menü resmi

Hamilelikte “RHLG” Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rhlg Nedir?

Annenin Rh Negatif, babanın Rh Pozitif olduğu durumda annenin duyarlılık kazanmasıyla bebekle arasında bir kan uyuşmazlığı meydana gelebilir. Rh uyumsuzluğu oluşur. Rh(-) ile Rh (+) bireylerin kan teması ile gerçekleşen alerjik bir nedenden kaynaklanır.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı dediğimiz şey, farklı şekillerde oluşur. Rh ve ABO uyuşmazlıkları şeklindedir. Rh uyuşmazlığı ile bebekten anneye alyuvarlar geçer. Bu alyuvarlar belli bir oranı geçtiğinde, annenin kanında antikor oluşur. Bu antikorlar da doğal olarak göbek kordonu bağıyla bebeğe geçiyor. Geçen antikorlar da bebeğin kanındaki alyuvarları parçalıyor. Bu da bebek için çeşitli sakıncalar doğuruyor. Bu durum da ancak Rhlg enjeksiyonuyla önlenebiliyor.

kan-uyusmazligi

 

Hamilelikte Rhlg Alınmalı mı?

Kan uyuşmazlığının olduğu durumlar, bebekte çeşitli rahatsızlıkları meydana getiriyor. Ve hayatını riske atıyor. Hem annede hem bebekte ciddi bir problemdir. Tedavi edilmediği takdirde öldürücü boyutlara ulaşabilir ya da sakatlıklara neden olabilir. Annenin Rh(+) ‘e karşı antikor oluşturmasının önüne geçmek gerekiyor. Kan uyuşmazlığı sorunu varsa ve bu iğne yapılmaz ise, bebek gelişemez. Çok yan etkisi olmayan bu iğne; biraz ateş yapabiliyor. Fakat panik yapacak derecede değildir.

Bu rahatsızlığı yaşayan anne, doğum esnasında veya doğumdan hemen sonra doktoruna kan uyuşmazlığı problemi olduğunu söylemeli ve bebeğin kanına mutlaka bakılmalıdır. Bebeğin, annenin kanından olduğu durumda bu uyuşmazlık iğnesini almaya gerek yoktur. Babanın kanından çıktığı takdirde alınması gerekir. Ayrıca bu rahatsızlığın yaşandığı gebeliklerde, doğan bebeklerde sarılık hastalığının da daha fazla olma ihtimali vardır. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekmektedir.

RhLG hakkında daha ayrıntılı ve sizin bünyenizle nasıl bir durum olmuş yada olabilir en yakın saplık kuruluşununa giderek bilgi alabilirsiniz. Sakın üşenmeyin ve hastahaneye giderek bilgi alınız. Sizin ve çocuğunuz için bunu yapmanız faydalı olacaktır.

Her ihtimale karşı erken tanı çok önemlidir. O yüzden hastahanelere zamanında erkenden gitmeli ve kontrollerinizi yaptırmalısınız. Allah şimdiden yardımcımız olsun 🙂

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@kakara -
2017-07-23 01:04:18

rhlg konusu paylaşımı için teşekkürler umarım hamile insanlar için faydalı olmuştur. :P

@Peker -
2017-06-23 17:55:05

erkek ve kadın kan uyuşmazlığı paylaşımlarınızı takip ediyorum

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.