İş Fikirleri Çankırı

Çankırı’da Yapılacak İş Fikirleri

Her şehrin kendine özgü bazı meslek grupları vardır. Bu meslek çeşitliliğinde tarihi özellikler, insanların ekonomik geçimlerini nasıl sağladıkları, şehrin coğrafi açıdan nasıl bir durumda olduğu, gelişmişlik düzeyi, nüfus özellikleri gibi nedenlere bağlanabilir. Ancak küçük ve orta nüfusu olan şehirlerde geleneksel meslekler daha sık şekilde görülmektedir.

Çankırı’da yapılacak iş fikirleri arasında da bu geleneksel özelliklerin olduğu mesleklere rastlanabilir. Ancak daha sağlıklı bir değerlendirme için şehirdeki ekonomik faaliyetlerin ne yönde olduğunu bilmek burada iş kurma planları olan kişiler açısından önemlidir.

Çankırı’da Ekonomik Faaliyetler

Çankırı’da ekonomik faaliyetlerin büyük bölümü tarıma dayanmaktadır. Sanayi henüz çok gelişmemiş olmakla beraber temellerinin varlığından bahsedilebilir. Ciddi bir gelir payına sahip tarım şehrin %50’lik ekonomisini oluşturmaktadır. Bu gelir dağılımı tahmin edileceği gibi çalışan nüfusun %70’in tarım alanında faaliyet göstermesini sağlamıştır. Ancak bu alan doğrudan tarım gibi değil yan alanlarla beraber değerlendirilebilir. Hayvancılık ve ormancılık da bu yüzdenin içinde bulunur.

Bunun dışında leblebi, el dokuma, bez ve peştamal ile bal üretimi ve satışı da bir hayli yoğundur. Tarım ürünlerinde buğday, çeltik ve tuz temel ekonomik gelir kaynağıdır. Arpa, mısır, fasulye ile burçak, patates, şeker pancarı gibi ürünlerin üretiminden de ciddi bir gelir sağlanmaktadır. Yine şehre özel olarak “fiğ” ekimi burada görülmektedir. Siz de tamamen buraya özgü bu tarım ürünlerinden birini değerlendirebilir ve avantaj sağlayabilirsiniz.

Çankırı’da Maden Satışı ve İşçiliği

Maden bakımından zengin olan Çankırı’da dilerseniz buraya özgü madenlerin ticaretini de yapabilirsiniz. Alçıtaşı en çok çıkarılan madenlerdendir. Ayrıca kaya tuzu, linyit, betonit de yoğun çıkarılan madenlerdendir. Kaya tuzu en zor çıkan maden olarak 160 metreden alınmaktadır.

Sanayi Yatırımı

Çankırı, henüz gelişmeyen bir sanayisi olması nedeniyle yeni iş fikirleri için açık bir kenttir. Bu da yatırım için ciddi bir potansiyel sağlar. Burada üretim tesisleri oluşturularak çevre illere ve daha da ileri seviyede yurt dışına üretim sağlanabilir. Yani bir miktar birikiminiz varsa burada hiç yapılmamış bir iş yaparak artı sağlanabilir.

Ulaşım Sektörü

Sanayisi az gelişen şehirlerde ulaşım ağı da zayıftır. Ancak aynı şekilde bu alanda da yeniliklerin yapılabileceği düşünüldüğünde Çankırı’da iş fikirleri açısından güzel bir yatırım alanı daha ortaya çıkabilir. Örneğin şehir merkezinden ulaşımı zor olan alan ve turistik özelliği olan alanlara araç satın alarak yatırım yapabilirsiniz. Belirli bir prosedürle bu işlemler tamamlanır ve uzun vadede son derece karlı bir yatırım yapabilirsiniz.

Farklı Bir Şehirde İş Kurmak ve Çalışmak

Çankırı’da yaşamıyorsanız ve farklı bir şehirden gelerek burada yatırım yapmak ya da bir işte çalışmak istiyorsanız bazı önlemler almakta yarar var. Örneğin çalışmak isteyenler için önceden iş bulunması ve bu şekilde gelinmesi tavsiye edilir. Yatırım yapacakların da kesin projelerle devam etmelerinde yarar vardır.

Önerilen Paylaşım 1:İş Fikirleri Erzurum

Önerilen Paylaşım 2:İş Fikirleri Ağrı

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

2 Yorum(lar)

  1. Çankırı genel ticari faaliyetlerine bakacak olursak ilk göze tarım sektörü çarpıyor. Şehrin en önemli gelir kalemlerinden birisi tarım sektörü. Sanayi oldukça az sayılır tarıma göre.

  2. Güzel memleketim Çankırı’da bu aralar tuz lambası paketleme, tuz paketleme işleri moda gibi. Alternatif aradım fakat bu listedeki birçok şeyi denedim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çankırı genel ticari faaliyetlerine bakacak olursak ilk göze tarım sektörü çarpıyor. Şehrin en önemli gelir kalemlerinden birisi tarım sektörü. Sanayi oldukça az sayılır tarıma göre.

Güzel memleketim Çankırı'da bu aralar tuz lambası paketleme, tuz paketleme işleri moda gibi. Alternatif aradım fakat bu listedeki birçok şeyi denedim


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer