Hangi İlaçlar Hangi Hastalığa İyi Gelir

Hangi İlaç Hangi Hastalığa İyi Gelir ?

Bu yazımızda sizlere hangi ilaç hangi hastalığa iyi gelirsorusuna cevaplar vermeye çalışacağız.

Otonom Sinir Sistemi İlaçları

Otonom sinir sisteminde kalp, göz bebeği, bronşlar ve benzeri istek dışında çalışmış olan organların faaliyetlerini otomatik bir şekilde kontrolünü yapan sistemdir. Birbirine karşı zıt olan tesir olan sempatik ve parasempatik sinir sistemi olmasıyla beraber iki kısımdan meydana gelen otonom sinir sisteminin kontrol etmiş olduğu organlara göre birçok sinir dalı vermektedir.

Parasempatomimetik İlaçlar

Asetilkolin salgılanmasında uyarmış olan ya da asetikolinin vücudunuzda parçalanmasını önleyebilen ilaçlara denmektedir. Pilokarpin %1-6’lık solüsyonu göze uygulandığı zaman göz bebeği daralır. Bu etkiden dolayı da glokom tedavilerinde uygulanmaktadır. Neostigmin idrar tutukluklarında da ameliyat sonrasında meydana gelen atonik kabızlık ile myasteni graviste kullanılmış olan preparattır.

Parasempatolitik İlaçlar

Asetilkolinin etkilerini ortadan kaldırabilecek ilaçlara denir. Spazm çözümü etkisi de olduğundan spazmotik ilaçlarda denmektedir.

Endikasyonları

Yan etkileri ise ağız kuruluğu ve göz içi basıncının artmasıdır. Atropin, Güzelavrat otundan elde edilmektedir. Bronş sekresyonunu azaltmaktadır. Solunumları derinleştirir, göz bebeğini de genişletmektedir. Kalp atımını arttırıcı etkisi vardır. Sentetik antikolinerjik ilaçlar ise Parkinson hastalığında kullanılmaktadır.

Sempatik Sinir Sistemini etkileyen İlaçlar

Dokularında adrenerjik reseptör yer alan organları etkileyip sempatik sinir sisteminde uyarılmasını sağlayan ilaçlara denmektedir.

Adrenalin

Böbrek üstü bezlerinin de öz kısmından salgılanan bir hormon olarak bilinir. Oral yol ile etkisiz olmaktadır. Anafilaktik şokla benzeri tehlikeli alerji hallerinde de kanamayı durdurabilmek için uygulanmaktadır. Hipertansiyon, hipertiriodizmde kullanımı kontredikedir.

Efedrin

Astıma ve benzeri bronş spazmı olanlarda kullanılır. SSS uyarıcı etkisi olduğundan uyku bozukluğu yapar.

Salbutamol

Bronkodilatör tesiri vardır. Astıma ve bronş spazmı gerçekleştiren diğer etkenlerde uygulanmaktadır.

Fenilefrin

Güçlü vazokonstriksiyon tesiri bulunmaktadır. Konjonktiva ve burun mukozasında konjesyon uygulanmaktadır.

Fenfluramin

MSS deprese edip iştah azaltıcı tesir göstermektedirler. Diyabette ise iştah kesici olarak uygulanmaktadır. Aşırı dozlar da ise ölümle sonuçlanabilmektedir.Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA