Hamilelikte Aylara Göre Kilo Alımı Ve Dengeli Kilo Alımının Sağlanması

Bebek bakımı kategorisine 20 Ekim, 2016 tarihinde eklendi, 1 defa okundu

Hamilelikte Aylara Göre Kilo Alımı ve Dengeli Kilo Alımının Sağlanmasıhamilelik_belirtileri

Bir kadının hayatında en özenli davrandığı dönem olan hamilelik döneminde kilo kontrolü bebek ve anne sağlığı açısından önemli olsa da istatistiklerin dışında kalan annelerin de kendi vücutlarına göre doğal süreci yaşadıklarını unutmamak gerekir. Bu yüzden belirtilen ortalamalara uymayan anne adaylarının kendilerini kötü hissetmemesi gerekir.

Hamileliğin İlk Üç Ayında Kilo Alımı:

Bu dönemde bebeğin organ sistemi ve önemli yapıları yeni oluşmuştur ve ilerleyen aylarda bu yapılar gelişecektir. Bu yüzden hamileliğin ilk üç ayında kilo alımı toplamda 1 – 2 kilo aralığında görülür. Hatta bazı gebeliklerde mide bulantısı gibi etkiler sebebiyle ilk üç ayda kilo kaybı dahi görülebilir. İki durum da korkulması gerekilmeyen gayet normal durumlardır.

İlk Üç Ay Sonrası Kilo Alımı:

Bebeğin hemen hemen tüm organlarının oluştuğu ilk üç ay sonrası kilo alımı haftada ortalama 500 gram olarak seyreder. Yani hamilelikte ortalama olarak toplamda 14 – 16 kilo arası almak normal olarak kabul edilir. Hamile annelerin kendilerini kilo almamaya zorlamaları ne kadar zararlıysa, sağlıksız besinlerle beslenip sağlıksız kilo artışı yaşamaları da bir o kadar zararlıdır.

Hamilelikte Dengeli Kilo Almak:

Kan şekeri düşme riskine karşı uzun süre aç kalmamaları gereken anne adayları hamilelikte dengeli kilo almak için özellikle 3. Aydan sonra 3 ara ve 3 ana öğünü mutlaka tüketmelidirler. Bunun yanında haftada en az bir gün omega 3 zengini balık ve haftada en az 3 gün saf protein kaynağı yumurta yemeleri gerekmektedir.

Etiketler : , ,

Yorum Yaz