Gebelikte Diş Sağlığı Nasıl Olmalı

Normal zamandan farklı olarak, gebelik döneminde değişen hormonlar ağız ve diş sağlığını olumsuz etkiler. Gebelik döneminde artan tükürük salgısı, ağızdaki asit miktarını artırmaktadır.

Bu durum ise bakımı ihmal edilen dişlerde, çürüme miktarını artırır. Ayrıca diş eti hastalıklarına yol açar. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenmek, diş bakımını düzenli yapmak, diş çürüklerini önler.

Hamilelik döneminde dişlerin daha sağlıklı olması için alınacak önlemler şu şekilde sıralanır;

  1. Sabah bulantılarından yarım saat sonra dişleri fırçalamak; gebelik döneminde dişlerde kolay çürüme olmasının en büyük nedeni, bulantılar sonrasında dişlerin fırçalanmamasıdır. Çünkü bulantı neticesinde midedeki asit miktarı artış gösterir. Ağıza yansıyan asit, dişlerin ve diş etlerinin hasar görmesine neden olur.
  2. Gebelik sırasında yoğun salgılanan östrojen hormonu, diş eti kanamalarını artırır. Bu dönemde artan dişeti kanamaları, düzenli diş fırçalamayı önlememelidir.
  3. Normal süreç gibi, hamilelik döneminde de günde en az iki defa diş fırçalanmalıdır.
  4.  Toplumdaki yaygın inanış; gebelikte diş tedavisinin yapılmayacağıdır. Oysa gebeliğin ilk 3 ayı dışındaki dönemlerde, çürük dişlerin tedavisi kolayca yapılabilir. Şu ana kadar gebelik döneminde lokal anestezi kullanımının, her hangi bir zararı görülmemiştir. Gebelik döneminde diş ağrısı başladığı anda doktora başvurmak gerekir.
  5. Planlı gebeliklerde, gebelik süreci başlamadan önce, kapsamlı bir diş tedavisi yaptırmak, gebeliğin daha kolay geçmesini sağlar.

Gebelikte Antibiyotik Kullanma

Gebelikte antibiyotik kullanmak bebeğin dişlerinde sararma yapar; diş tedavisi veya başka bir hastalığın tedavisi için gebelikte kullanılan bazı antibiyotikler, bebeğin dişlerinin sarı olmasına neden olur.

Bu antibiyotikler, Tetrasiklin türü antibiyotiklerdir. Bu gurup antibiyotiklerin, gebelikte kullanımı önerilmez. Tetrasiklin türünün dışındaki antibiyotiklerin kullanımında her hangi bir mahsur görülmez.

Gebelikte Diş Sağlığı İçin Hangi Besinleri Tüketmek Gerekilidir ?

Diş sağlığı için faydalı vitaminler; A,C,D vitaminleri, fosfor ve kalsiyumdur. İçeriğinde bu vitaminlerin bulunduğu; tahıllar, balık, kırmızı et, taze sebze ve meyveler, süt ve mandıra ürünleri, yumurta gibi besinler, diş sağlığı için oldukça önemlidir.

Gebelik süresince bu besinlerden düzenli olarak tüketmek, hem bebeğin anne karnında daha güzel beslenmesini sağlar hem diş kayıplarının önüne geçer.

Önerilen Paylaşım 1:Hamilelikte Bitki Çayı Tüketmek Zararlı Mıdır ?

Önerilen Paylaşım 2:Kaymakam Ne İş Yapar Kaymakam Maaşları

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

3 Yorum(lar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

gebelikte diş bakımı teşekkürler

hamile kadının diş bakımı nasıl olmalıdır yasemin nerelerdesin sen yahu

hamilelikte diş sağlığı boş zamanımı değerlendirmiş oldum


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer