menü resmi

Günümüzde Kölelelik ?

Eski zamanlarda apaçık şekilde bütün çıplaklığı ile Dünya’nın gözü önünde kölelik yaşatılıyordu. Sonralarda kölelik bitti şeklinde bir algı oluşturuldu. İslam dini ile bütünleşen toplumalarda, kölelik tamamen insanlık dışı olarak görülmüş ve köleliğin sonlanması sağlanmıştır. Fakat farklı inanış ve coğrafyada bulunan toplumlarda ise kölelik saklanarak aynı şekliyle yaşatılmaya devam ediliyor.

Aslında köleleiğin ne olduğunu biraz anlayabilen insanlar köleliğin aslında bunca yıl geçmesine rağmen hala yaşatıldığını, köleliğin sadece form değiştirdiğini ve bazı durumlar altında saklanarak hala devam ettirildiğini görebilir.gunumuzde-kolelik

Şimdi söylediklerimizi sorular ve cevapları üzerinden daha anlaşılır şekilde anlatalım.

1- Eski zamanda kölelere sahipleri tarafından neler veriliyordu ? Köle sahibi, kölesinin hangi ihtiyaçlarını karşılıyordu?

 • Eski zamanda köle sahipleri kölelerinin barınma,beslenme, banyo gibi temel ihtiyaçlarını karşılardı.

2- Eski zamanda köleler ne kazanırdı ? Herhangi bir para ellerine geçer miydi ?

 • Eski zamanda genelde köleler belli bir para ve ücret almazlardı sahiplerinden. Sahiplerinin canı isterse verirlerdi.

3- Eski zamanda bir köle, sahibini terkedebilir miydi?

 • Eski zamanda köleler, sahipleri onları azad etmeden sahiplerini terkedemezlerdi. Eğer terkeder yada kaçarlarsa öldürülürlerdi.

4- Eski zamanda köleler evlenebilir miydi ?

 • Tamamen sahiplerinin insiyatifine kalmış bir durum. Çoğu köle sahibi daha fazla köleye sahip olmak için kölelerini evlendiriyordu.

Peki arkadaşlar içerisinde bulunduğumuz günümüzde işler nasıl işliyor ?

Eski zamanlarda köle sahiplerinin kölelere verdikleri barınmabeslenme gibi ihtiyaçlar için, günümüzde bütün bunları karşılayan maaş bulunmaktadır. Eskiden kölelerin ihtiyaçlarını köle sahipleri karşılıyordu fakat şimdi köleler aldıkları para ile bu işleri kendileri sağlıyor. Hani günümüzde kölelik yarı yarıya azaldı desek sanıyoruz yanlış olmaz. Sonuçta eski zamanda kölelerin, kölelik karşılığında aldıkları bugün bize maaş olarak sunuluyor. Sonuçta yapılan iş ve iş karşılığında elimize geçenler aynı.

Gün geçtikçe kölelik bitiyor ve tükeniyor. Tabi bunlar genel olarak kabul görüyor. Dünya’nın her yerinde aynı koşullar yok, hala bu zamanda eskide olan kölelikten daha beterleri elbette var. Umuyoruz bir gün kölelik ve bu sistemi kuran akıl kendi pisliğinde boğulacaktır. Ayrıca köleliğin Amerika‘nın geçmişinde çok önemli bir yere sahip olduğunu, Amerika‘nın saf ve bilgisiz olan yerli kabilelerini köle olarak kullandığını, bunun yanısıra İngiltere, Fransa gibi ülkelerin, siyahi ve korumasız ülkelerdeki insanları köle olarak çalıştırdığını onlara bir sokak hayvanı kadar değer vermediğini de unutmayalım.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • köleliğin yasal olduğu ülkeler
 • türkiyede kölelik
 • modern kölelik nedir
 • köleler ne yapar
 • köle ticareti nedir
 • afrikada kölelik
 • köleliğin ortaya çıkışı
 • dünyadaki köle sayısı
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Aykut -
2018-03-19 15:54:25

Eskiden bedava şimdi maaşlı olarak açıklanıyor. Eskiden kişilerin hiç bir değeri yoktu ama şimdiki zamanda değerli gibi görünmektedir. Şimdi firmalara buyuk şirketlere kölelik yapılmaktadır eskisi gibi sadece kişilere değil . Ortam değişim olmuş kişiler yerine şirketler almıştır.

@Gariban elyada -
2017-05-18 01:36:12

hmm farklı bir kölelik tanımı olmuş.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.