menü resmi

Göbek Kaşıntısı Neden Olur – Göbek Kaşıntısı Tedavisi

Göbek kaşıntısı bebeği annenin plasentasına bağlayan yara dokularının geride kalmasının bir sonucudur. Göbek kordonu kesildikten sonra, karnın arkasında kalan bir kütük geride kalır. Mantar ve bakteri üremesi için elverişli bir ortam yaratır. Mantarlar veya bu bakter büyüdüklerinde şişme, kızarıklık, kaşıntı ve ağrı gibi bazı belirtilere neden olabilecek enfeksiyonlara neden olabilirler.gobek-kasintisi-gobek-deligi-iltihabi

Göbek kaşıntısı Enfeksiyonunun Olası Nedenleri Nedir?

Göbek kaşıntısının enfeksiyonu bebeklerden yetişkinlere kadar her yaştan kişiyi etkileyebilir, mantar veya bakterilerin üremesi sonucunda etkili olabilir. Göbek kaşıntısı genellikle derin, karanlık ve nemli, bakteri veya mantar için elverişli bir üreme alanına sahiptir. Ter gibi maddeler ve diğerleri göbek boşluğunda biriktiğinde, enfeksiyona neden olan bakterilerin çoğalmasına neden olurlar. Göbek kaşıntısının başlıca nedenleri mantar ve bakteri olmasına rağmen, durumu teşvik eden bazı faktörler vardır. Bunlar arasında:

1. Piercing

Yakın geçmişte kadınların çoğu, karnında kendilerini ifade etmenin bir yolu olarak piercing kullanıyor. Bununla birlikte, farkında olmayacakları şey, bu tür delme işlemi, özellikle delme işlemi yanlış yoldan yapılırsa, enfeksiyon riskini artırabilir.

2. Sürekli Göbeğe Dokunma

Sürekli olarak göbeğinize dokunarak enfeksiyon riskini artırabilirsiniz. Bu, özellikle kirli ellerin dokunulduğunda ortaya çıkmaktadır; göbeğin içine mantar ve bakteri bırakma riskini arttırmaktadır.

3. Yetersiz Hijyen

Göbekte kaşıntı enfeksiyonu kötü hijyen nedeniyle de oluşabilir. Eğer günlük olarak banyo yapmazsanız, düğmede mikroorganizmaların büyümesine neden olabilir. Banyo suyu kirli ise bu risk de artabilir. Göbeği banyo yaparken temizlemezseniz veya banyo yaptıktan sonra ıslak bırakırsanız, sabun ve göbek kısmında su birikintileri bırakır ve bu da mikroorganizma gelişimini teşvik eder.göbek deliği iltihabı

Göbek kaşıntısı Enfeksiyonunun Belirtileri

Belirtiler çeşitli aşamalarda değişir ve ortaya çıkar. İlk aşamada (apse) şişme ve ağrı oluşabilir. Enfeksiyonun gelişmesiyle, özellikle sonraki aşamada selülit olarak bilinen bazı ciddi semptomlar görülebilir. Bu evrede, enfeksiyonun pıhtılaşmasıyla boşalma olabilir. Enfeksiyon, bütün karnı örterek ısınmasına neden olabilir. Boşalma, aynı zamanda saf sıvıdan sarımtrak, yeşilimsi veya grimsi bir renge dönüşen bir renk değişimine sahip olacak ve kokacaktır. Bazen kanama oluşabilir ve hasta bulantı hissedebilir.

Göbek Kaşıntısı Enfeksiyonu İçin Tedavi

Tıbbi Tedavi

Enfeksiyonun erken evrelerinde topikal uygulamalar ve güvenli antibiyotikler reçete edilebilir. Enfeksiyonun sonraki aşamalarında tedaviye başlandığında güçlü antibiyotikler kullanılmalıdır. Durum son derece ciddi olduğunda, özellikle enfeksiyon karnın büyük bir bölümünü kaplar ve böylece iç organları etkilerse, ameliyat tavsiye edilebilir. İlk aşamalarda durumun tedavisinde kullanılabilecek bazı ev ilaçları da bulunmaktadır.

Göbek Kaşıntısı Enfeksiyonu İçin Ana Telafiler

 1. Sıcak tuzlu su: Göbek kaşıntısının tedavisinde sıcak tuzlu su etkili olur. Isı, kan akışını enfekte bölgeye arttırmaya yardımcı olabilir. Pamuklu çubuğu çözeltiye daldırın ve alanı temizlemek için kullanın.
 1. Sıcak kompres: Sıcak kompres, acıyı hafifleten ve iyileşmeye yardımcı olan bir ısı üretir. Kesiti ılık suya daldırıp karnın üzerine birkaç dakika yerleştirin. İşlemi günde birkaç kez tekrarlayın.
 1. Çay ağacı yağı: Çay ağacı yağı antibakteriyel, antifungal ve antiseptik özelliklere sahiptir ve bu, göbek deliği iltihabı enfeksiyonunu tedavi etmek için mükemmel bir seçimdir. Bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile çay ağacı yağı 5 damla oranlarında karıştırın. Karışımı günde iki kez pamuk kullanarak yağı bölgeye uygulayın ve bir bezle silin.
 1. Alkol ile Ovmak: Alkol, etkilenen bölgenin sterilizasyonu için yardımcı olabilecek antiseptik özellikleri içerir. Ayrıca ağrı ve tahrişten de rahatlama sağlayabilir. Alkole pamuklu çubuk batırın ve etkilenen bölgeyi ovun.
 1. Aloe vera: Aloe vera, ağrıyı azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olan anti-inflamatuar ve yatıştırıcı özellikler içerir. Aloe vera yaprağından jeli ayıklayın ve göbekte ilgili bölgeye uygulayın. Kurumasından sonra alanı ıslatmak için ıslak bir bez kullanın, yumuşak bir havluyla hafifçe yıkayın.göbek deliği iltihaplanması

Enfekte Göbek kaşıntısıne Bakmak İçin İpuçları

 • Göbek kaşıntısından etkilenen bölgeyi yabancı maddeler ile tahriş etmeyin veya çekmeyin; bu durumun daha da kötüleşmesine neden olur.
 • Sudaki klor durumu daha da kötüleştirebileceğinden yüzme havuzlarından uzak durun.
 • Enfeksiyonu önlemeye yardımcı olması için sarımsağın günlük beslenmenizin bir parçası olduğundan emin olun.
 • İyileşmeyi artırmak için çinko, C vitamini ve antioksidanlardan zengin yemekleri tercih etmeye çalışın.
 • Uyurken etkilenen bölgede baskı yapmaktan kaçının, göbek üzerine uyumayın.
 • Kan şekeri seviyenizi düzenli kontrol edin.
Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Ezgi-Nur -
2018-04-17 22:52:23

Göbek kaşıntısı en fazla pis kokular geldiği zaman çekilmez oluyor. Göbeğim kaşındığı zaman parmağımla göbek deliğimin içerisine dokunarak sonra kokup kokmadığına bakan tek ben değilim herhalde.

@pily -
2017-08-20 00:54:53

Göbekte koku ve kaşıntı oluyor bazen bende de.

@Yasemin Opacı -
2017-07-12 21:34:36

Benim göbeğimde kıl birikiyordu doktora gittim ve göbeğimdeki kılları cımbızla aldı sonra içinde kırmızı sıvı olan küçük iğne cam şişelerinden yazdı hergün göbdeğime dökmemi söyledi. Ama asıl tedavi arkadaşlar göbeğinizi hergün düzenli olarak ılık su ile güzelce sabunla falan yıkamak böylece göbekte kaşıntı göbekte koku kalmıyor geçiyor.

@Feyyaz -
2017-06-25 21:56:07

göbek deliği iltihabı ben çok çok çok teşekkür ederim

@Alenur -
2017-06-04 19:53:14

Göbeği kaşınanlar için güzel bir kaynak teşekkür ederim.

@Berke Can -
2017-05-18 04:29:45

Ya göbek kaşıntısından ziyade göbeğin kötü kokması daha can sıkıyor. :D

@Şebo -
2017-05-09 06:18:04

Teşekkürler paylaşım için.

@Göbek Kaşıntısı Neden Olur – Göbek Kaşıntısı Tedavisi – sizlere öneriler -
2016-12-07 00:21:38

[…] Devamını Okumak İçin tıkla […]

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.