menü resmi

Gebelikte Diş Sağlığı Nasıl Olmalı

Normal zamandan farklı olarak, gebelik döneminde değişen hormonlar ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. Gebelik döneminde artan tükürük salgısı, ağızdaki asit miktarını artırmaktadır.

Bu durum ise bakımı ihmal edilen dişlerde, çürüme miktarını artırır. Ayrıca diş eti hastalıklarına yol açar. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek, diş bakımını düzenli yapmak, diş çürüklerini önler. diş sağlığı nasıl yapılır

Hamilelik döneminde dişlerin daha sağlıklı olması için alınacak önlemler şu şekilde sıralanır;

 1. Sabah bulantılarından yarım saat sonra dişleri fırçalamak; gebelik döneminde dişlerde kolay çürüme olmasının en büyük nedeni, bulantılar sonrasında dişlerin fırçalanmamasıdır. Çünkü bulantı neticesinde midedeki asit miktarı artış gösterir. Ağıza yansıyan asit, dişlerin ve diş etlerinin hasar görmesine neden olur.
 2. Gebelik sırasında yoğun salgılanan östrojen hormonu, diş eti kanamalarını artırır. Bu dönemde artan dişeti kanamaları, düzenli diş fırçalamayı önlememelidir.
 3. Normal süreç gibi, hamilelik döneminde de günde en az iki defa diş fırçalanmalıdır.
 4.  Toplumdaki yaygın inanış; gebelikte diş tedavisinin yapılmayacağıdır. Oysa gebeliğin ilk 3 ayı dışındaki dönemlerde, çürük dişlerin tedavisi kolayca yapılabilir. Şu ana kadar gebelik döneminde lokal anestezi kullanımının, her hangi bir zararı görülmemiştir. Gebelik döneminde diş ağrısı başladığı anda doktora başvurmak gerekir.
 5. Planlı gebeliklerde, gebelik süreci başlamadan önce, kapsamlı bir diş tedavisi yaptırmak, gebeliğin daha kolay geçmesini sağlar.

gebelikte diş bakımıGebelikte Antibiyotik Kullanma

Gebelikte antibiyotik kullanmak bebeğin dişlerinde sararma yapar; diş tedavisi veya başka bir hastalığın tedavisi için gebelikte kullanılan bazı antibiyotikler, bebeğin dişlerinin sarı olmasına neden olur.

Bu antibiyotikler, Tetrasiklin türü antibiyotiklerdir. Bu gurup antibiyotiklerin, gebelikte kullanımı önerilmez. Tetrasiklin türünün dışındaki antibiyotiklerin kullanımında her hangi bir mahsur görülmez.

Gebelikte Diş Sağlığı İçin Hangi Besinleri Tüketmek Gerekilidir ?

Diş sağlığı için faydalı vitaminler; A,C,D vitaminleri, fosfor ve kalsiyumdur. İçeriğinde bu vitaminlerin bulunduğu; tahıllar, balık, kırmızı et, taze sebze ve meyveler, süt ve mandıra ürünleri, yumurta gibi besinler, diş sağlığı için oldukça önemlidir.

Gebelik süresince bu besinlerden düzenli olarak tüketmek, hem bebeğin anne karnında daha güzel beslenmesini sağlar hem diş kayıplarının önüne geçer.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

 • hamilelikte diş çürümesi nedenleri
 • hamilelikte diş macunu zararlı mı
 • hamilelikte diş ağrısı
 • hamilelikte diş dolgusu yapılırmı
 • hamilelikte diş temizletilir mi
 • hamilelikte diş çekimi
 • hamilelikte diş tedavisi bebeğe zarar verirmi
 • hamilelikte diş fırçalarken mide bulantısı
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Mahzun -
2017-06-25 09:22:51

gebelikte diş bakımı teşekkürler

@HÜMA -
2017-06-03 18:45:00

hamile kadının diş bakımı nasıl olmalıdır yasemin nerelerdesin sen yahu

@ELANAZ -
2017-05-25 18:12:18

hamilelikte diş sağlığı boş zamanımı değerlendirmiş oldum

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.