menü resmi

İnterkostal Kas Gerilmesi

Kaburgalarınız arasında bulunan kaslara, interkostal kaslar denir. . Üst vücutun ani bükülmesi gerçekleştiğinde, spor veya diğer koşullar altında zorlanabilirsiniz.

İnterkostal Kaslar Nelerdir?

İnterkostal kaslar genellikle büyük, hacimli doku kütleleri olarak düşünülür, ancak interkostal kaslar aslında göğüste olan ince kaslardır.

İnterkostal Kasların Konumu

İnterkostal kaslar, kaburgalar arasında bulunan ince kas bantlarıdır. İki tür interkostal kas vardır: iç ve dış interkostal kaslar. Bu kasların kan damarları ve sinirleri bulunur ve bunlar da kaburgalar arasındaki interkostal boşlukta bulunur.

İnterkostal Kasların İşlevi

İnterkostal kaslar nefes almayı desteklemek için inhalasyon veya derin inspirasyon sırasında kasılmaktadır. Harici interkostal kaslar inspirasyon esnasında kaburgaları indirip ve yükseltirken, iç ve subkostal (en içteki) kaslar, zorla nefes verme sırasında kaburgalarınızı indirir.

İnterkostal Kas Gerilmesinin Belirtileri

İnterkostal kas gerginliğinin belirtileri, nefes alma sırasında keskin, bıçak saplanıyormuş gibi bir ağrı veya kaburgada kalıcı bir acı veya ağrı oluşmasıdır. Ağrı, derin nefes alırken veya yana doğru bükülürken veya eğilirken genellikle daha kötü olur. Kasın iyileşmesi için cerrahi operasyonlar gerekebilir. İyileşme ise üç ayı bulabilir.

İnterkostal Kas Gerilmesinin Sebepleri

Rahat hareket etmeniz ve iyileşmeniz, kas gerginliği derecelendirmesine bağlıdır; bu, ilgili yaralanma derecesini gösterir. Kas gerginliği derecesi üç sınıfa ayrılır:

1. Derece, yalnızca bazı kas liflerinin hasar gördüğü hafif bir kas gerilmesinden oluşur. İyileşme süresi iki ila üç hafta alır.

2. Derece, daha fazla kas lifinin bulunduğu ılımlı bir kas gerilmesinden oluşur, ancak kaslar rüptüre olmaz. İyileşme süresi üç ila altı hafta sürer.

3. Derece, ciddi yaralanma ve kasın tamamen koparılmasını içerir. Kasın iyileşmesi için cerrahi onarım gerekir. İyileşme süresi üç aya kadar sürebilir.derin inspirasyon

İnterkostal Kas Gerilmelerinin Nedenleri

1. Vücüd Yapısı. Kas gerilmesi genellikle kas veya tendonun aniden gerilip yada çekilmesinden kaynallanır. Gövdenizi aniden veya sertçe eğdiğiniz zaman yada kollarınızı zorla saldığınızda, interkostal kaslar zorlanabilir.

2. Spor Dalları. Rokokal kaslarda görülen sıklıkla rastlanan aktiviteler arasında raket sporu, golf ve beyzbol vardır. Kaburgaya (örneğin futbolla mücadele sırasında) doğrudan darbeler, interkostal kasların gerilmesine ve kas gerginliğine neden olabilir.

İnterkostal Kas Gerilmesinde Yapılacaklar

1. Rahatlayın.

3. Ağrı kesici alın. Ağrıyı hafifletmek için ibuprofen veya asetaminofen gibi tezgah üstü ilaçlar alınabilir. Gerekirse doktorunuzdan reçete talebinde bulunabilirsiniz.

4. Nefes alıştırmaları yapma. Egzersiz, iyileşme sürecine yardımcı olabilir ve yaralı kaslarınızı güçlendirebilir. Bunlardan bazılarını deneyin:

    • Derin Nefes Alma

Kas gerginlik belirtilerini hafifletmenin en iyi yolu, dinlenmek ve spor faaliyetinizi durdurmaktır. . Kasların daha fazla hasar görmesini önlemek için gövde hareketlerini de sınırlamalısınız. Tam gün yatak istirahati yapın, ancak iki günden fazla olmamalıdır. Uzun süreli hareketsizlik, kas sızdırmazlığına ve gövde esnekliğine neden olabilir, bu da iyileşmeyi geciktirebilir.

2. Ice Pack’i uygulayın. Havlu sarılı bir buz torbası kullanın ve interkostal kas gerilmesi sonrasında iki gün boyunca günde 3-4 kez 20 dakika boyunca uygulayın. Şişkinlik ve ağrı azalana kadar buna devam edebilirsiniz.

Önce rahat edeceğiniz şekilde oturunuz ya da boynunuzla destek alarak yerde durun ve sırtınızı düz tutun. Acı çekmeden elinizden geldiğince derin nefes alın ve sonra yavaşça bırakın. Omuzları kaldırmadan sadece akciğerlerin nefes almasına gayret edin. Mideniz hafifçe genişleyecektir. Bunu 5 kere tekrarlayın.

    • Yatarken Yuvarlama

Başlamak için, sırt üstü dizlerinizi bükerek uzanın. Ağrıya neden olmaksızın dizlerinizi mümkün olduğunca br sağa bir sola hareket ettirin. Bunu 10 kere tekrarlayın.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • anterior interkostal kaslar
  • interkostal çekilme ne demek
  • interkostal nedir
  • solunum sistemine yardımcı olan kas nedir
  • solunum kasları nelerdir
  • solunum kasları pdf
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Aysun -
2018-03-16 07:58:37

İlaç kullanılmasına karşıyım vücuda yan etkisi olabilir veya belli bir sure sonra bağışıklık yapar. Doğal yollardan veya krem tarzı ilaçlar kullanabilirsiniz. En iyi yöntem masajdır. Masaj yaptırırak vucudun gerdin yerleri rahatlar ve kan akışı normala döner. Masaj yaptırmanızı tavsiye ederim etkisi %60 dır.

@Melih -
2017-06-19 12:23:16

interkostal kas gerilmesi neden olur Benimde yorumum bulunsun

@FATMA -
2017-06-10 16:47:47

derin inspirasyon teşekkürüm bulunsun.

@ÇAĞRI -
2017-05-20 19:37:58

derin inspirasyon yasemin sen kimsin

@Edanur -
2017-05-19 15:09:25

interkostal kas gerilmesi paykaşımı için çok teşekkür ederiz.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.