menü resmi

Hamilelerin Mutlaka Tüketmesi Gereken Besinler

Gebelikte, doğru beslenmek oldukça önemlidir. Sağlıklı besinleri tüketirken hem anne daha sağlıklı olacak hem bebeğin anne karnında gelişimi desteklenecektir.

Tabi aynı besinlerin emzirme döneminde de kullanılması gerekir. Çünkü bebek, anne sütü sayesinde annenin tükettiği besinleri alarak, daha sağlıklı ve enerjik büyür.

Hamilelikte Tüketilmesi Önerilen Besinler

 • Yoğurt,
 • Yumurta,
 • Süt ve Ayran,
 • Fındık, ceviz ve badem,
 • Soğan, sarımsak,
 • Bal kabağı

yukarıdaki gıdaları hamilelerin kesinlikle tüketmesi gerekiyor. Bebeğin sağlığı açısından çok yararlı gıdalardır bu gıdalar. Yazının devamında bu gıdaların neden bu kadar önemli olduğunu anlatalım.bal kabağı

Gebelikte Yoğurt Tüketimi

Yoğurt, geçmişten günümüze tüketilen en sağlıklı besinler arasında yer alır. İçeriğinde bol miktarda kalsiyum ve fosfor vardır.

Anne karnındaki bebeğin kemik gelişimi oldukça önemlidir. Gebelik süresince har gün 2-3 kâse yoğurt tüketilmesi önerilir.

Fakat hazır satılan yoğurtların yerine, evde taze olarak mayalanan yoğurt daha fazla önerilir.

Gebelikte Yumurta Tüketimi

Hem gebelikte hem gebelik dışında, her gün tüketilmesi gereken besinler arasındadır. Yumurtanın içeriğinde; A,C,E vitamini, İyot, Fosfor ve Çinko bol miktarda bulunur.

Bebeğin hem beden hem zekâ gelişimi açısından, oldukça önemli olan besindir. Gebelik süresince her gün bir adet yumurta tüketilmesi önerilir.

Yumurtanın az pişmiş, yani kayısı hali tavsiye edilmektedir.

Gebelikte Süt Ve Ayran Tüketimi

Gebelik sürecinde, yeterli sıvı almak oldukça önemlidir. Bu sıvıların başında zengin protein içermesi sebebi ile süt ve ayran farklı bir yere sahiptir.

Kafeinli içecekler yerine, süt ve ayran tüketimi hem daha zinde bir gebelik geçirme olanağı yaratacaktır hem bebeğin kas ve kemik gelişimi desteklenecektir.

Gebelikte Fındık, Ceviz Badem Tüketimi

Zengin yağ asidi, vitamin ve mineral içeren fındık, ceviz ve badem gibi kuruyemişler, gebelik sırasında sık tüketilmesi gereken besinler arasında yer alır.

Hem anne sütünü artırma özelliği mevcuttur hem bebeğin sinir gelişimine katkı sağlarlar. Anne sütünü arttırma yönünden hiç tartışılmayacak gıdalar arasındadırlar.

Günlük yada haftalık olarak kesinlikle ama kesinlikle tüketmelisiniz.fındık ceviz badem

Gebelikte Soğan Ve Sarımsak Tüketimi

Doğal antibiyotik olarak nitelenen bu besinlerin, anne sütünü artırma ve kalitesini yükseltme özelliği mevcuttur.

Soğan ve sarımsağı pişirmeden tüketmek, daha fazla yarar görmenizi sağlar. Salatalarda bol miktarda kullanmak mümkündür. Antibiyotik olarak adlandırılan nadir besinlerdir.

Gebelikte Bal Kabağı Tüketimi

Evet balkabağı, ister tatlı ister farklı olarak tüketebilirsiniz 🙂 Anne adaylarının, sık olarak tatlı krizleri tutar.

Hamurlu tatlılar yerine balkabağı gibi hafif tatlılar, kilo kontrolü için önemlidir. Balkabağı beta karoten içermektedir.

Anne sütünü artırır ve kalitesini yükseltir. Tatlı krizlerini de önler.hamilelikte

Eğer hamileyseniz lütfen kendiniz için olmasa da bebeğiniz için beslenmenize dikkat ediniz. Bebeğinizi sizden başka besleyecek ve ona sizden başka bakabilecek kimse yok.

Hamilelik süresince beslenmenize gösterdiğiniz ilgi ve alaka umarız doğumdan sonra da sizlerde kalıcı olur.

son olarak hamile bir kadının beslenmesi ve alacağı tedbirler için aşağıdaki bağlantıya tıklayınız.
Hamile beslenmesi ve hamile bakimi

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • gebelikte tüketilmemesi gereken besinler
 • hamilelikte en çok tüketilmesi gerekenler
 • hamilelikte yenecek meyveler
 • hamilelikte yenmesi gerekenler listesi
 • hamilelikte zararlı meyveler
 • gebelikte yapılmaması gereken hareketler
 • hamilelikte alınmaması gereken besinler
 • hamileliğin son aylarında yenmesi gerekenler
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@gencturkhaber.com -
2018-04-16 23:12:12

Gümüşhane’de Yapılacak İş Fikirleri Bitmek bilmeyen ihtiyaçlarımız ile, ve de birçok teknolojik yeniliğin hayatımıza her gün daha fazla girmesi ile birlikte insanların daha iyi şartlarda yaşama isteklerini karşılayacak Gümüşhane’de İş Fikirleri hakkında sizlere değerli bilgiler sunuyoruz. Gümüşhane ilinin kökü miladi tarihlerin öncesi 3500 yıllarına kadar dayanmaktadır. Gümüşhane içerisinde çok eski zamanlarda tarım yapıldığını gösteren belirli izlere rastlanmıştır. Bu izler sayesinde Gümüşhane ilimiz hakkında çeşitli değerli bilgilere ulaşabiliyoruz. Gümüşhane Türkiye’nin Karadeniz Bölgesi’nde yer alan eşsiz güzellikteki şehirlerimizden bir tanesidir. Gümüşhane eski dönemlerde birçok uygarlığın yönetimi altına girmiştir. Kimmerler, Hititler, Asurlar, Bizans, Roma ve Trabzon İmparatorlukları yönetimi bu bölgede ellerine almıştır. Ayrıca Arap, Ermeni ve Türkmen egemenliği altında kısa bir süre kalan Gümüşhane, daha sonralar Osmanlı İmparatorluğunun yönetimine geçmiştir. Günümüze kadar birçok tecrübe ve hikayeler atlatan il içerisinde, kendimiz için yeni iş fırsatları arama isteği doğabilmektedir. Gümüşhane’de İş Fırsatları Günümüzde artık erkek-kadın, genç-yaşlı ayrımı yapılmaksızın herkes üretime ve bütçesine katkı sağlamaya çalışmaktadır. Boşa harcanan zamanlar, birey üzerine hem psikolojik hem de maddi olarak olumsuz etkiler yapabilmektedir. Kadınlarımız açısından Gümüşhane’de yapılacak iş fikirleri arasında ev iş imkanları bulunmaktadır. Kadınlar ev ortamlarında aileleri için kazanç sağlayabilmektedirler. Hem işveren hem de işçi oldukça avantajlı bir durum meydana gelmiştir. Kadınlarımız evlerinde oturarak bebek şekeri, nikah şekeri, örgü ve kolye tasarım işi, mandal montaj işi yapabilmektedirler. Bu sayede işsiz gezen gençlerimiz bu iş olanaklarından fayda sağlayabilirler. Ayrıca kadılarımız dantel örme işi ile uğraşabilirler. İşverenden alacakları işi son teslim tarihinden önce teslim ederek evlerinde rahatça işlerini yapabilirler. Bunların haricinde gelinlik süsleme, davetiye katlama işi, etiket takma işi, perde ruleti paketleme, lavanta paketleme, kalem montaj işleri, sabun üretimi, çocuk bakıcılığı, hayvan bakıcılığı, iplik temizleme ve yemek yapımı gibi hizmetleri sunabilirsiniz. Yapacağınız yemekleri firmalar aracılığı ile dağıtma ve para kazanma imkanına sahip olabilirsiniz. Erkekler İçin İş Olanakları Erkeklerimiz çoğunlukla fiziksel olarak çalışma eğilimindedirler. Bu yüzden evde değil de dışarıda çalışabilecekleri türden Gümüşhane iş fikirleri kovalamaktadırlar. Gümüşhane dağlık bir bölge ve Doğu Karadeniz bölgesinde bulunan küçük bir olması sebebi ile bazı kısıtlamalar yaşatabilmektedir. Ama Kelkit bölgesinde tarım için verimli arazilerin olduğu gerçeğini değiştirmemektedir. Bu alanlar içerisinde hem hayvancılık hem de tarım yapabilme imkanı doğmaktadır. Armut, elma ve ceviz başta olmak üzere sebze ve meyve üretimi yaparak satışı gerçekleştirilebilir.

@İnci -
2018-03-22 23:10:45

Hamilelik döneminde hamilelerin mutlaka süt ürünleri ve çerez tüketmeleri gereklidir. Bebeğin ve annenin sağlığı için bu besinler çok önemli. Bebeğin gelişimini olumlu yönde etkiliyor.

@Ruhsar -
2018-03-07 13:48:55

Hamilelik zamanında süt ürünleri ve kuruyemiş tüketimi hem kadın açısından hemde bebek açısından çok faydalı oluyor. Çocuğun gelişimi daha sağlıklı oluyor.

@ayşenur -
2018-03-05 14:18:48

Hamilelik döneminde herkes birşey söylüyor herkes birşeyler tavsiye ediyor. Aslında sağlığa zararlı olmayan gebelik döneminde bebeğe zarar vermeyecek gıdalar tuketilmesi gerekmektedir. Şahsen ben sigara içiyordum bıraktım ve genelde vitamin protein olan gıdaları tüketmeyi tercih ettim. Herhangi bir sorun yaşamadım hatta doğum esnasında ve sonrasında çocuğumda herhangi bir sağlık sorunu olmadı. Önemli olaran gebelik döneminde tuketilen gıdalara ve uyku duzenine dikkat edilmesi gerekmektedir.

@Ülküü -
2017-10-18 20:52:24

Hamile kadınlara bol bol protein içeren gıdalar tüketmeleri önerilmektedir. Bebek anne karnında ilk gelişimini tamamlamaya başladığı için özellikle beyin gelişimi için proteinin çok önemi olduğunu düşünüyorum. Diğer gıdalarında alınması gerekmektedir. İşin aslı herşeyden yeteri kadar tüketirsek sorun olmaz ve hamile kadınların bebekleri de rahat bir gelişme evresine sahip olmuş olur.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.