menü resmi

Hangi İlaç Kilo Yapar

Hangi İlaç Kilo Yapar?

Modern tıp günümüzde artık birçok hastalığa karşı çok hızlı ve etkili tedavi yöntemleri geliştirmektedir. Bu tedavilerin en büyük kısmındaysa medikal yani ilaç tedavileri oluşturmaktadır. Yapılan ilaç tedavilerindeyse bir yandan iyileşmeler sağlanırken diğer yandan da kilo alımına neden olabilmektedirler.

Bunun bilincinde olan hastalarsa kullanmış olduğu ilacın kilo aldırma ihtimalinin olup olmadığını da merak etmektedir. Bu yazımızda hangi ilaç kilo yapar bunu sorgulayacağız.

Antidepresanlar

Bu ilaç bana kilo aldırır mı sorusunun cevabını antidepresan kullanan kişilerin kafasını bir hayli kurcalamaktadır. Bazı antidepresanlarsa gerçekten kilo almanıza neden olurken iştahınızı arttırıp ve aktivite miktarınızı azaltıp başarıyor. Trisiklik antidepresanlar. Doksepin, imipramin, amitriptilin yoğun kilo almanıza neden olan başlıca ilaçlardandır.

kilo aldıran ilaç

Daha az kilo alımında etken olan sekonder trisiklik antidepresanlarsa nortriptilin ve desipramin olarak sayılmaktadır. Monoamin oksidazların genellik çoğu sayılır. Ayrıca da selektif seratonin reuptake yoğun kilo alımlarına neden olmasa da uzun bir sürede düşük miktarlarda kilo alımlarına neden olur.

Kilo Aldıran İlaçlar

Aşağıdaki ilaçların kilo aldırıcı ilaç olduğu uzmanlar tarafından açıklanmaktadır.

Antipsikotik İlaçlar

Antipsikotik ilaçlar genel olarak iştahı arttırmaktadır ve bu durumda kilo alımına neden olur. Bu tip ilaçlara örnek olarak da klorpromazin, haloperidol, klozapin, olanzapin ve risperidon verilmektedir.

Antikonvülzan İlaçlar

İştahı arttırarak kilo alımına neden olan bir diğer ilaçsa antikonvülzanlardır. Başta valproik olmasıyla beraber vigabatrin, gabapentin ve daha az kilo almanıza neden olan karbamazepindir.

Beta Bloker İlaçlar

Atenolol, propanolol ilk sırada gelmesiyle beraber beta bloker ilaçlar metabolizmayı yavaşlatarak su tutulumunu yapması nedeniyle kilo alımına neden olabilmektedir.

Antialerjik İlaçlar

Alerji oluşumlarında görev de olan histamini bloke edebilen olarak bilinen antialerjik diğer adıyla da antihistaminik ilaçlar kişide ayrıca çok uyumasına ve hareketsiz olmasına yol açar. Aktivite azalmalarına bağlı olarak da kilo alımına neden olan antialerjik ilaçlardan en önemlisi ise difenhidranil olmakla beraber diğer kilo almaya sebep olan ilaçlar da loratidin, siproheptadin ve setirizin olarak adlandırılmaktadır.

Doğum Kontrol Hapları

Sık kullanılacak olan progesteron içerisinde barındıran enjetabl depo medroksiprogesteron sıvısına bağlı olarak kilo alımına neden olmaktadır. Bununla birlikte oral bir şekilde sunulan doğum kontrol uygulamaları sanılanın aksine de kilo almanıza neden olmaz.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • kilo aldırıcı ilaç eczane
  • kilo aldıran ilaç isimleri
  • eczanede satılan kilo aldırıcı ilaçlar
  • en iyi kilo aldırıcı ilaç hangisi
  • kilo aldıran kortizonlu ilaç isimleri
  • iştah açıcı kilo aldırıcı vitamin ilaçları
  • diyetisyen kilo almak için ilaç
  • prakten kilo
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Arzu -
2018-03-17 01:10:21

Son 3 aydır antidepresan ilaçları kullanıyorum. İnanılmaz derece iştahım arttı. Canım sürekli yemek istiyor doymak bilmiyorum. Baya bir kilo aldım.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.