Günümüzde Kölelelik ?

Eski zamanlarda apaçık şekilde bütün çıplaklığı ile Dünya’nın gözü önünde kölelik yaşatılıyordu. Sonralarda kölelik bitti şeklinde bir algı oluşturuldu. İslam dini ile bütünleşen toplumalarda, kölelik tamamen insanlık dışı olarak görülmüş ve köleliğin sonlanması sağlanmıştır. Fakat farklı inanış ve coğrafyada bulunan toplumlarda ise kölelik saklanarak aynı şekliyle yaşatılmaya devam ediliyor.

Aslında köleleiğin ne olduğunu biraz anlayabilen insanlar köleliğin aslında bunca yıl geçmesine rağmen hala yaşatıldığını, köleliğin sadece form değiştirdiğini ve bazı durumlar altında saklanarak hala devam ettirildiğini görebilir.gunumuzde-kolelik

Şimdi söylediklerimizi sorular ve cevapları üzerinden daha anlaşılır şekilde anlatalım.

1- Eski zamanda kölelere sahipleri tarafından neler veriliyordu ? Köle sahibi, kölesinin hangi ihtiyaçlarını karşılıyordu?

  • Eski zamanda köle sahipleri kölelerinin barınma,beslenme, banyo gibi temel ihtiyaçlarını karşılardı.

2- Eski zamanda köleler ne kazanırdı ? Herhangi bir para ellerine geçer miydi ?

  • Eski zamanda genelde köleler belli bir para ve ücret almazlardı sahiplerinden. Sahiplerinin canı isterse verirlerdi.

3- Eski zamanda bir köle, sahibini terkedebilir miydi?

  • Eski zamanda köleler, sahipleri onları azad etmeden sahiplerini terkedemezlerdi. Eğer terkeder yada kaçarlarsa öldürülürlerdi.

4- Eski zamanda köleler evlenebilir miydi ?

  • Tamamen sahiplerinin insiyatifine kalmış bir durum. Çoğu köle sahibi daha fazla köleye sahip olmak için kölelerini evlendiriyordu.

Peki arkadaşlar içerisinde bulunduğumuz günümüzde işler nasıl işliyor ?

Eski zamanlarda köle sahiplerinin kölelere verdikleri barınmabeslenme gibi ihtiyaçlar için, günümüzde bütün bunları karşılayan maaş bulunmaktadır. Eskiden kölelerin ihtiyaçlarını köle sahipleri karşılıyordu fakat şimdi köleler aldıkları para ile bu işleri kendileri sağlıyor. Hani günümüzde kölelik yarı yarıya azaldı desek sanıyoruz yanlış olmaz. Sonuçta eski zamanda kölelerin, kölelik karşılığında aldıkları bugün bize maaş olarak sunuluyor. Sonuçta yapılan iş ve iş karşılığında elimize geçenler aynı.

Gün geçtikçe kölelik bitiyor ve tükeniyor. Tabi bunlar genel olarak kabul görüyor. Dünya’nın her yerinde aynı koşullar yok, hala bu zamanda eskide olan kölelikten daha beterleri elbette var. Umuyoruz bir gün kölelik ve bu sistemi kuran akıl kendi pisliğinde boğulacaktır. Ayrıca köleliğin Amerika‘nın geçmişinde çok önemli bir yere sahip olduğunu, Amerika‘nın saf ve bilgisiz olan yerli kabilelerini köle olarak kullandığını, bunun yanısıra İngiltere, Fransa gibi ülkelerin, siyahi ve korumasız ülkelerdeki insanları köle olarak çalıştırdığını onlara bir sokak hayvanı kadar değer vermediğini de unutmayalım.

Önerilen Paylaşım 1:Otantik Yaşamak

Önerilen Paylaşım 2:UltraNet Nedir & UltraNet Avantajları Nelerdir ?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

2 Yorum(lar)

  1. Eskiden bedava şimdi maaşlı olarak açıklanıyor. Eskiden kişilerin hiç bir değeri yoktu ama şimdiki zamanda değerli gibi görünmektedir. Şimdi firmalara buyuk şirketlere kölelik yapılmaktadır eskisi gibi sadece kişilere değil . Ortam değişim olmuş kişiler yerine şirketler almıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Eskiden bedava şimdi maaşlı olarak açıklanıyor. Eskiden kişilerin hiç bir değeri yoktu ama şimdiki zamanda değerli gibi görünmektedir. Şimdi firmalara buyuk şirketlere kölelik yapılmaktadır eskisi gibi sadece kişilere değil . Ortam değişim olmuş kişiler yerine şirketler almıştır.

hmm farklı bir kölelik tanımı olmuş.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer