Gebelik çatlakları nedir?

Hamilelik döneminde, karın bölgesinin gerilmesi ve büyümesi sonucunda oluşan çatlaklardır. Doğum olayı gerçekleştikten sonra çatlaklar bir süre daha karın bölgesinde kalır. Birçok annede bu çatlakların izleri zamanla kaybolur, bazı annelerde ise uzun bir süre devam edebilir. Tamamen cilt yapısı ile ilgili bir durumdur. Hassas olan ciltlerde, gebelik çatlakları daha çok görülür. Sağlam bir cilt yapısında, bu çatlaklar görülmeyebilir.gebelik-catlaklari

Genelde esnek olan ciltlerde karın bölgesinde oluşan çatlaklar görülmez.

Genelde; karnın alt bölgelerinde, kalçada uyluk bölümünde, göğüslerde ve çoğu zamanda kollarda görülürler. Pembe ya da beyaz renginde ve sanki o bölgede bir yara varmış gibi bir görüntü oluştururlar. Derin olmayan fakat sanki deride bir çöküntü varmış gibi bir görüntüye sahiptirler.

Bazı durumlarda doğum çatlakları, kaşıntıya sebep olurlar. Bu durumda kaşımamak gerekir.

Hamileliğin 12. haftasında gebelik çatlakları görmek mümkündür. 6. Aydan itibaren, anne adaylarının karın bölgesinde bulunan alt bağ dokuları, aşırı bir şekilde gerilir ve bir süre sonra, bu bölgelerde yırtılmalara rastlanır. Yapılan istatistiklere göre, en fazla beyaz tenli ve hassas cilt yapısına sahip olan kadınlarda bu durum görülür. Buğday rengi ya da esmer bir ten rengine sahip olan bayanlarda, bu çatlaklar ya hiç görülmez ya da görülme oranı daha azdır.

Doktora başvurarak, bu bölgelerdeki çatlakları giderilmesi için özel kremler alınabilir. Badem yağı gibi bitkisel ürünlerde kullanılabilir.

Önerilen Paylaşım 1:Çocuklarda yaş grubuna göre oyuncak seçimi nasıl olmalıdır?

Önerilen Paylaşım 2:Çocuk psikolojisi hakkında öneriler nelerdir?

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

2 Yorum(lar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gebelik çatlakları anlatımlarınız için teşekkürler.

Hamilelikte oluşan çatlaklar yada gebelik çatlakları paulasiminiz için teşekkür ederiz.


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer