menü resmi

Hamile bir annenin beslenmesi, bakımı ve alacağı tedbirler.

Hamile Kadının Bakımı ve Alacağı Tedbirlerhamile-kadin-bakimi

Kadın hamile kalınca, sağlığına dikkat etmeye daha fazla mecburdur. Çünkü hem kendisinin hem de çocuğunun sağlığını düşünmesi gerekir. Kendisine bakmaz ise çocuğuna yada kendisine yada hem çocuğu ve hem kendisine zarar verebilir. Doğum esnasında vücut çok yorulur, doğurduktan ve anne olduktan sonra kadın sütü ile çocuğunu besleyecektir.

Doğurmanın sarsıntılarına emzirmenin yorgunluklarına dayanmak için hamile kadın vücudunun sağlam,  kuvvetli olmasına dikkat etmelidir.

Gebelik esnasında fazla yorgunluk iyi değildir. Vücut temizliğine, temiz hava almaya çok dikkat etmelidir. Gece biraz erken yatıp uzanınca bir müddet uyumalı, fazla sıcak kalabalık yerlerde bulunmamalıdır. Böyle yerlerde çarpıntı, nefes darlığı, hatta baygınlık derecesine varan sıkıntılar hissedebilir.

Bilhassa temiz havaya ihtiyacı vardır. Temiz hava insanın kanını temizler. Bu, anne için olduğu kadar annenin kanından başka birşey ile beslenemeyen çocuk içinde lazımdır. Haftada bir yada iki defa ılık su ile yıkanmak, banyo yapmak iyidir.

Yıkandıktan sonra daima temiz çamaşır giymelidir. Gebelik esnasında ayakları, bacakları sıcak suya daldırmak zararlıdır. Hamile kadın, her türlü işini yapabilmelidir yalnızca ağır yükler kaldırmamalı, fazla yorucu işlerden ve pek uzun yolculuklardan sakınmalıdır. Fazla dar elbiseler giymek iyi değildir.

Elbiseler dar olursa göğsü sıkar, memelerin büyümesini ve süt oluşmasını engeller. Elbiseler karnı ve bacakları sıcak tutmalıdır. Çorap bağları gayet gevşek olmalıdır. Meme başları hergün soğuk su, sabun ve temiz bir bezle yıkanmalıdır, böyle yapılırsa derisi biraz sertleşir ve bu sayede, çocuk meme emmeye başladığı zaman kolay kolay meme çatlakları olmaz.

Yemek meselesine gelince, kadın gebelikten önce yemeye alışmış olduğu herşeyi yer. Ayrı bir perhiz gerekmez. Akşam yemekleri biraz daha hafif olmalıdır, fakat göz kapakları el ve ayakları şişerse et, yumurta, peynir gibi gıdalardan belirli süre uzak kalması gerekir. Bu durumlarda öncelikle en yakın sağlık kuruluşuna giderek bir uzmandan görüş almalıdır. Bol meyve, bol salata yemek ve bol süt içmek iyidir.

İlk aylarda sabahları yataktan kalkınca kusmalar görülürse sabah kahvaltılarını yatakta yapmalı ve kahvaltıdan sonra bir saat kadar yatakta uzanmalıdır. Hamilelik ve emzirme zamanlarında çok defa annenin dişlerinin çürüdüğü görülmektedir. Hatta “Anneye doğurduğu her çocuk bir dişe mal olur.” derler.

Bunun sebebi çocuğunun kemikleri için lazım olan kalsiyum,fosforu annenin dişlerinden almasıdır. Hamilelik ve emzirme esnasında annenin yiyecekleri arasında kalsiyum,fosfor içeren gıdalar olmalıdır. Bunun için bazı ilaçlar bulunmaktadır. Fakat ilaç kullanmadan günde bir iki yumurta yiyerek daha sonra yumurta kabuklarını iyice ezip yemeklere ekleyerekte bu ihtiyaçlarını karşılayabilir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Eda yaman -
2017-06-24 01:53:56

Hamile kadınlar nasıl yiyecekler yiyebilir ve hamilelikte diyet öneriyor müsünüz ?

@Asuman adıgüzel -
2017-06-14 18:11:30

Hamile bakımı hakkında paylaşmış oldugunuz bu paylaşım için teşekkürler.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.