menü resmi

Hamilelikte Genetik Hastalıklar için Yapılan Testler Nelerdir ?

Hamile kalan insanların genetik hastalık tesbiti için bazı testler yaptırmaları gerekmektedir. Bu testler sonradan olabilecek hastalıklara karşı erken teşhis açısından önemlidir.

Anne Serumunun Tarama Testi:

Anne serumu tarama testi, Anne kanında bulunan ve fetüs ile plasenta tarfından üretilen maddelerin tesbiti için yapılan testtir.

Neden yapılır ?

Sinirsel tüp bozuklukları ve Down sendromu hastalıklarının tesbiti için yapılır. Her kadına önerilmektedir. hamile kalmış bayanların 15 ila 18. hafta arasında yaptırmaları gerekmektedir.

Ultrason:

Ultrsaon nedir: vajen yoluyla kullanılan yada karın bölgesi üzerinde hareket ettirilen bir aletle fetüsün şeklinin, ses dalgaları ile belirlenerek ekrana aktarılmasıdır.

Neden yaptırılır?

Ultrason; Genellikle fetüsün büyüme hızı, fetüs yaşı rahimde bulunan plasentanın konumu, fetüsün hareketleri, fetüsün posizyonu ve kalp atış hızları gibi bilgiler için uygulanır.

Doktor tarafından fetüs ile alakalı bir sorundan şüphe edildiği zamanlar uygulanır.

genetik-hastalik-testiAmniosentez:

Amniosentes; Anne karnına ince bir iğne ile ulaşılıp rahimden amniotik sıvı alınmasıdır. 14 ve 18. haftalarda uygulanır.

Neden yaptırılır?

Down sendromu yada sinirsel tüp bozuklukları gibi durumlarda yapılır. Diğer uygulanacak testler bayanların risk faktörüne göre amniotik sıvısıyla alakalı olabilir. Erken doğumlarda bebeğin akciğerlerinin çalışıp çalışmadığının kontrolü için yapılır.

Koryonik Villus Örnek İncelemesi:

Koryonik villus örnek incelemesi; Plasentadan uzman tarafından koryonik villus örneğinin alınmasıdır. Koryonik villusa ulaşabilmek için karın bölgesinden bir enjektör ile girilerek rahim geçilip koryonik villusa ulaşılabilir. Bunun yanında rahimden yada vajenden girilerek ince bir tüple koryonik villus örneği alınabilir.

Neden yapılır?

Down sendromu gibi durumalarda uygulanır.

Koryonik villus örnek incelemesi eşlerinde bazı genetik hastalık bulunan kadınlara, 35 yaşından büyük kadınlara ve eğer mümkün ise doğumsal anomaliye sahip çocuklu kadınlara uygulanır. Gebeliğin 10 ila 12. haftasında uygulanır.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.