menü resmi

Gebelikte ne tür duygusal olaylar yaşanır?

Hamilelikte/Gebelikte Duygusal Olaylar

Gebelik annenin duygusal ve fiziksek değişimine sebep olduğu kadar aile yasında da değişiklik oluşturur. Anne adayları hamileliklerinin ilk 3 ayında kendilerini güçlü hissederler ve bir bebek sahibi olacak olmanın mutluluğu sevincini yaşarlar.

Anne adaylarında duygusal değişim süreci daha çok anne vücudunuz değişmeye başladığı süreçte başlamaktadır. Anne adayı kilo almaya başladıkça vücudunda ödemler ve şişkinlikler oluştukça ani duygusal değişimlerde yaşamaya başlar. Bir anda ağlayabilir ya da durduk yere kahkahalar atabilir.

uzgun-kadin

Bu ani duygusal değişimler hamilelik sürecinde oldukça normaldir. Anne adayı hem vücudundaki hızlı değişime hem de yeni tadacağı annelik vasfına ve sorumluluğuna alışmaya çalışacaktır. Anne adayının hayatında ki bu hızlı değişim elbette ki ruh halini de etkileyecektir.

Böyle dönemlerde anne adayı olabildiğince yalnız bırakılmamalıdır. Depresif hallere bürünmesi engellenmeli sürekli anne adaylarıyla konuşulmaya çalışılmalı riskli bir gebelik geçirmiyorsa iş hayatından tamamen soyutlanmamalıdır.

Gebelik döneminde kaygılar:

Gebelik döneminde anne adayları genellikle doğacak bebeklerin geleceğine ilişkin ve değişen bedenleri dolayısıyla eşlerinin kendilerini beğenmemeleri üzerine kaygı duyarlar. En çok bebeğim nasıl doğacak, ona iyi bir anne olabilecek miyim şeklinde sorular yöneltirler.

Böyle durumlarda eş sık sık anne adayına ona kıymetli bir hediye verdiği ve bu sıkıntılara girdiği için teşekkür etmeli, anne adayına bebeğin bakımında yardımcı olacağı yönünde konuşmalar yapmalı ve anne adaylarıyla bedensel temasta bulunmaktan kaçınmamalı ve bebek bakımı, bebeğin geleceğine ilişkin konuşmalar yapılmalıdır.

Anne adaylarının kafalarında ki konular üzerinde yapacağınız konuşmalar gebelik döneminde yaşanan kaygıların önüne geçecektir. Sabırlı olarak gebelik döneminde olabildiğince sakin ve olumlu düşünceler ile kendinizi ve bebeğinizi beslemeye başlamalısınız.

Unutmayın bebek anne karnındayken ruhunun en aç olduğu dönemdir. Bu dönemde olabildiğince olumlu düşünceler, şakalar, espiriler ile zaman geçirin. Olumsuz ve sıkıntılı ortamlardan derha bir bahane bularak ayrılın ve göreceksiniz hayatınızda çok köklü değişiklikler oluyor.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • hamilelikte psikoloji bozulur mu
  • hamilelikte duygusal değişimler kadınlar kulübü
  • hamilelik psikolojisi nasıl düzelir
  • gebelikte ay ay ruh hali
  • hamilelikte psikolojisi bozulanlar
  • hamilelikte psikoloji bozukluğu
  • hamilelikte eş desteği
  • hamilelik psikolojisi nasıl geçer
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.