menü resmi

Hamilelik döneminde sigara ve kahve tüketimi

Hamilelik Döneminde Sigara ve Kahve Tüketimihamilelikte-sigara-icmek

Hamilelik döneminde sigara kullanımı

Hamilelik döneminde sigara kullanımı anne rahmine bebeğin tutunmasını engelleyebileceği gibi bebeğin gelişimini ve doğumun normal yollarda gerçekleşmesini dahi engelleyebilir.

Sigara kullanan anne adayları düşük tehlikesi ve erken doğum riski altındadırlar. Hamileliğin ilk döneminde anne adaylarında tat ve koku alma duyusunda gelişen duyarlılık sebebiyle genellikle sigaradan iğrenme, kullanma ihtiyacında azalma gerçekleşir. Bu sebeple anne adayları genellikle riskli dönemde sigaradan uzak durabilmektedirler.

Sigarayı bırakmak için bu dönemde nikotin bantları ve elektronik sigaralar önerilmez. Hamilelik döneminde anne adayları bol bol kendilerine telkinde bulunmalı ve çocuğunun ilerde karşılaşa bileceği astım, nefes darlığı, kalp damar tıkanıklığı gibi rahatsızlıklar üzerinde düşünmelidir.hamilelikte kahve

Hamilelikte kahve tüketimi:

Hamilelikte kahve tüketimi olmamalıdır. Bu maddeler uyarıcı etkiye sahiptir ve metabolizma hızını arttırır. Bu sebeple özellikle hamileliğin ilk 4 haftasında bebeğin anne rahmine tutulması gerektiği için bitki çayları dâhil çay ve kahve tüketiminden kaçınmak gerekir. Hamilelik döneminde kahve yerine yeşil çay kullanmakta doğru değildir.

Yeşil çayında metabolizma hızını ve kalp ritmini arttırıcı etkisi vardır ve bu durum erken doğum ve düşük riskini arttırır. Hamiliğin ilerleyen evrelerinde papatya çayı gibi sakinleştirici çayları tüketebilirsiniz. Bulantı ve kusma durumunda kahve yerine maden suyu tüketilebilir.

Kusma ve mide bulantısı durumu genellikle mineral kaybından kaynaklanmaktadır. Bu kaybı en hızlı dengeleyecek şey sade maden suyudur.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Fildan -
2018-03-22 10:47:54

Hamile kadınları için en tehlikeli faktorler sigara ve kahve . Kahve çok az olacak şekilde içebiliriz fakat sigara direk cenine iner ve bebeğe zarar verir . O yuzden kullanım sağlarken kullanılacak ise minimum değerde kullanmanızı tavsiye ederim .

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.