Frontend Mühendisliği Nedir, Frontend Mühendisliği Ne İş Yapar ?

Frontend Mühendisliği nedir? Frontend Mühendisliği ne iş yapar?front-end mühendisliği

Front-end kavramı, ingilizcede front ve end kavramlarının biraraya gelmesiyle oluşmuştur.

Bu bakımdan arayüz geliştiriciliği olarak tasvir edilebilecek olan bu meslek grubu, genellikle internet sitelerindeki, projeler ve uygulamalardaki arayüzü geliştirmek ile sorumludur.

Front kavramı, bu sektörde işin görünen kısmı olarak da tabir edilebilir. Genellikle kodlamadan biraz daha uzak tasarıma daha yakın olan bu meslek grubu, işin arkasındaki kod sistemleri ile değil görünen yüzdeki tasarım detayları ile uğraşır.

Son yıllarda internet sitelerinin ve yazılımların çoğalmasıyla birlikte büyük bir değer gören front-end mühendisleri, oldukça yetenekliyse ve iyi bir üniversiteden mezun olmuşsa pek çok özel kuruluş veya kamu kuruluşunda rahatlıkla iş başı yapabilirler.

Daha sık ve daha yoğun olarak çalışan front-end mühendisleri, zaman zaman 6 saat çalışabilecekleri gibi zaman zaman da tüm günlerini bilgisayar başında geçirebilirler.

Kendilerini genelde çocukluk yaşlarından itibaren geliştiren arayüz tasarımcıları, maalesef aldıkları maaştan ve gördükleri ilgiden pek memnun değil.

Bu yüzden yazılım ile ilgilenen pek çok kişi, direkt olarak yazılım mühendisliğini tercih ediyor.1 Yorum
@Suna - 2018-04-01 22:15:12

Frontend Mühendisliği mi? Böyle bir mühendislik tanımının olduğunu bilmiyordum, ilginç bir yazı olmuş. Frontend mühendisliği, tasarım yapmayı sevenler için süper bir alan. Özellikle son yıllarda artan web uygulamaları için frontend mühendislerine ihtiyacımız var.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Frontend Mühendisliği mi? Böyle bir mühendislik tanımının olduğunu bilmiyordum, ilginç bir yazı olmuş. Frontend mühendisliği, tasarım yapmayı sevenler için süper bir alan. Özellikle son yıllarda artan web uygulamaları için frontend mühendislerine ihtiyacımız var.