Gözlerin Kararması Neden Olur Nasıl Geçer

Göz Kararmasının Nedenleri ve Tedavisi

Göz kararması problemi, günlük hayatı en çok etkileyen durumlardan biridir. Her zaman önemli bir hastalığı haber etmeyen bu problem, bazı zamanlarda uzmana görünmeyi şart haline getirir. Özellikle uzun zamandan beri durum devam ediyorsa, mutlaka bir dahiliyeye görünmek doğru bir karar olacaktır.

Neden Olur?

  • Tansiyon düşüklüğü ve yüksekliği
  • Şekerin düşmesi veya yükselmesi
  • Anemi
  • Vücutta su kaybı
  • Gözde meydana gelen hastalıklar
  • Bazı ilaçların yan etkileri
  • Tiroit
  • Vitamin eksikliği
  • Alkol tüketmek

Nasıl Geçer?

Eğer göz kararmaları ciddi bir hastalıktan dolayı değilse, o zaman bazı yöntemler dikkate alınarak sorundan kurtulmak mümkün olacaktır. Aşağıdaki yöntemler sorunun kesin olarak çözülmesine yardımcı olabilir.

Bol Su İçilmeli

Vücutta susuzluk problemi olduğunda bazı belirtiler çok sık bir şekilde görülmeye başlayacaktır. Özellikle gözlerde kararma sorunu susuzluk sonrasında karşınıza çıkabilir. Sorunu gidermek açısından su tüketimine günlük olarak sekiz bardak şeklinde devam etmelisiniz. Kafein tüketimine bir sınırlandırma getirmeniz, su içme isteğinizin artmasına neden olacaktır.

Alkol Tüketilmemeli

Alkol, vücutta su kaybına neden olan şeyler arasındadır. Yoğun alkol tüketimi vücutta anormal durumların ortaya çıkmasını kaçınılmaz bir hale getirebilir. Bu nedenle alkol tüketimine sınırlandırma getirmek veya tamamen bırakmak gerekir.

Ani Hareketlerden Kaçının

Özellikle sıcak yaz aylarında ani hareketlere bağlı olarak gözlerde kararma ortaya çıkabilir. Bu nedenle uzun süre boyunca dinlendikten sonra ani şekilde ayağa kalkmaktan sakınmanız gerekir. Aksi halde rahatsız edici göz kararmalarıyla çok sık bir halde karşı karşıya kalabilirsiniz.

Düzenli Egzersizler

Uzun zaman boyunca hareketsiz bir yaşantıyı benimsemek, gözlerde kararmanın nedenleriarasında ilk sıradadır. Alışkanlık haline getirilen egzersizler, sağlık sorunlarının önüne geçerken kendinizi daha iyi şekilde hissetmenize neden olur. Eğer masa başı bir iş sahibiyseniz, varis gibi dertlerle uğraşmamak adına egzersizi günlük olarak yapmanızı öneririz.

Tansiyon Düşüklüğü Tedavisi

Sorun tansiyona bağlı olarak meydana geliyorsa, o zaman bu durumun tedavisine kısa zaman içinde başlamanız gerekiyor. Bunun için en uygun yol ilaç ve doğru beslenmeden geçer. Doğru beslenmeye ek olarak tuz tüketimini arttırarak tansiyon düşüklüğünün önüne geçebilirsiniz.

Uzun Süre Boyunca Açlık ve Yorgunluk

Günün sıkıntılı bir şekilde geçmesi gözlerde kararma gibi can sıkıcı bir durumu ortaya çıkarabilir. Özellikle uzun zaman boyunca açlık çektiğinizde, her zamankinden daha fazla olmak üzere gözlerde kararmayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Buna ek olarak gün içindeki yoğun çalışmadan sonra, sık bir şekilde baş dönmeleri ve göz kararmaları olacaktır. Bu sorunları çözdüğünüzde göz kararmalarıyla karşılaşmanız çok düşük bir ihtimaldir.

Hastalık Durumlarında

Eğer hastalık gibi durumlardan dolayı istirahat etmek zorundaysanız, ani kalkışlarda gözlerde kararma sıklıkla ortaya çıkabilir. Bu nedenle hastalara sürekli olarak yatmaları önerilmemektedir Bunun yerine bazı zamanlarda oturarak zaman geçirmeleri daha iyi olur.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

  1. Tansiyon sorunu yaşayanlar çok iyi bilirler. Tansiyon ufak bir oynadığı zaman gözlerde kararma ve karıncalaşma oluyor. En iyisi bu durumda bir yere oturup bir süre dinlenmek.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Tansiyon sorunu yaşayanlar çok iyi bilirler. Tansiyon ufak bir oynadığı zaman gözlerde kararma ve karıncalaşma oluyor. En iyisi bu durumda bir yere oturup bir süre dinlenmek.