menü resmi

Gıda Mühendisliği Formasyon

GIDA MÜHENDİSLİĞİ FORMASYON

Biçimlenme olarak geçen formasyon kelimesi dilimize Fransızcadan türetilen bir kelimedir. Eğitim fakültesinden mezun olmayan, öğretmenlik yapmak isteyen kişilerin öğretmenlik yapmak için almaları gereken sertifikadır. Çünkü,eğitim fakültesinden mezun olan kişiler eğitimleri sırasında formasyon da verilen dersleri almaktadırlar.

Diğer fakülteden mezun olanlar ise bu dersleri almamaktadırlar. Aslında formasyonun doğru kullanımı pedagojik formasyondur. Ama genelde formasyon olarak kullanılır. Pedagoji ise İngilizceden pedagogy kelimesinden gelen eğitim bilimi anlamı taşıyan bir kelimedir.

MEB tarafından belirlenmiş pedagojik formasyon eğitimi alabilecek bölümlerden birinden mezun olmak veya okuyor olmak pedagojik formasyon alabilmenin birinci şartıdır. Ayrıca, pedagojik formasyon eğitimi her üniversitede verilmemektedir. YÖK tarafından belirlenen üniversitelerde veriliyor. Genel olarak formasyonu verecek üniversitelerde eğitim programına kabul edilecek öğrenci kontenjanı açık ve net belirtilir. YÖK tarafından belirlenmiş olan kontenjan sayısında ise her üniversite hangi bölümden kaç öğrenci alacağına karar veriyor.gıda mühendisi nasıl formasyon alır

Hangi bölümden kaç öğrenci alınacağı tamamen üniversitelerin yetkisine bağlıdır. Örneğin; bazı üniversiteler mühendislik bölümünden kişileri almazken, bazıları kabul ediyor. Formasyonu verecek olan üniversiteler kontenjanın bir kısmını kendi lisans öğrencilerine bir kısmını da başka üniversitelerden mezun olan adaylara açmaktadırlar. Üniversitelerin çoğu bahar ve yaz dönemi olmak üzere yılda 2 defa formasyon eğitimi vermektedir. Dersler en az iki yarıyıla bölünmektedir. Dersler bir öğretim yılında bitecek şekilde ayarlanır. Ancak, yoğunlaştırılmış dönemlerde vardır ve 1 dönemin dersleri almak için arlıksız 7 hafta derslere devam etme zorunluluğu da vardır.

Pedegojik Formasyon Ücreti Ne Kadar

Pedagojik formasyon eğitimi için gerekli olan belgeler; başvuru dilekçesi, öğrenci belgesi ya da mezuniyet belgesi, onaylı lisans not durum belgesi, iki adet fotoğraf, nüfus cüzdanı aslı ve fotokopisi, öğrenim ücretini gösteren banka dekontu ve kurum tarafından istenilen diğer belgeler olarak sıralayabiliriz. Genel olarak formasyon eğitim ücretleri 2 bin TL civarındadır. Pedagojik formasyon sertifika programları okulların altyapısına ve kendi tercihlerine bağlı olarak karma, örgün ve uzaktan eğitim olabilir.

Ayrıca, pedagojik formasyon eğitimleri üniversitelerin sadece eğitim-öğretim bilimleri fakültesi ve eğitim bilimleri bölümleri olan üniversitelerde verilmektedir. Yeterli öğretim görevlisi olmayan üniversitelerde eğitim program verilmemektedir. AÖF den mezun olanlar formasyon verilen programların birinden mezun ise başvuru yapabilirler.

Gıda mühendisleri formasyon eğitimi
Kadrolu ya da sözleşmeli öğretmen olmak için pedagojik formasyonunuz olması gerekiyor. Bu programlara başvuru yapmanız için yaş sınırı yoktur. Çünkü, ülkemizde öğretmenlik için bir yaş sınırı yoktur.
Öğretmen adayları aldıkları pedagojik formasyon dersleri ile öğretmen mesleğine dair eğitim alarak nasıl sorular hazırlayacağını, nasıl ders anlatacağını, çocuklara nasıl davranması gerektiğini öğrenir. Geleceğimizin emanetlerini yarına hazırlayan kişilere iyi eğitim vererek iyi bir gelecek sağlamak elimizdedir.

 

Zamanımızda Formasyon İmkanları

Geçmişte kısıtlı sayıda bölümler formasyon alabiliyorken günümüzde bu sayı arttırılmıştır. Böylece, başta mühendislik olmak üzere birçok alan eklenmiştir. Gıda mühendisleri de formasyon alan bölümler içindedir. Gıda mühendislerinin formasyon alma sebepleri ise, bazı kişilerin öğretmen olma isteği, bazılarının kendi alanlarında iş bulamama sebebi, bazılarının devlet memuru olma isteği veya iş güvencesi gibi sebepler diyebiliriz. Gıda mühendisleri formasyon aldığı takdirde nerelerde ve nasıl çalışırlar sorusuna geçersek şunları diyebiliriz.

Gıda mühendisleri formasyon eğitimi alarak, aşçılık okulunda öğretmen, gastronomi bölümünde ise akademisyen olarak çalışabiliyorlar. Ayrıca, alan ile ilgili olan çeşitli meslek liselerinde öğretmenlik yapabilirler. Böylece, gıda mühendisleri formasyon alarak hem eğitim sektörüne katkıda bulunabilirler hem de iş sıkıntısı çekmeden çalışabilirler. Teknik liselerde öğretmenlik yaparak öğrencilere daha üretken düşünmeyi ve farklı düşünmeyi öğretebilirler.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Eda_95 -
2018-04-17 17:00:57

Formasyon nasıl alınır bu konuu biraz daha açabilir misiniz ? Teşekkürler.

@Gülşen Sezer -
2018-03-17 21:45:22

Gıda mühendisliği gerçekten çok zor bir meslektir, herkesin anlayacağı türden iş değil.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.