menü resmi

Evlilikte Yalan Söyleme Hastalığı – Mitomani

Evlilikte Yalan, Yalan Söyleme Hastalığı Ve İnsan Neden Yalan Söyler?

Yalan Nedir?

Yalan, kişinin o an gerçeği dile getirecek duruma hazır olmadığından, başvurduğu geçici bir çözüm yoludur.

İnsanlar Neden Yalan Söyler?

İnsanlar gerçeklerin yükünü kaldıramadığı zaman yalan söylemeye yönelebilirler. Doğru söylemektense yalan daha kolay bir yöntem olarak görülebilir. Yani bir nevi kaçış yoludur. İnsanlar gerçeklerin getireceği sorumluklardan ve başlarına gelebilecek olumsuzluklardan kaçmak isterken, ilk başvurdukları yolda hepimizin bildiği gibi yalandır. Birçoğumuzda karşımızdaki insanı kaybetme korkusu yaşadığımız zaman, yalanı zaman kazanmak adına da kullana biliyoruz. Bu durum genellikle hata yaptığımızın farkına varıp, pişman olduğumuz da gerçekleşir.evli yalan

İşte tüm bunları siz okuyucularımız ile detay detay paylaşmak adına “Evlilikte yalan, yalan söyleme hastalığı ve insan neden yalan söyler?” adlı başlığını, hazırladım ve yine sizler içinde anlatıma sunacağım. Şimdi dilerseniz anlatımıma evlilikte yalan ile başlamak istiyorum.

Evlilikte Yalan

Günümüzde evlilikleri bitirme noktasına kadar getiren unsurların başına, bilin bakalım ne geliyor? Tabi ki de yalan. Evlilikte yalan, çiftlerin birbirlerine karşı ufakta olsa sürekli yalan söylemeleri, zaman içlerisin de aralarında ciddi bir güvensizlik, oluşmasına sebep oluyor. İşte bu güvensizliği doğuran yalanlarda, evliliği bitirme doruğuna kadar getirebiliyor.

Evet, ne kadar önemsemesek de yalan toplumumuzda, ciddi sorunlar yaşamamıza zemin hazırlıyor. İşte bu sorunlardan biriside yıllardır emek verdiğimiz ilişkimiz ve en değerli duygu bağımızı oluşturan evliliğimizi, bitirme doruğuna kadar getirmesidir. Günümüzde yalan yüzünden son bulan evliliklerin, haddi hesabı yok. Güven bir evliliğin ve kurulan diğer tüm ilişkilerin, yapıtaşıdır. Güveni, derinden sarsan yalanlar biriktiği zaman, büyük sorunlar doğabiliyor.

Pembe yalan dediklerimiz ve rahatlıkla söylediğimiz o yalanlar bile zamanla birikip, kocaman bir kâbusa dönüşebiliyor. Bu sebepten, ne kadar zorlansak da ilişkilerimizi korumak ve daha sağlıklı yürütmek adına, yalandan mümkün olduğunca uzak durmamız gerekiyor. Aksi takdirde basite aldığımız, ‘aman ne olacak, sanki abartanın ne anlamı var’ dediğimiz yalanlar, kurduğumuz tüm düzeni yerle bir eder. İnanın, yalan bunu yapabilecek güce sahip.Evlilikte yalan

Sürekli Yalan Söyleme (Mitomani)

Mitomani; yalan söyleme hastalığı olarak bilinir ve bu hastalara ise mitoman adı verilir. Bu hastalığa yakalanan kişiler, ne yazık ki yalan söylemekten kolay kolay vazgeçemiyorlar. Peki, ya siz hiç kendinizde böyle bir sorun olduğunu, düşündünüz mü? Hadi gelin kendimizi bir test edelim ve bunu kendimize birkaç soru sorarak, yapalım. Ne dersiniz?

Mitomani belirtilerini anlamak için sorulan sorular;

  • Hiç “Aklım ermeye başladığından beri, yalan söylerim.” diyor musunuz?
  • Yalan söylediğiniz zamanlar başınıza sorunlar açılıyor mu?
  • Yalan söylediğiniz için sürekli problem yaşadığınızın farkında olup ve buna rağmen, yalan söylemeye devam eder misiniz?
  • Kendinizi çevrenizin gözünde nasıl olduğunuzu merak ettiğinizden dolayı, yalan söyler misiniz?
  • Yalanlarınıza, bir yerden sonra kendinizde inanır mısınız?
  • Yalan söylediğiniz zamanlar, kendi kendinize psikolojik baskı uygulayarak, ‘benden nefret eder beni hiç sevmezler’ diye düşünür müsünüz?
  • Yalan söylemediğiniz zaman hiç kendinizi kötü hissettiğiniz, zaman dilimleri oluyor mu?

Bu sorulara cevaplarınız daha çok hayırdan yana ise yalan söyleme hastalığına, yakalanmamışsınız ve yalan söylememek için iradenizi rahatlıkla kontrol edebilirsiniz, demektir. Tabi, kişi beyaz yalanlara hayatında fazlasıyla yer, veriyor. Ancak bunun sebebi kötüye giden durumları düzeltmek için zaman kazanma, çabasıdır. Evet, yalanın bir rengi yoktur, fakat beli bir dozu muhakkak ki vardır. Bu doz gereğinden fazla ise kişinin yalan söyleme hastalığına yakalanması, kaçınılmaz bir hal alır.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Ece Naz -
2018-04-18 12:28:49

Evlilik temelini sarsan en büyük şey kişilerin birbirine güvenmemesidir. Bunun da nedeni zaman içinde birbirlerine yalan söylemeleridir. Bu güven zedelenmesi boşanmalara zamanla yola açıyor.

@Serhat -
2018-04-05 00:27:00

Ben profosyonel yalan söylerim, karşımdakini inandırmak için önce kendi yalanıma kendim inanırım. Ama ben bir baskıdan veya meraktan dolayı yalan söylemiyorum. Bu bana zevkli geldiği için yalan söylüyorum acaba bende mi mitomani oldum?

@İlknur Kaya -
2018-03-28 12:51:31

Erkekler kadınlara genelde açıklaması zor olan veya izin alamadıkları konularda sıklıkla yalan söylemeye başvuruyorlar. Bu konuda genelde suç birazda kadınlarda.

@Beyza -
2018-03-06 11:28:38

Yalan söylemek insan bunyesinde yerleştimi çıkmak bilmeyen ve çoğu zaman ağır sonaçlara sebep veren bir huydur. Söyledikçe nedense insanlara daha tatlı geliyor ve sürekli olmaya başlıyor. Önemli olan tatlı yalanlar dediğimiz yalanların sınırlarını her zaman belirlemek gerekiyor. Kişiden kişiye değişebilir fakat sınırlaması yapılabilir rahatlı. Bu sebepde birşey yaparken veya birşey soylerken 2 kez düşünmek gerekir.

@Başak -
2018-03-05 15:48:52

Gerek ekonomik gerekse iş nedeni ile yaşanan bazı olumsuzluklardan dolayı eşim bana sürekli yalanlar söylüyor. Bu durum ne kadar da masum görünse de ileride tehlikeler oluşturabilir gibi görünüyor.

@Nihat -
2018-03-03 15:07:12

Eşimle evlendikten sonra birçok ufak ama pembe yalan söylemeye başladım. İlk başlarda arada sırada söylüyordum ama artık her zaman yaptığım bir şey haline geldi. Artık eşim dediklerimin çoğu inanmıyor.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.