Hamilelikte “RHLG” Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Rhlg Nedir?

Annenin Rh Negatif, babanın Rh Pozitif olduğu durumda annenin duyarlılık kazanmasıyla bebekle arasında bir kan uyuşmazlığı meydana gelebilir. Rh uyumsuzluğu oluşur. Rh(-) ile Rh (+) bireylerin kan teması ile gerçekleşen alerjik bir nedenden kaynaklanır.

Hamilelikte Kan Uyuşmazlığı dediğimiz şey, farklı şekillerde oluşur. Rh ve ABO uyuşmazlıkları şeklindedir. Rh uyuşmazlığı ile bebekten anneye alyuvarlar geçer. Bu alyuvarlar belli bir oranı geçtiğinde, annenin kanında antikor oluşur. Bu antikorlar da doğal olarak göbek kordonu bağıyla bebeğe geçiyor. Geçen antikorlar da bebeğin kanındaki alyuvarları parçalıyor. Bu da bebek için çeşitli sakıncalar doğuruyor. Bu durum da ancak Rhlg enjeksiyonuyla önlenebiliyor.

kan-uyusmazligi

 

Hamilelikte Rhlg Alınmalı mı?

Kan uyuşmazlığının olduğu durumlar, bebekte çeşitli rahatsızlıkları meydana getiriyor. Ve hayatını riske atıyor. Hem annede hem bebekte ciddi bir problemdir. Tedavi edilmediği takdirde öldürücü boyutlara ulaşabilir ya da sakatlıklara neden olabilir. Annenin Rh(+) ‘e karşı antikor oluşturmasının önüne geçmek gerekiyor.Kan uyuşmazlığı sorunu varsa ve bu iğne yapılmaz ise, bebek gelişemez. Çok yan etkisi olmayan bu iğne; biraz ateş yapabiliyor. Fakat panik yapacak derecede değildir.

Bu rahatsızlığı yaşayan anne, doğum esnasında veya doğumdan hemen sonra doktoruna kan uyuşmazlığı problemi olduğunu söylemeli ve bebeğin kanına mutlaka bakılmalıdır. Bebeğin, annenin kanından olduğu durumda bu uyuşmazlık iğnesini almaya gerek yoktur. Babanın kanından çıktığı takdirde alınması gerekir. Ayrıca bu rahatsızlığın yaşandığı gebeliklerde, doğan bebeklerde sarılık hastalığının da daha fazla olma ihtimali vardır. Bu yüzden dikkatli olmanız gerekmektedir.

RhLG hakkında daha ayrıntılı ve sizin bünyenizle nasıl bir durum olmuş yada olabilir en yakın saplık kuruluşununa giderek bilgi alabilirsiniz. Sakın üşenmeyin ve hastahaneye giderek bilgi alınız. Sizin ve çocuğunuz için bunu yapmanız faydalı olacaktır.

Her ihtimale karşı erken tanı çok önemlidir. O yüzden hastahanelere zamanında erkenden gitmeli ve kontrollerinizi yaptırmalısınız. Allah şimdiden yardımcımız olsun 🙂

Önerilen Paylaşım 1:Çocukların Hayatındaki Seçimlerde Ailenin Etkisi

Önerilen Paylaşım 2:Anne sütünü arttırmak için nasıl beslenmeli?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

2 Yorum(lar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

rhlg konusu paylaşımı için teşekkürler umarım hamile insanlar için faydalı olmuştur. :P

erkek ve kadın kan uyuşmazlığı paylaşımlarınızı takip ediyorum


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer