menü resmi

Hamilelikte Bitki Çayı Tüketmek Zararlı Mıdır ?

Bitki çayları; fazla kilolar ile mücadelede, ödem attırıcı olarak, boğaz enfeksiyonlarında kısaca hayatın her aşamasına yoğun olarak kullanılmaktadır.

Fakat özellikle hamilelik döneminde bitkileri dikkatli kullanmak gerekir. Çünkü zararsız gibi görünen bazı bitkiler, hamileliğin ilk 3 ayında tehlikeli olabilmektedir.adaçayı


Hamilelikte Kullanılan Zararsız Bitki Çayları

Kış hastalıkları ile mücadelede; soğuk algınlığında kullanılan ıhlamur, zencefil, kuşburnu ve kekik çayı, hamilelik sırasında rahatlıkla tüketilebilir.

Grip ve boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklar ile mücadelede, oldukça etkili olan bu çaylar, her gün 1-2 bardak içilebilmektedir.

Rahatlatma özelliği bulunan Melisa çayı; bedeni gevşeten, uyku getiren melisa çayı, hamilelikte yoğun kullanılan ve zararsız çaylar arasında yer alır.Gece yatarken bir bardak içilmesi önerilir.
Sabah bulantıları için bitki çayı; nane, ıhlamur ve papatya çayı gibi bitki çayları, hamilelikte rahatlıkla kullanılır. Hatta bu bitkiler ile hazırlanan çaylar, hamilelik sırasında yoğun yaşanan sabah bulantılarını hafifletmek için oldukça etkilidir.

Fakat günde en fazla 2 bardak içilmesi gerekir.

Hamilelikte ödem için bitki çayı; ödem attırma özelliği ile bilinen maydanoz sapı, her sabah aç karnına taze olarak kaynatılıp tüketilebilir. Maydanozun içeriğinde bulunan A ve C vitamini ise bebek ve anne için oldukça sağlıklı olacaktır.bitkisel çay önerisi


Hamilelikte Kullanılmaması Gereken Bitki Çayları

Hamilelik sırasında kanama artırıcı özelliği bulunan bazı bitkilerin, kesinlikle kullanılmaması gerekir. Kullanılmaması gereken bitkiler şu şekilde sıralanabilir;

Sarı kantaron; deri hastalıklarına oldukça iyi gelen sarı kantaron çayı, hamilelik sırasında tüketilmemesi gereken çaylar arasında yer alır.

Karayılan otu çayı; rahmin kasılmasını sağlayarak, menstural döngüyü hızlandırma özelliği bulunan karayılan otu çayı, hamilelik sırasında düşük tehlikesi yaratır. Bu sebeple özellikle hamileliğin ilk 3 ayında, kesinlikle tüketilmemesi gerekir.

Civanperçemi; adet gecikmelerinde kullanılan bir bitkidir. Rahim kasılmalarını desteklemesi sebebi ile yine hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Düşük tehlikesi yaratan bir bitkidir.

Yeşil çay; kilo vermek için fazlaca kullanılan yeşil çay, hamilelik sırasında önerilmez. Folik asit emilimini önleme özelliği bulunmaktadır.

Adaçayı; boğaz enfeksiyonları için yoğun kullanılan adaçayının, kanamayı artırma özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple hamilelik sırasında kullanımı tavsiye edilmez.

Bu önerileri göz önünde bulundurmanız sizlere hamilelikte fayda sağlayacaktır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • hamilelikte hangi bitki çayları zararlı
  • doğadan form çayı hamilelikte içilirmi
  • gebelikte bitki çayı içilirmi kadınlar kulübü
  • ibrahim saraçoğlu hamilelikte bitki çayları
  • düşüğe neden olan bitki çayları
  • hamilelikte melisa çayı
  • hamilelikte form çayı içilirmi
  • hamilelikte melisa çayı kullananlar
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Nizam -
2017-06-16 20:01:56

Danke schön gencturkhaber.com

@KAMURAN -
2017-06-13 19:22:02

bitkisel çay önerisi çoook teşekkür ederim

@Egemen -
2017-05-27 15:13:15

gebelikte bitki çayı kullanımı bende çok çok çok çok teşekkür ederim

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.