menü resmi

İş Fikirleri Ağrı

Ağrı’da Yapılacak İş Fikirleri

Ağrı’da yapılacak iş fikirleri çoğu insanın aklını kurcalıyor. Özellikle ülkenin doğu, batı her kesiminden insanlar geçim sıkıntısından yakınarak ek gelir elde etmenin peşine düşüyorlar. Batı kesimdeki metropollerde hal böyle olunca doğudaki halk bu krizden çok daha şiddetli bir şekilde nasipleniyor, fakat buna rağmen Ağrı’nın sosyokültürel durumu ve coğrafi koşulları iyi analiz edilirse, bu ilde yapılacak yatırımların mevcut olduğunu görebiliriz.

Ticaret

Her ülke gibi, Türkiye’nın de ticaret politikası her sene ithalatı azaltmak ve ihracatı arttırarak devam etmek üzerine kuruludur. Bu politikanın amacına ulaşabilmesi için atılabilecek en stratejik adımlardan biri ise komşu ülkelerle ticaret yapmak. Bu noktada Ağrı ili bazı iş olanakları vaad etmekte. Türkiye’nin sınır illerinden olan Ağrı, komşu illere yakın olduğundan devlet bazı yatırımları Ağrı ve Ağrı’ya eşdeğer konumlardaki şehirlere yapmakta.

ağrı iş fikirleri

Komşu illerdeki yoksunlukları ve tüketim alışkanlıklarını daha iyi gözlemleme fırsatı sunan Ağrı ili dış ülkelerle ticaret için oldukça uygun bir konumda. Dışa ihraç edilen ürünler yalnızca Ağrı’ya has ürünler veya Türkiye’nin çeşitli yerlerinde üretilen ekinler olmak zorunda değildir. Bu noktada Ağrı’nın coğrafi konumu dolayasıyla kent bir aracı olarak kullanılabilir, bu sayede bir çok ürünün ticareti yapılabilir.

Bu noktada teknolojik aletler de bir ticaret kolunu oluşturabilir. Komşu ülkelerden daha ucuza mal edilen ürünler internet yoluyla Türk piyasasında olduğundan daha ucuza satılabilir.

Sanayi İşçiliği

Bilindiği üzere Ağrı, sanayii faaliyetlerini iyileştirmekte olan bir kent. Ağrıdaki iş imkanlarından bir tanesi de sanayi işçisi oalrak çalışmak. Hayvancılığın yaygın olduğu Ağrı da bir çok yem fabrikası bulunmakta. Bunun haricinde tuğla fabrikaları, un fabrikaları ve et-balık kurumları da bulunmakta.

Bütün bu fabrikalarda işçi sıkıntısı görülüyor çünkü yerli halk özellikle ilk bahar ve yaz aylarında diğer şehirlere iş göçü yapıyor ve buradaki fabrikalar iş sıkıntısına giriyor. Eğer sizin de Ağrı’da fabrika işçisi olarak çalışmak gibi bir niyetiniz varsa ilanları takib etmeniz sonuç verecektir.

Turizm

Turizm dendiğinde akla Bodrum, Marmaris, Datça, Çeşme gibi deniz turizminde gelişmişlik gösteren illerimiz gelir fakat turizm yalnızca deniz turizminden ibaret değildir. Turizmin kültürel ve tarihi, sağlık kolları da bulunmakta.

Deniz turizmi bakımından olmasa da kültürel ve tarihi turizm açısından oldukça zengin olan Ağrı’da iş olanakları son zamanlarda turizm sekötüne de kaymaya başladı. Şehirde ülkemizin en önemli kaplıcalarından olan Diyadin Kaplıcaları bulunmakta. Bu şifalı su eklem ağrıları, kas ağrıları ve kireçlenmelere iyi gelir; bütün yılın yorgunluğunu atmanızı sağlar. Aynı zamanda gözenekleri açarak cilde de çok iyi gelir.

İshak Paşa Sarayı ve Doğu Beyazit Kalesi ve daha nice tarihi yapıya ev sahipliği yapan ağrı yerli ve yabancı turistleri ağırlamakta. Turistik alanlara hediyelik eşya dükkanları açabilir, turist rehberi olarak çalışabilir veya hediyelik eşya dükkanlarına malzeme satabilirsiniz.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Mahmut -
2018-05-01 20:12:04

Devletin desteğiyle de beraber son üç dört yılda ağrı kent merkezinde birçok tekstil atölyesi kuruldu. Tekstil sektöründe Ağrı da iyi bir iş potansiyeli bulunuyor.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.