menü resmi

Hakim Maaşı Ne Kadar?

Hakim Maaşı

Cezalandırma yetkisine sahip olan hakimler, ülkemizin en önemli meslek dallarından biri durumundadır. Sıkı bir eğitim hayatından sonra bu kişiler bu unvanı alabilirler. Hukuk fakültesinden mezun olan bu kişiler daha sonra belirli sürelerde yapılan hakimlik sınavına girerek buradan başarılı bir sonuç aldıkları takdirde bu görevi yerine getirebilirler.

Ülkemizdeki adaletin sağlanmasından sorumlu olan hakimler, pek çok meslekle birlikte eş zamanlı olarak çalışırlar. Adalet bakanlığına bağlı olarak çalışmakta olan bu kişiler aslında ülke güvenliğinden sorumlu olan kişilerdir. Adliyelerindeki pek çok davanın yönetilmesi ve bunların herhangi bir sonuca bağlanmasında söz sahibidirler.

hakim maaşı

Aldıkları Ücretler

Hakimlerin kendi aralarında da bazı gruplara ayrıldıklarını belirtmek gerekir. Özellikle girmiş oldukları davalara göre bu ayrımlar çok daha net bir şekilde görülebilir. Söz konusu hakimlerin aylık olarak kazandıkları maaş, diğer kamu personellerinde olduğu gibi dereceye bağlı olarak değişkenlik gösterir. Görevlerin zorluğu ve sorumluluk şekillerine göre aldıkları maaş oranı aslında diğer meslek grubunda olanlara göre biraz daha fazladır.

Genel olarak bir bilgi vermek gerekirse göreve yeni başlamış bir hakimin aldığı maaş aylık 6 bin TL civarında seyreder. Hakim adayı olarak gösterilen kişilerin ise bu meslekten aylık olarak 4 bin 310 TL kazandıklarını belirtmek doğru olur. Bunun yanında kıdem derecesi 1 olarak çalışan bir hakimin maaşı 8 bin 814 civarında olmaktadır. Tabi bu maaş oranlarına ek ücretlerin eklenmeside söz konusu olur. Yani şuanki bahsettiğimiz hali maaşın ham halidir.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.