Geleceğin En İyi Meslekleri

Geleceğin En İyi Kazandıracak Meslekleri

Hemen hepimizin karşılaştığı en önemli çocukluk çağı sorularından biridir büyüyünce ne olacaksın sorusu. Her çocuk, o çağlarda ya duyduğu ilk meslek gruplarını ya da etrafında gördüğü meslek gruplarını söyler. Globalleşen dünyada hemen herşey uzman kadrolar tarafından yapılmaya başlanınca artık çocuklar da bu soruya farklı yaklaşımlar geliştirebiliyor.

90’ların başında gelişen mega sektörler, teknolojik yenilikler ve internetin yaşamımızın her alanına hakim olmaya başlaması ile mikro sektörlere bölünmeye başladı.

Meslek seçerken nelere dikkat etmeliyiz adlı konumuzu okumak için tıklayınız. MEslek seçerken nelere dikkat edilmeli ?

Bu evrim sürecinde ortaya çıkan yeni sektörler ise kendi hazır elemanlarını oluşturuyor veya eğitiyor. Gelecek 50 yıl içerisinde yaklaşık 8 bin mesleğin tarih olması bekleniyor. Buna karşılık 50 yıl içerisinde yeni mesleklerin gündeme gelmesi ve özellikle üç boyutlu yazıcılardaki gelişim sürecini takiben işsizlik oranlarında artış öngörülüyor.

Hangi Meslek Gelecekte Geçerli Olacak?

Son 20 yıl baz alındığında sağlık, eğitim gibi temel ihtiyaçlarda bir değişiklik olması beklenmiyor olsa da internet ve yazılım sektörünün gelişmesi, nanoteknolojik ürünlerin artık insan hayatına dokunmaya başlamasıyla birlikte bu sektörlerde çalışacak kişilerin iyi gelirler elde etmesi bekleniyor.

Beslenme ve Sağlık

Giderek artan dünya nüfusunun aynı oranda büyüyen iki temel problemi beslenme ve sağlık. Genetiği değiştirilmiş ürünlerin yan etkileri bugünlerde sıkça tartışma konusu edilirken ilerleyen yıllara organik ve genetiği değiştirilmiş ürünler arasındaki savaş giderek kızışacak. Gıda sektörü gibi sağlık sektörünün de yakından takip ettiği bu çatışma ortamında, gıda ve sağlık sektörü arasında en önemli köprüyü ise gıda teknisyenleri ve gıda mühendisleri kuracak gibi görünüyor.

Sağlık alanında nano teknoloji ürünü çiplerin insan hayatına damga vurması bekleniyor. Tansiyon ve diabet gibi kronik ve düzenli ilaç kullanımı gerektiren hastalıklara karşılık geliştirilecek çipler sayesinde bu tür hastalıklar için ilaç sektörünün önü kapanacak, nano teknoloji ürünü ilaçlar üreten firmalar sektörde öne çıkacak.

Genişleyen ve iç içe giren dünyayı gelecekte bekleyen en önemli tehlikelerden biri ise salgın hastalıklar ve viral enfeksiyonlar. Olası veya beklenen salgınların doğru değerlendirilmesi için veri istatistikçilerine ve epidemiyologlara büyük iş düşecek.

Diş Hekimliği

Tüm dünyada son 20 yılda en büyük gelişim gösteren sağlık alanı olan diş hekimliği, geleceğin en çok kazandıran meslekleri arasında gösteriliyor. Gelecekte diş naklinin gerçekleştirilebileceği ön görülürken diş hekimliğinin tarih boyunca yapılan en köklü mesleklerden biri olduğu vurgulanıyor.

Gülüş estetiği ve insanların günlük yaşantılarındaki psikolojik durumlarını doğrudan etkileyen ağız ve diş sağlığı gelecekte de önemini sürdürecek.

Yazılım Mühendisliği

İnternetin hemen herşeyi yönlendirmeye başladığı günleri yaşarken cep telefonlarının yaygınlaşmasından bugünlere gelinceye kadar en hızlı gelişen meslek dallarından biri yazılım mühendisliği ve geliştiriciliği oldu.

Henüz yeni yeni köklenmeye başlayan yazılım geliştiriciliği ve mühendisliği Amerikan hükümeti ve Avrupa Birliği tarafından önümüzdeki 10 yıl içerisinde yüzde 24 ile en çok büyümesi beklenen sektörler arasında yer alıyor.

3D Yazıcılar

Son dönemin en çarpıcı gelişmesi olan 3D yazıcılar, gelecekte gelişim göstermesi beklenen en önemli son dönem icatları arasında yer alıyor. Bu sektöre ilerleyen yıllarda çok daha fazla yatırım kaydırılması beklenirken iş maliyetlerinin yüzde 20’lere düşeceği tahmin ediliyor.

En önemli ekonomik tasarrufun insan gücünden yapılacağının altını çizen ekonomi uzmanları 3D yazıcı ve bu makinelerin yazılımları üzerine çalışacak kişilerin geleceğin meslekleri içerisinde en önemli icatlara imza atabilecek kişiler olduğunu ön görüyorlar.

Uzay Mühendisliği

Elon Musk’ın ortaya attığı Mars’ta kolonileşme hayali sonrası bilim dünyasını saran Mars’ta yaşanılası bir ortam oluşturulabilir mi sorusunu şüphesiz ki onlar yanıtlayacak; Uzay mühendisleri.

Uzay mühendisliği kavramı bundan 45 yıl önce ortaya atıldığında insanoğlunun aya gerçekten ayak basıldığı konusundaki tereddütleri devam etmekte ve henüz uzayda bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar insanoğlu tarafından fırlatılmış ve akıbeti belli olmayan füze veya uzay mekiği vardı.

Gelecekte Mars’ta kolonileşme gerçekleşecek mi bu merak konusu ancak uzay mühendisliğinin önündeki serüven oldukça uzun olacak. Elon Musk görüşleriyle alakalı diğer konumuz olan “Mars’a Atom Bombası Atsak Ne Olur ?” yazımızı da okumak isteyebilirsiniz.

Mars’a Atom bombası atsak ne olur ?

Paylaşım hakkında yorumlarınızı bizimle paylaşmaktan çeknimeyiniz..

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir