Epidemiyoloji Nedir ?

Epidemiyoloji Nedir?

Herhangi bir topluluk içerisinde meydana gelen hastalık, kaza ve sağlık durumlarının dağılımlarını, meydana gelme sıklığı, bu hastalığın yol açtığı yandaş rahatsızlıklar ve belirtileri Epidemiyoloji ile belirlenebilmektedir. Toplum sağlığını geliştirmek ve tespit edilen rahatsızlıkların görülme sıklığını azaltmak ancak bu şekilde yapılan araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ile sağlanabilmektedir.

Birçok bilim dalı ile ortaklaşa çalışmalar yürütmesi gereken bu bilim dalı, sadece hastalık ve sağlık durumları ile ilgilenen bir kuruluş olarak görülmesin. Son zamanlarda doğal afet ve kaza durumları ile ilgili de veri toparlaması yapmaktadır.

Epidemiyoloji Ne İş Yapar

Epidemiyoloji genel olarak aşağıdaki alanlarda çalışmalar ve araştırmalar yapmaktadır. Epidemiyoloji, hastalıkların dağılımlarını ve tolum içerisinde yayılmasını, hastalığın toplumda meydana gelme sıklığını incelemektedir.

  1. Toplum içrisinde meydana gelen kazalar.
  2. Toplum içerisinde meydana gelen sağlık sorunları.
  3. Bu kaza ve sağlık sorunlarının meydana gelme sıklığı ve sonuçlarını araştırma.
  4. Toplum içerisinde oluşan hastalık ve hastalıkların yol açtığı rahatsızlıkların belirtilerini belirleme.

Epidemiyoloji genel olarak bu alanlarda çalışmalar yürütmektedir.

Epidemiyolojinin Amacı Nedir?

Daha çok sağlık ile ilgili konular üzerine yapılan araştırmaların yer aldığı bu bölüm, hangi hastalığın hangi dönemler içerisinde meydana geldiğini, hastalıktan etkilenen kişi sayısını, hastalığın ne gibi etkenlerden dolayı oluştuğu araştırarak bu durumlar ile ilgili çözüm önlemlerinin geliştirilmesini sağlamaktadır.

Çalışma sadece insanlar üzerinde yapılmakta olup bölge, yaş ve cinsiyet gibi konuların detaylı olarak incelenerek sonuçlandırılması ile ortaya çıkmaktadır. Pozitif durumları belirleyen uzmanlar, meydana gelebilecek bir duruma karşın önlemler almayı da amaçlamaktadır.

 Yorum yok

www.gencturkhaber.com - ANASAYFA