menü resmi

Gazeteci Nasıl Olunur?

Gazeteci Nasıl Olunur?

Günümüzün en çok revaçta olan mesleklerinden biride gazeteciliktir. Yeni ve kaliteli haberi paylaşmakla görevli olan bu kişiler aslında oldukça zor bir mesleğe sahiptirler. Gazeteci olmak için üniversitelerin iletişim ve gazetecilik fakülteleri üzerinden bir diplomaya sahip olmanız gerekir.

Bu faktör sizin daha iyi yerlerde çalışmanıza aracı olacak önemli bir faktördür.Ancak sadece bir diplomaya umut bağlamak bu konuda yapabileceğiniz en büyük hatalardan biri olacaktır. Zira diploma size iş bulmak konusunda yardımcı olurken, kendinizi geliştirmeniz gibi önemli görevleri yerine getirmeniz gerekecektir.

gazeteci nasıl olunur

Bu bağlamda staj döneminde kendinizi yetiştirmeye bakmalı ve iş deneyimi kazanmaya çalışmalısınız. Bu sayede kendinize göre bir çevre edinerek sektörde adınızı duyurmaya başlayabilirsiniz. Özellikle tam olarak uzmanlaşmak istediğiniz alana yönelmek başarı kazanmanıza neden olur. Bu nedenle kendinize biraz zaman ayırarak tam olarak hedeflerinizi belirlemeniz doğru bir karar olacaktır.

Gazetecilik Bölümü

Üniversitelerde okutulan iletişim veya gazetecilik bölümlerinden birine sözel puan üzerinden girmeniz mümkündür. Buradan mezun olduktan sonra kendinizi ister TRT gibi kuruluşlarda gösterebilir veya özel kurumlara yönelmeyi tercih edebilirsiniz.

Özel kurumlarda adınızı ilerletmeniz diğerlerine göre biraz daha kolay bir şekilde gelişebilir. Kariyerinizde bu tarz yerlerde daha fazla ilerleme şansı yakalayabilirsiniz. Bunun yanında İngilizce diline hakimseniz bu konunun sizi ekstra ileri taşayacağını belirtmemiz gerekiyor. Zira günümüzde pek çok kurum İngilizce diline hakim olan personel alımını duyuruyor.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • gazeteci olmak isteyenlere tavsiyeler
  • gazeteci olmak icin gereken sartlar
  • iyi bir gazeteci nasıl olmalıdır
  • gazeteci olmak için gereken özellikler
  • gazeteci olmak için lisede hangi bölümü seçmeliyim
  • muhabir nasıl olunur
  • muhabir olmak istiyorum
  • iyi bir gazeteci özellikleri
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Orkun -
2018-05-01 20:40:50

Gazeteci olmayı düşünen varsa şimdiden vazgeçsin diyeyim.. Oldukça zor bir meslektir. Gecesi gündüzü yoktur. Sürekli olarak koşuşturmak zorundasınız. Ayrıca maaşları da pek iyi sayılmaz.

@Ayça -
2018-04-08 15:40:20

Gazeteci olmak için üniversitelerin iletişim fakültelerinde gazetecilik ve basın bölümlerini tercih edebilirsiniz. Çok sayıda iletişim fakültesi olması nedeniyle rakibiniz çok olacaktır. Bu alanda kendinizi öne çıkarmanız ve farklılık katmanız gerekecektir.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.