Göz Doktoru Nasıl Olunur?

Göz Doktoru Olmak İçin Yapılması Gerekenler

5 önemli duyu organı arasında yer alan göz, şüphesiz ki herkes için en önemli konuların başında gelir. Bu nedenle gözde oluşan bütün hastalıkların daha kaliteli bir günlük hayat için mutlaka teşhis ve tedavisinin yapılması şarttır. İşte göz sorunlarını inceleyen ve bunlara yönelik tedavi yöntemleri geliştirmekte olan kişilere göz doktoru adı verilir.

Nasıl Olunur?

Göz doktoru olmak isteyen kişilerin ilk olarak Tıp Fakültesini kazanması gerekir. Burada 6 yıllık bir eğitimden geçmeleri istenir. Göz doktorluğu isteyen biri TUS ile başarı elde ederse, 4 sene daha asistanlık eğitimi almalıdır. Bu eğitim süresi boyunca uygulama dersleri görerek, mesleğin gerektirdiği tüm eğitimleride bu şekilde almış olur.

Daha sonradan tez hazırlaması gereken bu kişiler, bu tezin kabulünden sonra son sınava girerek bundan da başarı elde etmeleri durumunda göz doktoru unvanı alırlar. Bu zamandan sonra dilerlerse akademik kariyerlerine devam etme hakkına sahiptirler. Eğer dilerlerse doçent, profesör gibi unvanları da bu adımdan sonra alabilirler.

Ne Gibi Özellikler Aranır?

Kimya, biyoloji ve fen bilimlerine ilgisinin ve yeteneğinin olması aranmaktadır. Aynı zamanda el yeteneğinin güçlü olması, hızlı ve pratik bir yapıya sahip olmaları, iletişim açısından iyi olmaları, sabırlı ve dikkatli kimseler olmaları gerekmektedir. Buna ek olarak yenilikçi ve sorumluluk sahibi olan kimseler mesleğin gerektirdiği tüm şartlara sahip olmuş olacaktır.

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: CANSU KUTLU

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir