Facebook Reklam Verme (Resimli Anlatım)

facebook reklam nasıl verilir

Sosyal medya ile işlerini yürütenler veya sayfa, grup gibi etkinliklere bir kitle oluşturmak isteyenler için facebook reklam verme serüvenimi anlatıyorum. Site, işyeri satışları veya eğlence, topluluk gibi sayfalarınıza en etkili verimi alabileceğiniz yer sosyal medyadır. Bu yüzden cüzi miktarlar ile iyi bir reklama sahip olarak dilediğiniz hayallere kavuşabilirsiniz.

Facebook Reklam Verme Nasıl Yapılır?

Reklam vermek için facebook üzerinde bir adet sayfanızın olması gerekmektedir. Sayfanızında var olduğunu ele alarak şimdilik reklam verme kısmına odaklanalım.

Facebook’a giriş yapalım. Sağ üst köşedeki aşşağı yönünü gösteren ok’a tıklayalım ve buradan “Reklam Oluştur” butonuna tıklayalım.

facebook reklam verme 2

Açılacak olan sayfada istediğimiz reklam türünü seçerek devam edelim. Ben sayfa beğenisi istediğim için “Sayfanızın tanıtımını yapma” seçeneğini kullanacağım. Butonun üzerine tıklıyorum ve sağ tarafta bir panel açılıyor. Buradan hangi sayfamın tanıtımını yapmak istiyorsam o sayfayı seçiyorum ve sağ alt tarafta bulunan “Reklam Hesabı Oluştur” butonuna tıklıyorum.

facebook reklam verme 3

Şimdi açılan sayfada bulunan hesabınızın hangi ülkeye ait olduğu, para birimi ve saat dilimini ayarlayacağız. Bilgileri düzenledikten sonra “Hedef Kitle ve Bütçeyi Belirle” butonuna tıklayıp devam ediyoruz.

facebook reklam verme 4

Şimdi en önemli bölüme geldik. Hedef kitlemizi ve reklam için ayırdığımız bütçemizi belirleyeceğiz. 

Konumlar: Vereceğiniz reklamın hangi ülkeye, ile, ilçeye görüntülenmesini istiyorsanız ona göre ayarınızı yapınız.
Yaş: Hangi yaş bireyler bu reklamı görüntüleyebilir bunu belirleyin.
Cinsiyet: Başlıktan anlaşıldığı üzere erkekler veya kadınları seçebilir ya da her ikisini seçebilirsiniz.
Diller: Reklamınızı birçok dil’de yayın yapabilirsiniz. Sadece Türkiye için sınırlı değildir. 
Detaylı Hedefleme: Verdiğiniz reklamın hangi kategoriye, kişilere hitap edeceğini belirtiyoruz.

Bu bilgileri doldurduktan sonra sağ tarafta bulunan göstergeden belirlediğiniz kriterlere ait detaylı bilgiyi görebilirsiniz.

facebook reklam verme 5

Evet şimdi bütçe, reklam hesabı ve reklam süresinde ayarlama yapacağız. Sırasıyla düzenli bir şekilde gerekli alanları dolduralım. Artık yavaş yavaş facebook reklam verme adımlarının sonuna doğru geliyoruz.

Bütçe: Reklama yatıracağınız ücreti günlük veya belirli bir miktar belirleyerek toplu şekilde ayarlayabilirsiniz.
Plan: Dilerseniz belirlediğiniz reklamın bir başlangıç – bitiş süresi tanımlayabilirsiniz. Kısıtlı bütçesi olanlar için önerilir. Ya da sınırsız bir süre yayın yapabilirsiniz.

facebook reklam verme 6

Bütçe sayfasında bulunan gelişmiş seçeneklere tıklayarak facebook’un önerdiği reklam ayarları dışında kendinize göre düzenlemeler de yapabilirsiniz. Peki nedir bu düzenlemeler? Hemen anlatalım bu kısmı da.

Teklif Tutarı: Sayfanızı beğenen her kişi için ödeyeceğiniz para miktarını belirlemek amacı ile kullanılır. Burada iki adet seçenek bulunuyor. Birincisi facebook’un önerdiği otomatik ayar, diğeri ise manuel olarak sizin belirleyeceğiniz fiyattır. Kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Manuel kısmını seçtiğiniz zaman zaten altta “Önerilen Teklif” bedelini göreceksiniz.
Sizden Ne Zaman Ücret Alınacak: Bu bölümde kişiler reklamınızı görüntülediğinde mi ya da sayfanızı beğendiğinde mi ücret ödemek istiyorsunuz bu iki seçenekten birini kullanacaksınız. Size cazip gelen kısmı işaretleyin.
Reklam Planlaması: Bu bölümü kullanabilmek için yukarıda belirlediğiniz bütçe ayarlarından “Toplam Bütçe” şıkkını işaretlemeniz gerekiyor. Ne işe yaradığı kısmına gelecek olursak, reklamlarınızın hangi gün, hangi saat diliminde yayınlanacağını belirleyebilirsiniz.
Yayın Türü: Bu bölümde reklamlarınızın yayınlanma süresini belirleyebiliyorsunuz. Standart veya hızlı yayın seçeneklerinden size uygun olanı işaretleyiniz. Önerim, standart olarak kalmasıdır.

Tüm bu bölümleri hallettikten sonra en altta “Reklam Seti Adı” yazan bölüme oluşturacağımız reklama ait bir “Ad” belirliyoruz ve sağ altta bulunan “Reklam Kreatifi Seç” butonuna tıklıyoruz.

facebook reklam verme 7

Şimdi vereceğiniz reklamın kullanıcılara nasıl görüneceğini ayarlayacağız. Belirlediğiniz reklamın görseli ve açıklamasını ayarladıktan sonra sağ tarafta reklamınızın nasıl görüneceğine dair size bir önizleme sunmaktadır. Buradan tüm ayarlamaları yaptıktan sonra sağ alt taraftan “Sipariş Ver” butonuna tıklıyoruz.

facebook reklam verme 8

Şimdi bizden bir kredi kartı veya banka kartı eklememizi isteyecektir. Gerekli kredi kartı bilgilerini doldurduktan sonra “Devam” butonuna tıklayoruz. Artık facebook reklam verme işlemini tamamlamış bulunmaktayız. Buradan sonra verdiğimiz reklam facebook tarafından incelenecek herhangi bir terslik olmaması durumunda yayına alınacaktır.Reklamınız yayınlandıktan sonra Facebook üzerinden bildirim olarak görünecek ve ayriyetten size reklamınızın yayınlandığına dair bir mail gönderecekler. Artık Reklam Yönetimi sayfasından verdiğiniz reklamın istatistiklerini ve raporlarını takip edebilirsiniz.1 Yorum
@Facebook Hesap Silme - Dinle Anlatıyorum! - 2016-01-20 18:59:34

[…] Facebook’a reklam vermek istiyorsanız Facebook reklam verme hakkındaki yazıyı okuyup bilgi […]www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

[…] Facebook’a reklam vermek istiyorsanız Facebook reklam verme hakkındaki yazıyı okuyup bilgi […]