Gebelik Zehirlenmesi Nedir ?

Hamileyken Zehirlenme Olursa

Tıptaki bilimsel adı preeklampsi olan gebelik zehirlenmesi adında yer alan zehirlenme olayından tamamen farklı bir durumdur.

Gebelik zehirlenmesi yüksek tansiyona bağlı olarak meydana gelmekte ve sonucu anne ile bebeğin ölümüne kadar gitmektedir. İdrar yolundan gereğinden fazla oranda protein atıldığında gebelik zehirlenmesi meydana gelir. Bunun yanı sıra el, ayak ve yüzlerde şişkinlik meydana gelir.

gebelik-zehirlenmesi

Gebelik Zehirlenmesi

Bu durum genellikle hamileliğin 20.haftasından itibaren idrar yolunda fazla oranda protein atmaktan dolayı meydana gelir.

Gebelik zehirlenmesinin oluşumunda ki ana sebep, rahim yatağını örtmüş olan ince kıvrık arterlerin bir baskı sonucunda daralmasından dolayı plasentanın bebeği besleyememesinden meydana gelmektedir.

Gebelik döneminde tansiyon normal bir şekilde ilerlerken gebeliğin 20.haftasından sonra tansiyon yükselmeye başlar. Yüksek tansiyona bağlı olarak ödem oluşur. Daha sonra fazla oranda protein atılarak gebelik zehirlenmesioluşur.

Gebelik zehirlenmesi ilk kez hamilelik yaşayan kişilerde sık olarak görülebilmektedir. Bunun yanı sıra 18 yaş altı ve 35 yaş üstü gebeliklerde, ikiz hamileliklerde, hamilelikte gebelik şekeri ve gizli şekeri olan kişilerde sık olarak görülebilir.

Gebelik zehirlenmesi gibi durumlarda kesinlikle önce sakin olmalısınız. Neden ? Eğer fevri hareketler yaparsanız, heyecanlanırsanız yanlış hareketler yapabilirsiniz. Allah korusun daha kötü durumlar başınıza gelebilir. Bunun için her ne olursa olsun sakin kalmaya çalışmalı, kendi kendinize telkinlerde bulunmalı ve bir an önce sağlık kuruluşuna gitmelisiniz yada bir ambulans çağırmalısınız.

Önerilen Paylaşım 1:Dış gebelik nedir?

Önerilen Paylaşım 2:Çocuklarda görülen kan kanseri(lösemi) nedir?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

1 Yorum

  1. Gebelik zehirlenmesi çok olumsuz sonuçlara neden olabiliyor o yüzden çok dikkatli olmalıyız. Hamileyken zehirlenirsek Allah(c.c) korusun bebeğe bir zarar dahi geelebilir. Aman dikkat…. 😛

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gebelik zehirlenmesi çok olumsuz sonuçlara neden olabiliyor o yüzden çok dikkatli olmalıyız. Hamileyken zehirlenirsek Allah(c.c) korusun bebeğe bir zarar dahi geelebilir. Aman dikkat.... :P


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer