menü resmi

İnsanlar Neden Kendilerini Beğenir ?

Her zaman görüyoruz, duyuyoruz bazı insanların egolarının ne kadar yüksek olduğunu. Peki sizce, siz ne kadar kendinizi beğeniyorsunuz hiç düşündünüz mü? Yada daha önce şu soruyu soralım, “İnsanların kendilerini beğenmeleri yanlış mıdır?”

Evet size soruyorum insanların kendilerini beğenmeleri, kendilerinin her zaman iyi olduğunu hatta en iyinin kendilerinin olduğunu, kendilerini kimsenin kandıramayacağını düşünmeleri ne kadar doğru, ne kadar yanlış.

Olaya isterseniz farklı bir bakış ile anlam katalım. Bunun için bazı kavramların üzerinden geçelim.ego

Ego Nedir

Kitaplardaki anlamını yada televizyonlarda insanların anlattığı anlamını sormuyoruz, gerçekten de siz egonun ne olduğunu düşünüyorsunuz, onu soruyoruz. Klişe, basit olanları bir kenara bırakalım ve kendi düşüncemizi ön olana çıkartalım.

Dinimizde Nefs ile mücadele etmemiz gerektiği ve nefsimizin bizleri sürekli birşeyler isteyerek, sonunda rezil edeceği belirtiliyor. Nefs ile ego arasında sizce nasıl bir ilişki bulunuyor ? Nefs ile ego aynımıdır, yoksa hangisi diğerinin alt kümelerinden birisidir ?

Herşeyi bir kenara bıraktığımıza göre, kendi düşüncelerimizi önplana koyuyoruz. Bizce ego demek, sürekli ve sınırsız şekilde istenilen olmak, yüksekte olmak, tatminkarlığın sınırını zorlamak demek. Sürekli sahip olduğumuz, karizmadan, güzellikten vb.. daha fazlasına sahip olduğumuzu sergileme ihtiyacıdır.

Egonun illa da başka insanlara ihtiyacı yoktur ama değil mi? Bazen kendi kendimizede egomuzu kabartıyoruz, özellikle de hayal kurduğumuz zamanlarda hep başrolde olan kendimizi daha süper, daha güzel yada daha güçlü yada daha karizmatik olarak hayal ediyoruz. Hep diğer insanların bizden daha değersiz olduklarını düşünüyoruz.

Örneğin bir kafede oturuyorsak ve telefonumuz eskilerde kullanılan bir telefon ise, kendimizi ezilmiş ve değersiz gibi hissediyoruz. Bu sadece örnekler denizinden bir damla. Peki neden böyle hissediyoruz, sonuçta bizim kim olduğumuzu ne olduğumuzu gösterecek kala kala bir telefona mı kaldık. Yada bir arabaya. Yada zengince bir nesneye.

İnsanların diğer insanlar üzerinde daha baskın ve daha değerli olması durumuna ego durumu diyebiliriz.

Bazen bir insan görüyoruz ve “çirkin” diyoruz, “bu ne ya” diyoruz, “buna kim bakar” diyoruz, “ne kadar salak” dediğimiz dahi oluyor. Peki soralım size, hangi insan daha çirkin, daha salak olmayı ister. Kimse istemez, peki kimse böyle olmayı istemiyorsa neden biz onlara bu sıfatları yakıştırıyoruz. Hemen “e hakediyorlar” demeyin.ego insan

İnsanlar Neden Kendilerini Beğenir

Şimdi ego hakkında biraz konuştuktan sonra esas konumuza dönelim. İnsanlar neden kendilerini beğenir.

  • Kendini beğenmenin bir sınırı olmalı mı?
  • Kendilerini beğenen insanlar neden diğer insanlar tarafından beğenilmez ve hor görülür?
  • İnsanların kendilerini beğenirken diğer insanları kendilerine referans olarak alması nasıl açıklanır?

Aslında kendilerini beğenen insanların olmadığını düşünen insanlar kendilerini beğenir. Hani madem kimse beni beğenmiyor, o zaman bende kendi kendimi beğenirim kafasına gidiyor.

Çünkü her insanın beğenilmeye ihtiyacı vardır. Bu yaratılıştan gelen bir özellik. Fakat işin kilit noktası bir sınırın belirlenebilmesinde. Herşey insan için sonuçta. Beğenilmek, beğenmek te yine insan içindir. Fakat sınırı aşmamak kaydıyla.

Eğer bir insan kendini beğenerek daha değerli olacağını sanıyorsa, o zaman evden hiç çıkmadan beğensin kendini beğenebildiği kadar. Burada şunu anlamak gerekiyor, insanlar bir duruma sahip olmak için diğer insanlara ihtiyaç duyuyor. Sonuçta, hiç bir insanın olmadığı bir yerde ne kadar değerli olduğunuzu bilemezsiniz. Hani bir zıtlık olmalı ki diğerinin değeri anlaşılsın.

Durum şu hale geliyor, insanlar kendilerini diğer insanlardan daha değerli görüyor, ama o insanların da kendilerini değerli görmelerini istiyor. Sizi, değersiz gördüğünüz insanların değerli görmesi nasıl bir paradoks oluşturur. Sonuçta sizden daha değersiz olarak gördüğünüz insanların sizi beğenmesi demek, değersiz insanlar tarafından beğenilmeniz anlamına gelir, o zaman siz ne kadar değerlisiniz 🙂

Belirli sınırlar içerisinde, kendimizden başka insanları aşağılamadan, onları değersiz, anlamaz, anlayışı kıt, çirkin vb.. olarak görmediğimiz zaman aslında bizim değerimiz istemediğimiz ölçüde artacaktır. Eğer biz insanları oldukları gibi kabul edersek, kendimizi de olduğumuz gibi kabul edeceğiz, ve hatta diğer insanları daha değerli görürsek, o zaman daha değerli insanlar tarafından beğenilen ve değerli görülen bir insan oluruz.

Bir insan sizi beğenmiyorsa, yüzde 90 sizde onu beğenmeyeceksiniz. Peki burada sizi beğenmeyen insanı beğenmemenizi sağlayan nedir ? Tersi olarak, O insan sizi beğenirse, siz otomatik olarak o insana karşı bir sempati duyacaksınızdır değil mi? O zaman neden kendimizi bu kadar fazla beğeniyoruz, daha değersiz olacağımızı bile bile.

Eğer kişiliğiniz hakkında test yapmak isterseniz bağlantıya tıklayınız. Kişilik testi

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Sevda -
2018-03-08 21:40:27

İnsanın kendini beğenmesi davranışlarının önüne geçmiyorsa bunda bir kusur yok. Ama bu davranışlarını etkiliyor ve günlük yaşantısında problem oluyorsa ego büyük bir sorun yaratır.

@Berke -
2018-03-08 09:45:33

Yazı gerçekten bilimsel bir açıklama olmuş. Genelde bayanlarda bir tarz kendini beğenme sorunları yaşandığını gördüm. Kıskanmalar bile burdan çıktığı düşüncesindeyim . Benim için psikolojik bir sorun olduğunu dusunuyorum .

@nonego -
2017-07-14 18:39:55

İnsanlar bencillik ve egolarından dolayı kendilerini beğenir. Ego olmasa aslında ne kadar güzel olurdu hiçbir insan belki de kendini beğenmezdi.

@car insurance for 2 months only -
2017-06-29 16:04:22

Güzel paylaşım.

@alexi -
2017-06-29 08:03:15

Çoğu zaman insanlar egodan dolayı kendilerini beğenirler ama boşuna olduğunu sonra anlarla.

@how to fast 8 ball pool free coins without hacking -
2017-06-21 03:59:05

Egoist yada kibirli insanlar kendilerini beğenir. Sonuçta şeytan da kendini beğenmedi mi

@do the fifa 16 coin generator hack your account -
2017-06-20 07:44:33

İnsanların kendilerini beğenme dürtüleri olmasa ne olurdu acep ?

@dungeon rampage coin generator -
2017-06-20 06:43:47

Kendini beğenen insanlar neden bu kadar sıkıntılı oluyorlar acaba

@Varol Varol -
2017-05-04 21:50:16

Harika bir yazi

@Esra -
2017-05-03 01:37:18

Güzel paylaşım.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.