doğrultusunda devam etmeli. Bunun olduğunu varsayarak diğer adıma geçelim. Ya bütün yazılım dillerini iyi bir şekilde bilmeli ya da tek bir yazılım dili üzerinden gidilmelidir. Burası bir dönüm noktasıdır, tek bir yazılım dili diye bahsettiğimiz olay ise; mesela internet programcılığı ilginizi çekti, fakat birçok dili mevcut, siz bunlardan birini seçmek zorundasınız.

programcı

HTML ve CSS’i bildiğinizi farz ederek PHP ve ASP.NET seçeneklerinden birine yöneleceksiniz. PHP’yi artık neredeyse çoğu insan çok iyi biliyor, fakat ASP.NET biraz daha karışık olduğu için kolay kolay .NET dilini çok iyi bilen çıkmıyor.

Burada yapacağınız ne olurdu? Benim seçimim ASP.NET’ten yana olurdu. Çünkü .NET’i iyi bilen bir yazılımcı her zaman bulunmaz ama PHP’den anlayan bulunur. Kararlarınızı mantık çerçevesinde verdiğiniz sürece kaybetmezsiniz. Alacağınız ücrette sizi memnun edecektir.

Bir diğer önemli husus ise her sene teknolojide çığır açan telefonlar. Şimdi ne alaka konumuzla diyenler olacaktır. Hemen anlatalım, mobil teknoloji çağı günümüz. Her sene yeni yeni oyunlar oynuyoruz telefonlarımızda, yeni yeni uygulamalar ile vakit geçiyoruz. Bankacılık işlemlerimizi telefonumuz üzerinden bankaların uygulamalarından hallediyoruz.

Buna birçok örnek verebiliriz. Bu sayede anlayacağımız gibi mobil programlama alıp başını gidiyor. Android ve IOS programlamayı da öğrenip, siz de uygulama/oyun yazarak veya firmalara hazırlayarak tercih sebebi olabilirsiniz. Bir de bu işin sevgi kısmı var. Bu işi severek yaparsanız ve yaparken mutlu oluyorsanız siz bu işe aşkla bağlısınızdır. Güzel bir yaşam dileğiyle. Her şey gönlünüzce olsun.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • iyi bir programcı olmak için gerekli bilgiler
  • bilgisayar programcılığı
  • programcı olmak için ne yapmalıyım
  • bilgisayar programcısı nasıl olunur
  • iyi bir programcı nasıl olunur
  • nasıl yazılımcı olurum
  • bilgisayar programcılığı nasıl
  • iyi bir bilişimci olmak
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.