menü resmi

Hamile ve Doğum Yapan Memurların Hakları Nelerdir ?

hamile memur

Doğum yapan ve Hamile Memurların Hakları Nelerdir ?

Doğum yapan memurların hakları

  1. Devlet memuru kendisinin veya eşinin doğum yapması durumunda hakları konusunda kanunda belirtilmiş durumuna göre kanuni bilgilere sahip olması gerekmektedir. Kamu’da memur olarak görevli olan veya eşlerinin doğum yapacağı durumlarda kamu görevlisi olan memurlara tanınmış olan haklar konusunda kanunda belirtilen konular şu şekildedir.
  2. Kadın Memura 18 hafta ‘‘ Gebelik İzni ’’
  3. 657 sayılı Devlet Memuru Kanunu’na göre kadın memurlara doğumdan önce olmak üzere 8 hafta ve doğumdan sonra olmak üzere de 8 hafta toplam da 16 hafta süre ile analık izni devlet tarafından kanuni olarak sağlanmaktadır. Şayet hamile’de çoğul gebelik durumu bulunmaktaysa eğer doğumdan önceki 8 haftalık kısma 2 hafta daha eklenmektedir. Beklenen doğum tarihinden 8 hafta evveline kadar sağlığı çalışmaya uygun olduğunu doktor raporuyla belirten kadın memurun, doğumdan 3 hafta önceye kadar çalışabileceği isteği doğrultusunda olmak kaydıyladır. Doğum öncesi rapora dayanarak çalışmakta olan ve doğum sonrası aldığı izne mutabık olarak üzerine eklenmektedir.
  4. Bazı durumlarda doğumun erken gerçekleşmesi olabilmektedir. Bu durum nedeniyle de doğum öncesi verilen analık izninin kullanılmayan bölümü de doğum sonrası analık izni olarak bu süre eklenmektedir.
  5. Doğum esnasında veya doğumdan sonra analık izni zamanında şayet anne ölürse; isteği üstüne memur olan babaya anne için verilen izin eklenmektedir.

Hamile Memurlara Gece Vardiyası

Kadın memurlar doktor raporunla belirtilmesi durumunda hamilelik döneminin yirmi dördüncü haftasından önce ve yirmi dördüncü haftasından itibaren dâhil olmak üzere bir yıl süre dâhilinde gece vardiyaları ve gece nöbetleri verilmesi kanunen yasaktır. Özürlü memurların istekleri dışında gece vardiyası ve gece nöbetleri verilemez.

Doğum yapan devlet memurlarının eşlerine ‘‘ Babalık İzni ’’

Memur eşin doğum yapması durumunda talep üzerine on günlük yasal babalık izni; kendi veya çocuğunun evlenmesi durumunda yahut eşinin, çocuğunun kendisinin ya da eşinin ana, baba ve kardeşinin vefat etmesi durumunda da talebi üzerine yedi gün izin verilmektedir. Memurun yılık izin ve mazeret izinleri esnasında fiili olarak çalışmalarına bağlı olan her türlü ücretlendirmeleri hariç olarak mali ve sosyal yardımlarına dokunulmamaktadır.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.