menü resmi

İnsanlar Neden Hayal Kurar

İnsanoğlu yaratılışından bu güne hayal kurarak ve o hayaline sahip olmayı ümüt ederek yaşamıştır. Bazıları hayallerine kavuşmuş ama bazıları hayallerine kavuşamadan bu Dünya’dan göçmüştür.

Bir insan neden hayal kurar sizce ? Gerçek olmadığını bile bile ve ona kavuşup kavuşmayacağını bile bile sizce neden hayal kurar ? Bu soru biraz derinlemesine düşünülerek yığılarak büyüyen bir şekilde cevaplanabilir. Hani, bu soruya insanlar cevap verirken hemen aklına başka bir neden gelir, onu söylerken başka bir neden gelir bu böyle gider.Hayal kuramamak

İnsanlar Neden Hayal Kuruyor ?

İnsanlar yaşadıkları sürece her saniye her an,

  • Birşeylere sahip olmayı ister
  • Birşeyleri arzular

Sürekli bir istek ve arzulama peşinde gider insan nedendir bilinmez ama çoğu zaman bir istekte bulunulduğunda onun hakkında pek fazla konuşulmadan istenir. Hani, “buna sahip olursan şöyle olur mu“, yada “eğer elime geçerse acaba şöyle sonuçlar olur mu” gibi soruları aklına getirmez, aslında insanlar biraz hesapsız, tutarsız bir şekilde hayal kuruyor.

Belkide hayali hayal yapanda bu, hesapsız ve tutarsızca sonsuzca istenmeleri ve arzulanmalarıdır.

Hayal Kurmak İnsana Ne Kazandırır ?

Hayal kurmak yemek yemek gibi, su içmek gibi insanın muhtaç olduğu bir durumdur. Hiç hayal kurmayan insan gördünüz mü ? Bu soruyu çoğu insan sormuştur kendisine yada başkalarına ama hiç kendini bu duruma koymamıştır.

Kendinize şunu sorun “Benim hiç ama hiç hayal kurmadığım bir gün oldu mu bu hayatta ?” işte bunu sorunca insan bir duraksıyor ve düşünmeye başlıyor. Neden diye sorarsanız, çünkü biz hiç kurduğumuz hayallerin hesabını tutmuyoruz, yada hiç hayallerimizi not almıyoruz.

Diğer düşündürücü bir soru “İnsanların hayal kurmadığı bir mekan bir yer var mı ?” bu soruda insanı düşündürür. Mesela en olmaz yer ama tuvalette bile insanlar hayal kuruyor.

İnsanlar Sürekli ama sürekli bir hayal kuruyor, tabi birtane değil sayamadığı kadar. İşte yeni bir soru bulduk 🙂

İnsanlar keç tane hayal kurduğunu sayabilir mi ?” bu sorunun da cevabı Hayır olacaktır. Peki kurduğumuz hayallerin bir sınırı limiti varmıdır ? Dilerseniz insanların kurduğu hayallerin bir sınırı varmıdır yazımızı da okuyabilirsiniz.

Hayal kurmak insana,

  • Hayata bağlanma gücü kazandırır.
  • İnsanı bir anda olsa sorunlarından sıkıntılarından uzaklaştırır.
  • İnsanların mutlu olmasını sağlar.
  • İnsanların gülümsemesini sağlar.
  • İnsanın ayağa kalkmasını sağlar.

Bu listeyi istediğimiz kadar hayal gücümüze bağlı olarak uzatabiliriz 😉

Peki, şimdi başka bir çıkılmaz soru soralım. “Siz ilk hayalinizi ne zaman kurdunuz ve neyi hayal ettiniz ? ” Şimdiye kadar sorduğumuz sorulara cevap verebilen oldu mu 🙂hayal kurmak

Hayal Kurmanın Zararı Var Mıdır ?

Öyle ya herşeyin bir yaraı ve bir zararı vardır. Peki sizce hayal kurmanın bir zararı var mıdır ? Sonuçta bedavaya ve fazla bir enerji gerekmeden, bir bedeli olmadan hayal kuruyoruz, peki hayal kurmanın insanlara bir zararı var mıdır ?

Hayal kurmanın insanlara zararı vardır. Eğer insan sürekli hayal kuruyor daha doğrusu çok fazla hayal kuruyorsa bir süre sonra hayal dünyasını gerçek Dünya olarak görüyorve artık hep orada yaşamaya başlıyor.

Eğer insan kurduğu hayallerine kavuşamıyorsa ve bu hayalleri çok fazla ise, kendini kötü hissetmeye başlıyor ve isyan etmeye, hayattan soğumaya, hayattan zevk alamamaya başlıyor.

O yüzden aslında insan hayalleri üzerinde bir hakimiyet kurmalı ve nasıl hayallerin peşine takılacağına karar vermelidir. Bu kolay değil diyebilirsiniz. Evet başlangıçta koolay olmaz istesekte istemesekte aklımıza hayallerimiz gelir. Ama biz azimle eğer olmazsa bizi üzecek hayellerimizi kurmaya başladığımızda hemen aklımızı başka birşeyler ile meşgul edersek zamanlar buna alışır ve hayellerimiz üzerinde de bir hakimiyetimiz olur.hayal kurmanın insanlara faydası

İnsanlar En Fazla Neyin Hayalini Kuruyor ?

İnsanlar genelde para, aşk, kariyer, makam hayalleri kuruyor. Aslında insanların kurduğu hayaller insanın yaşına göre değişiyor. Nasıl derseniz.

İnsanlar genelde, çocukken büyük olmanın hayalini kuruyor, sonra büyüdüğü zaman çocuk olmanın hayalini, çocukluğu düşünerek kuruyor. Çünkü sorumluluk insana ağır geliyor ve eskiye çocuk olduğu hiç birşeyi takmadığı, sorumluluğun olmadığı zamanının hayalini kuruyor.

Bu örnekler çoğaltılabilir.

İnsanların Hayallerine Kavuşması Gerekir Mi ?

Bilmiyoruz siz ne düşünürsünüz ama insanların hayallerine kavuşmasına gerek yoktur. Hayaller bizler için birer dayanak noktasıdır, bu hayatta bizlerin düştüğü zaman ayağa kalkmasını sağlayan dayanaklardır hayaller.

Siz hayal kurun ama hiç bir zaman kesin olarak hayalinize ulaşacağınızı düşünmeyin. Bırakın amerikan filmlerini, o filmler zaten insanların kafasını karıştırmaktan ve mutsuz etmekten başka bir işe yarıyor mu 🙂 Sanat için yapılmayan ama “Her Şey Sanat İçin” yazısıyla başlayan filmler. Kalın sağlıcakla 🙂

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@AKTAN -
2017-06-24 01:53:39

hayal kurmak merhaba yasemin hanım sitenizi takip ediyorum

@ÖZNUR -
2017-05-31 14:25:55

hayal kurmak Merhaba paylaşımınız benim için çok faydalı oldu çok teşekkürler.

@Hıfzı -
2017-05-20 21:18:32

hayal kurmak bu emekleriniz için teşekkür ederim

@Ziyaretçi -
2017-05-16 05:13:21

Hocam gerçekten teşekkür ederim paylaşımınız için.

@Ziyaretçi -
2017-05-14 01:31:43

yasemin bende sana teşekkür ederim

@Yurdakul -
2017-05-12 19:18:12

İlginç bir paylaşım ellerinize sağlık.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.