Hamilelikte Bitki Çayı Tüketmek Zararlı Mıdır ?

Bitki çayları; fazla kilolar ile mücadelede, ödem attırıcı olarak, boğaz enfeksiyonlarında kısaca hayatın her aşamasına yoğun olarak kullanılmaktadır.

Fakat özellikle hamilelik döneminde bitkileri dikkatli kullanmak gerekir. Çünkü zararsız gibi görünen bazı bitkiler, hamileliğin ilk 3 ayında tehlikeli olabilmektedir.


Hamilelikte Kullanılan Zararsız Bitki Çayları

Kış hastalıkları ile mücadelede; soğuk algınlığında kullanılan ıhlamur, zencefil, kuşburnu ve kekik çayı, hamilelik sırasında rahatlıkla tüketilebilir.

Grip ve boğaz enfeksiyonu gibi hastalıklar ile mücadelede, oldukça etkili olan bu çaylar, her gün 1-2 bardak içilebilmektedir.

Rahatlatma özelliği bulunan Melisa çayı; bedeni gevşeten, uyku getiren melisa çayı, hamilelikte yoğun kullanılan ve zararsız çaylar arasında yer alır.Gece yatarken bir bardak içilmesi önerilir.
Sabah bulantıları için bitki çayı; nane, ıhlamur ve papatya çayı gibi bitki çayları, hamilelikte rahatlıkla kullanılır. Hatta bu bitkiler ile hazırlanan çaylar, hamilelik sırasında yoğun yaşanan sabah bulantılarını hafifletmek için oldukça etkilidir.

Fakat günde en fazla 2 bardak içilmesi gerekir.

Hamilelikte ödem için bitki çayı; ödem attırma özelliği ile bilinen maydanoz sapı, her sabah aç karnına taze olarak kaynatılıp tüketilebilir. Maydanozun içeriğinde bulunan A ve C vitamini ise bebek ve anne için oldukça sağlıklı olacaktır.


Hamilelikte Kullanılmaması Gereken Bitki Çayları

Hamilelik sırasında kanama artırıcı özelliği bulunan bazı bitkilerin, kesinlikle kullanılmaması gerekir. Kullanılmaması gereken bitkiler şu şekilde sıralanabilir;

Sarı kantaron; deri hastalıklarına oldukça iyi gelen sarı kantaron çayı, hamilelik sırasında tüketilmemesi gereken çaylar arasında yer alır.

Karayılan otu çayı; rahmin kasılmasını sağlayarak, menstural döngüyü hızlandırma özelliği bulunan karayılan otu çayı, hamilelik sırasında düşük tehlikesi yaratır. Bu sebeple özellikle hamileliğin ilk 3 ayında, kesinlikle tüketilmemesi gerekir.

Civanperçemi; adet gecikmelerinde kullanılan bir bitkidir. Rahim kasılmalarını desteklemesi sebebi ile yine hamilelik döneminde kullanılmamalıdır. Düşük tehlikesi yaratan bir bitkidir.

Yeşil çay; kilo vermek için fazlaca kullanılan yeşil çay, hamilelik sırasında önerilmez. Folik asit emilimini önleme özelliği bulunmaktadır.

Adaçayı; boğaz enfeksiyonları için yoğun kullanılan adaçayının, kanamayı artırma özelliği bulunmaktadır. Bu sebeple hamilelik sırasında kullanımı tavsiye edilmez.

Bu önerileri göz önünde bulundurmanız sizlere hamilelikte fayda sağlayacaktır.

Önerilen Paylaşım 1:Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Önerilen Paylaşım 2:Gebelikte Diş Sağlığı Nasıl Olmalı

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

3 Yorum(lar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Danke schön gencturkhaber.com

bitkisel çay önerisi çoook teşekkür ederim

gebelikte bitki çayı kullanımı bende çok çok çok çok teşekkür ederim


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer