Etli Ekmek

Hmmm. Yanında birde ayran oldu mu ne kadar lezzetli olur 🙂

Etli ekmeği Konya’da yemek gerektiğini söyleyenler var, e haksız da değiller hani. Peki etli ekmek yemek için illa da Konya’ya mı gitmek gerekiyor , hayır tabiki.

Evlerimizde kendi ellerimizle hijyenik, lezzetli etli ekmek hazıalayabiliriz.

Etli Ekmek İçin Gerekli Malzemeler

Etli Ekmek Hamuru için Gerekli Malzemeler

Etli Ekmek Tarifi(4-5 Kişilik)

Evet malzemeleri hazırladıktan sonra şimi de etli ekmeğimizi hazırlayalım.

Öncelikle bir kap içerisine unu ve yeterli miktarda tuzu koyunuz. Elinizle biraz karıştırın. Ortasını boşluk yapınız ve yavaş yavaş su ekleyin. Yeterli miktarda su ekledikten sonra hamur kıvamı kulak memesinden biraz sert oluncaya kadar youğurun. Yoğurma işlemi bittikten sonra hamurun üzerine nemli bir bez örtün ve dinlenmeye bırakın.

Domateslerin kabuklarını soyun ve rendeleyin. Daha sonra biberlerin çekirdeklerini çıakartarak ince ince kyın, yada rondaya verin. Soğan, sarımsakları da aynı şekilde doğrayın. Sonra, soğan, sarımsak, biber, domates hepsini kıymanın içerisine ekleyin. İyice yoğurmaya başlayın. Biraz yoğurduktan sonra karışımın içerisine tuz, karabiber, kimyon, pulbiber ekleyin ve son olarak suyunu da ekleyin iyice yoğurun. Bütün malzemeler iyice kıvama gelinceye kadar yoğurun.

İç malzemesi iyice kıvama geldikten sonra, hamuru 2-3 milim kalınlıkta bir lahmacun biçiminde açınız ve malzemeleri her parçanın üzerine yayın. Daha sonra bütün ekmekleri fırına koyun. Yaklaşık 10 dakika pişinin. 10 dakika dolunca fırından alın ve servis edebilirsiniz.

Afiyet olsun..

 2 yorum
@Merve Özkan - 2018-04-02 01:33:03

Etli ekmek en sevdiğim yemekler arasındadır, artık kendim yapmaya çalışacağım bakalı


@Özlem - 2018-03-09 15:55:54

Yemeyenler için şiddetle tavsiye edebilirim çok lezzetli ve çok güzel. Tabi karşınıza geldiğinde şasırmayın genelde kesilmeden servis eden yerler çok fazla . Yerinde yemek her zaman çok iyi olur ama İstanbulda iseniz Konyalıdan söyleyebilirsiniz.www.gencturkhaber.com - ANASAYFA

Etli ekmek en sevdiğim yemekler arasındadır, artık kendim yapmaya çalışacağım bakalı

Yemeyenler için şiddetle tavsiye edebilirim çok lezzetli ve çok güzel. Tabi karşınıza geldiğinde şasırmayın genelde kesilmeden servis eden yerler çok fazla . Yerinde yemek her zaman çok iyi olur ama İstanbulda iseniz Konyalıdan söyleyebilirsiniz.