menü resmi

Hangi Linux Kullanmalıyım ?

Hangi Linux

Artık insanlar Windows İşletim sisteminden iyice sıkıldı ve artık yeni bir işletim sistemini kullanmayı ister hale geldi. Aslında insanlar farklılık istiyor, farklı sistemleri tanımak istiyor. Peki neden? Bunun nedeni sanırım içerisinde bulunduğumuz Bilgisayar Çağı. Artık bilgisayarların kullanılmadığı alanlar çok azaldı ve insanlar teknolojiyi gitgide daha da sevmeye başladı fakat sürekli aynı olan şeyleri kullanmak insanları bir noktadan sonra sıkmaya başlıyor. linux

Unix, kullanıcı tarafından yazılan komutların işletilerek & yorumlanarak çıktı olarak tekrar kullanıcıya çıktı olarak sunulmasını sağlayan bir sistemdir. Linux ise bir nevi Unix’in klonudur. Unix ten klonlanmış bir çekirdek, kök sistemdir. Linux aslında sadece bir çekirdekten meydana gelmektedir. Herhangi bir masaüstü gibi bileşeni yoktur.

Bunun yanında Linux;

 • X Masaüstü pencere yönetimi
 • Gnu araçları
 • Linux Çekirdeği

ile beraber bir işletim sistemini oluşturmaktadır.

Peki Hangi linuxu Kullanmalıyım ?  Yada, Hangi Linuxu seçmeliyim ? Sorularına nasıl bir cevap bulabiliriz?

Öncelikle şunu belirtmekte fayda olacaktır, Linux İşletim sistemlerinde aralarındaki en önemli fark paket yöneticisi’dir. Çünkü sonuç itibari ile Linux işletim sistemleri aynı kök yapıya ve komutlara sahiptir. Fakat bazı geliştiriciler bu kök yapı üzerine kandi paket programlarını kurmuş ve kendilerine ait birkaç masaüstü ve program ile biraz daha Linux işletim sistemini özelleştirmişlerdir.

Bunu söylelememizdeki neden, herhangi bir linux sürümü içerisinde olan asıl komutlar hep aynı kalacaktır, ve bunu bilmek sizlere Linux İşletim Sistemi seçiminde yardımcı olacaktır.

Linux seçiminde ömcelikle kurulumu ve kullanımı basit olan bir çeşit ile başlamanız genellikle önerilmektedir. Böylece ilk aşamalarda sorunlarla karşılaşmanız ve Linux’u denemekten vazgeçmeniz daha az olacaktır. Aşağıda bazı Linux çeşitleri sıralanmıştır.

 1. Pardus(Milli İşletim Sistemimiz)
 2. Pisi Linux(Eski Pardus ekibinin yönettiği işletim sistemi)
 3. Linux Mint(Debian Tabanlı)
 4. Ubuntu(Debian Tabanlı)
 5. Arch Linux
 6. Kali linux(Debian Tabanlı)
 7. Slackware
 8. Gentoo
 9. Antergos(Arch Tabanlı)
 10. Debian
 11. OpenSuse

Bunlar Linux çeşitlerinden sadece bazılarıdır. Birçok Linux çeşidi bulunmaktadır.

Linux seçiminde dikkat edilecek hususlar;

 1. Öncelikle Linux u hangi amaçla kullanacağınızı iyi belirleyin. Eğer bir programcı ve programlama ile ilgileniyor ve bu yüzden kullacaksanız o zaman hangi Linux’u seçtiğinizin pek bir farkı olmayacaktır. Burada sizlere tavsiyemiz en fazla kullanıcıya sahip olan bir linux seçmeniz olacaktır. Bu şekilde birçok döküman ve yardım bulabileceksinizdir.
 2. Windows u tamamen bırakıp sadece linux mü kullanacaksınız? Eğer Linuxu sadece denemek için kuracaksanız, Pisi Linux,Linux Mint, Ubuntuyu Windows İşletim sistemi yanına kurarak deneyebilirsiniz. Bu aşamada daha kolay olan bir Linux seçmenizi öneriyoruz.
 3. Kullancağınız programlar çok fazla ise o zaman paket deposu geniş olan bir seçim yapmalısınız. Böylece istediğiniz programı ÜCRETSİZ olarak hemen bulabilir ve kurabilirsiniz. Bazen bir programı kurmak zor olabilir ama paket deposu geniş olan bir sistemde programın benzerleri olacaktır ve seçimleriniz artacaktır.

Hangi Linux ?

 • Office programları, video izleme, internet web siteler arasında gezinme gibi ihtiyaçlarınız için: Pisi Linux, Pardus, Linux Mint, Ubuntu.
 • Programlama için: Debian, Arch Linux
 • Linux altından girip üstünden çıkmak için: Slackware, Gentoo, Arch Linux, Sabayon
 • Penetration testler için(Hack): Kali Linux
 • Kontrolün tamamen sizde olması için: Slackware

Yukarıdaki şekilde önerileri değerlendirdikten sonra kendinize uygun Linux Sistemini seçebilirsiniz. Son olarak sizlere taviyemiz kurulumu basit olandan başlayarak bizce birçok Linux Sistemini kurup denemelisiniz, deneyebildiğiniz kadar Linux çeşidini denedikten sonra zaten size hitap eden sizi en çok etkileyen ve hakimiyeti sizin elinize veren Linux Sistemini bulacaksınızdır.

Hiçbir zaman bir yada iki Linux çeşidi ile karar vermeyin, zamanla en az 10 değişik Linux çeşidini deneyiniz ve artık ustalaşmaya başladığınızda emin olun bir Linux İşletim Sistemi ile aranızda çok güzel bir bağ oluşacaktır. Bunun hangisi olduğunu size kendinizden başkası söyleyemez. Yukarıdaki öneriler yeni Linux ile tanışanlara verilen önerilerdir. Amaç ilk başlarda kolaylaıklarla insanları tanıştırıp daha sonra kendi yollarını belirleme ve kendi Linux Sistemlerini keşfetmelerini sağlamaktır. Sağlıcakla..

BONUS 🙂

Sizlere son olarak linux öğrenmek isteyenler için kaliteli bir site önerimiz olsun. site adresi: www.linux.web.tr

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.