menü resmi

Hukuk Okumak

HUKUK OKUMAK

Hepimiz küçük yaşlardan beri planlar kurarak hayatımızı nasıl şekillendireceğimizi düşünmeye başlarız. Bu planlar her konuda olabileceği gibi en çok hangi mesleğe sahip olmak istediğimiz ile alakalıdır. “Hangi bölümü okumalıyız? Hangi üniversiteyi tercih etmeliyiz?

Bunun için ne kadar çaba göstermeliyiz?” gibi soruların cevaplarını uzunca bir süre ararız. Tabi ki tüm hayatımızı etkileyecek bu kararı vermek hiç de kolay değildir. Çünkü günümüzün en az üçte biri iş yerlerinde geçirirken sevdiğimiz mesleği icra etmediğimiz bir hayatta mutlu olabileceğimizi söylemek pek de mümkün olmayacaktır. Şimdi sizlere bu tercihlerinizde yardımcı olmak ve alanımızı da tanıtmak amacı ile hukuk alanında bilgiler vereceğiz.

Hukuk Okumak için Hangi Derslerin İyi Olması Gerekir

Lise döneminde sayısal, sözel, eşit ağırlık ve dil olmak üzere 4 temel puan türü bulunmaktadır. Hukuk fakülteleri öğrencilerin katılmış olduğu üniversite sınavı sonucunda almış olduklar eşit ağırlık puanlarına göre alım yapmaktadır.hukuk bölümü kolay mı

Bu bölm, eşit ağırlık puan ile yapabileceğiniz tercihler arasında iş alanı ve imkanı en çok olan bölümdür. Hukuk fakültesinden mezun olmak ile beraber icra edebileceğiniz birçok meslek vardır. Bunlardan en bilinenleri; avukatlık, hakimlik, savcılık, noterlik, uzman ve uzman yardımcılıkları, icra müdürlükleridir.

Hukuk Okumak İsteyenlere Tavsiyeler

Hukuk denilince akla tek bir ülkedeki suçluların yakalanması ve suç oranının azaltılmaya çalışılmasının gelmesi çok yanlış bir düşüncedir. Öncelikle, hukuk evrenseldir. Toplumsal huzur, barış, adalet ve güveni oluşturmayı hedefler. Dünya üzerindeki tüm adaletsizliklerin ortadan kaldırılması temel amaçtır.

Ayrıca hukuk dinamik bir alandır. Özellikle insanların yaşam koşullarına ve ihtiyaçlarına göre sürekli bir değişim içindedir. İşte ilk olarak bu temel sebep ile sürekli araştırma ve çalışmayı gerektirmektedir. Hukuk alanında elde edilecek bilginin kesinlikle bir sınırı olmadığını bilmeniz gereklidir.

Öğrenmek ve çalışmak derken dilerseniz öncelikle sınav haftalarından bahsedelim. Hukuk fakültesi öğrenci olmanın zor olduğunu birçok kişiden duymuşsunuzdur. Bu fakülte çok çalışmanın yanında disiplinli çalışmanın da şart olduğu bir fakültedir. Vize ve final haftalarında kitaplar ile dost olurken kütüphanelerin ise eviniz haline dönüştüğünü kısa bir süre sonra göreceksiniz Bu süreçte kendi çalışma stratejinizi doğru bir şekilde belirlemeniz oldukça önemli olacaktır.

Hukuk Bölümü Yabancı Dil

Şayet ülkemiz şartlarında bir vakıf üniversitesinde eğitim görmekte iseniz yabancı dil konusunda devlet üniversitesinde eğitim gören kişilere nazaran daha şanslı olduğunuzu söylememiz mümkündür. Hedefiniz hakim savcı ya da noter olmak ise durum değişmekte iken başarılı bir avukat ya da akademisyen olmak istiyor iseniz yabancı dile mutlaka üst seviyede hakim olmanız gerekmektedir.

Özellikle günümüzde hukuk İngilizcesi yabancı bir dil olarak görülmemekte buna ek olarak başka dillerin de öğrenilmeye çalışıldığı gözlemlenmektedir. Ancak bu düşünce ile kendini yabancı dil konusunda pek geliştirmemiş birçok hakim savcının olduğu da söylenebilir. Bu sebeple yapılmış yeni düzenlemeler ile yabancı dil bilgisi yüksek olan hakim ve savcıların bu nedenle diğer meslektaşlarından çok daha avantajlı bir şekilde bu mesleği sürdürdükleri de görülmektedir.

Belki birinci sınıfta değil ancak ikinci ya da üçüncü sınıf eğitimlerinizi tamamladıktan sonra bir avukatlık bürosunda çalışmanız teorilerinizi pratiğe dökmekte sizlerin oldukça faydasına olacaktır. Çünkü ülkemizde hukuk eğitimi genellikle sadece teorik olarak verilmekte herhangi bir pratik ders işlenmemektedir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • hukuk okumak için gerekenler
  • hukuk okumak onedio
  • hukuk okumak için ne yapmalıyım
  • hukuk okumak istemiyorum
  • hukuk okumak zor mu
  • hukuk okumak için hangi derslerin iyi olması gerekir
  • hukuk okumak istiyorum nasıl çalışmalıyım
  • hukuk okumak kaç yıl
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Ece -
2018-04-18 12:26:05

Hukuk okumayı düşünüyorsanız gerçekten çok zor bir bölümdür. Diğer bölümler rahat rahat gezip tozarken sizin kalın kalın kitapları ezberlemek zorundasınız... Ondan bir kez daha düşünün.

@Yasin Samur -
2018-03-15 03:44:10

Hukuk zordur, ezberleye ezberleye saçınıza aklar düşer.. Kendim de hukuk öğrencisiyim ve çok zor olduğunu belirtmeliyim.

@Ebru -
2018-03-09 23:45:19

2 ay sonra sınava gireceğim fakat ne yapacağıma karar veremedim. Bir yanım hukuk bir yanım makine mühendisliğinde. Neye karar vereceğimi halen bilemiyorum

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.