menü resmi

Göz Morarması

Göz morarması neden olur nasıl geçer ?

Hepimiz bir çok kez göz morarması ile karşı karşıya gelebiliriz. Özellikle erkek bireylerde sık görülür. Kavga esnasında alınan darbe sonucu gözümüz çok kolay bir şekilde morarır. Göz morarmasının en sık görülen sebebi darbe almaktır. Ama bunun yanında yüz gerdirme, burun yaralanmaları, enfeksiyonlar, alerjik rahatsızlıklar ve böcek sokmalarıda sebep olabilir. Burun ameliyatı geçirmiş birisini gördüyseniz eğer, göz çevresindeki morluklar dikkatinizi çekmiştir. Ya da dayak yemiş bir arkadaşınızın gözü mos mor olabilir.

goz-morarmasi

Özellike burun kemiğine gelen darbeler, göz kapaklarımızdaki gevşek dokulara zarar verdiği için çok kısa süre içerisinde göz morarması olarak sonuçlanır.

Yüz gerdirme, çene ya da burun ameliyatı gibi operasyonlar, kafa yaralanmaları ve yüze gelen darbeler, göz morarması olarak karşımıza çıkar. Soğuk tedavi yöntemleri uygulanmalıdır, telaş edilecek bir durum genelde olmaz. Göz çevremizin morarması ile birlikte oluşabilecek faktörler: Alerjik reaksiyonlar, böcek ısırmaları, deri enfeksiyonları, anjiödem, ağız ve diş operasyonları, burun ameliyatları.

Göz Morarması Nasıl Geçer?

Yukarıda bahsettiğim gibi, soğuk uygulama yapılmalıdır. Çünkü bu durumla ilk karşılaştığınızda hemen aklınıza buz torbası ile soğuk uygulama yapmak gelmelidir. Bölgeye tutulacak olan buz, şişliği indirecek ve damarları daraltacağı için olası bir iç kanamaya engel olacaktır. Evde ya da yakınınızda buz yok ise donmuş herhangi bir ürün, obje ile bölgeye tampon yapabilirsiniz. 10-20 dakikadan uzun süre tutmayın, fazla buz tutulması bölgede yeni bir tahribata yol açacaktır. İlk iki gün içerisinde uygulamayı tekrarlamalısınız.

Sıcak Uygulama

Göz morarmasının üzerinden geçen birkaç gün içinde, bölgeye sıcak uygulama yapmalısınız. Bölgede kan akışının daha hızlı olması, deri ve gözümüzün daha hızlı iyileşebilmesine yardımcı olacaktır. Sıcak herhangi bir nesne ile yapılacak olan masaj, kan akışını hızlandıracak ve kurumuş kanı dağıtacaktır. Örneğin, bezi sıcak suya daldırıp çıkartıp, bölgeye masaj yapar edası ile sürebilirsiniz. Bu uygulamayı birkaç gün tekrarlayın.

Göz çevresindeki dadmarların tıkanması sonucunda da tıkanma vb. durumlar ortaya çıkabilmktedir. Bizler sizlere en genel kullanımda mevcut yöntemleri sıralıyoruz. Fakat unutmayınız ki, bir doktor tavsiyesi almanız gerekmektedir.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • göz morarması nedenleri
  • sebepsiz göz kapağında morarma neden olur
  • göz burun arası morluk
  • göz altı morlukları hangi hastalığın belirtisidir
  • göz morarması için krem
  • göz altı morlukları neden olur nasıl geçer
  • göz altı morlukları nasıl giderilir
  • üst göz kapağında morarma
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Mahmut -
2018-04-29 13:18:35

Gözlerde morarma veya şişlik çoğu zaman insanlar uykusuz kaldıklarında veya fazla uyuduklarında olabiliyor. Bu durum insanın günlük yaşamını oldukça olumsuz etkiliyor.

@Kayhan -
2018-04-28 08:43:35

Genelde bende alarjiden dolayı morarma sorunu yaşanıyor. İlaçları aldığımda kısa sürede geçiyor alerjik insanların dikkat etmesi gerekiyor.

@The_Bekir -
2018-04-17 14:31:41

Göz altında morarma olması insanların bazen kötü düşüncelere girmesine neden oluyor. Sanki uyuşturucu kullanıyoz gibi bir görüntü oluşuyor. Nedendir bilmem ama insanlar hemen kötü olanı düşünüyor. Sen bişe mi kullanıyon sorusuna muhatap oluyor insanlar.

@Yıldırım -
2018-04-07 13:49:08

Göz morarması gerçekten kötü insanlara anlatamıyorsunuz darbe aldığınıza genelde alay konusu yaşanıyor. Siz siz olun dikkat edin hemn görüntü olarak hem psikolijik olarak kotu etkilenirsiniz.

@ebru iyi -
2018-04-05 08:15:41

Gözlerin altında morluk oluşması neden oluyor öğrenmiş olduk teşekkürler bu paylaşımınız için. Bazı insanlarda özellikle bir arkdaşımda doğuştan gözlerin çevresi mor. Sanırım genetik olarakta göz morlukları oluyor.

@Aytül -
2018-04-05 07:56:36

Göz morarması için ben soğuk tedavi uygulardım ama yanlış biliyormusun. Sıcak tedavi daha mantıklı geldi bundan sonra bu şekilde işlem yapıp denerim eğer yakın zamanda böyle bir durum olursa sonuçları burdan yazarım .

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.