menü resmi

Gebelikte 6. Hafta

Gebeliğin 6. Haftası. Hamileliğin 6. Haftası.

gebeliğin 6. haftası

Tebrikler! Bebeğiniz şimdi altıncı haftada! Altı haftalık ultrason çok önemli bir olaydır, çünkü bebeğinizin soluk almasını, kalp atışlarını tespit edebilirsiniz.

Hamileliğin ilk evrelerinde birçok sorunuz olabilir. Bebeğim ne büyüklükte ? Sağlıklı mı? Nasıl görünüyor? İyi haber şu ki bu cevaplardan bazılarını keşfetmek için o kadar uzun süre beklemek zorunda değilsiniz. Altı haftalık ultrason sırasında nu sorularınıza cevap bulabilirsiniz. Ultrason, rahim içindeki bebeği görmenizi sağlayan özel bir makine tarafından oluşturulmuş bir görüntüdür. Bebeğin büyüklüğü, kalp atış hızı, bebeğinizin organlarının durumu ve hamilelikte ne kadar ilerlediğiniz hakkında çok şey öğrenebilirsiniz ultrason ile.

Hamilelikte 6. Haftada Neleri Görebilirsiniz ?

Gebeliin altıncı haftasında; bebeğiniz kuru üzümden biraz daha küçük olacaktır. Küçüklüğüne rağmen, bebeğinizin kulakları, ağzı ve burnu gelişmeye başlamıştır. Altıncı haftada ultrasonda koyu leke şeklinde olan büyük bir kafa ortaya görüntülenecektir. Bu koyu lekeler, bebeğinizin güzel gözlerinin ve sevimli burnunun başlangıcıdır. 🙂

Kulaklar başın üstünde iki küçük çukura benzer. Küçük kütlenin dışına baktığınızda tomurcuk gibi şekiller göreceksiniz; bunlar bebeğinizin kollarının ve bacaklarının başlangıcıdır. Bebeğinizin kalbi şekilleniyor ve atmaya başlıyor. 🙂 Kalp atışı dakika başına 100-160 vuruş civarında olacak ve kan şekillenerek vücudundan akmaya başlıyacak. İçten içe bebeğin bağırsakları, akciğerleri, hipofiz bezi, beyin, kemik ve kasları da oluşmaya başlamıştır.

Son haftalarda tamamlanan omurilik artık kapanıyor. Bunu ultrasonda uzun kuyruk benzeri bir yapı olarak görebilirsiniz. Daha önce büyük bir kitle olan beyin, beş ayrı alandan ayrılmaya başlıyor.

Dikkat !

Yukarıdaki bilgiler altı haftalık ultrasonda tipik olarak görülebilen sonuçlardır, ancak bazı farklılıklar olabilir. Her kadın farklıdır, bu nedenle her hamilelik aynı bir yolu izleyemez.

Yukarıdaki bilgiler yalnızca genel bir bakış olarak anlaşılmalıdır. Kadınlar bazı sağlık sorunları nedeniyle veya yumurtlama için yanlış hesaplamalar nedeniyle farklı sonuçlar görebilirler. Bir gebeliğin gestasyonel yaşı son normal periyodundan sayılırken, fetus yaşı bebeği şekillendiren yaştır.

Hamile kadınlar, altıncı haftalarında sık sık ultrasona zaman, vakit ayırmalıdır. Bebeğin kalp atışı gibi pek çok gelişim evresi görülebileceği için önemlidir. Ancak, her hamilelik farklı olduğu için, listelediğimiz her şeyi göremeyebileceğinizi not etmek önemlidir.

Sonuçta sağlıklı olsunlar da varsın biz onları geç görelim. Nede olsa kalbimiz beraber atıyor bu yetmez mi 🙂

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@mink -
2018-03-26 09:24:53

Gebeliğin 6. haftasında küçücük miniminnacık bir bebek olur. Çok küçüktür çok şirindir :)

@UzmanRc -
2017-10-23 07:59:30

hamilelikte 6. haftasında bebeklerin yüz hatları özellikle gelişmeye başlar ve sureti meydana gelmeye başlar. Nasıl bir gözü, nasıl bir burnu nasıl bir alnı vb. yüz hatları oluşmaya başlar. Gebelikte 6. hafta demek artık hamileliğin yarısının bittiğini göstermektedir. Bu dönemde kadınlar artık biraz daha büyük güne yaklaşmış olurlar ve bebeklerinin yüzlerinin nasıl olduğunu ve bebeğin suretinin nasıl olduğunu siyah beyaz dahi olsa ultrason ile görebilirler. Bebeciklerin yüzünü bu dönemde şekillendiren şeyler, o dönemdeki duygusal ve biyolojik beslenmeler etkilemekedir. Ne kadar doğrudur bilinmez ama, bir kadın hamileyken en çok kimi düşünürse bebeği o kimseye benzermiş :))

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.