menü resmi

Elektrik Mühendisliği Nedir ? Elektrik Mühendisleri İş İmkanları ?

ELektrik Mühendisliği Hakkında Bilgi

Elektrik mühendisliği, elektrik devreleri ve motorlarından, bilgisayar sistemlerine elektronikten, haberleşmeye kadar pek çok alanı kapsamaktadır. Türkiye’de ” Elektrik – Elektronik Mühendisliği” olarak geçmektedir.

Elektrik, elektronik, elektromanyetizma ve elektromanyetik ışınlar üzerine çalışırlar. Transistör ve mikroçiplerin icadıyla birlikte çalışan herşey elektrik mühendisliğiyle akalıdır.

Elektrik enerjisinin üretimi, iletimi, dağıtımı, enerji sistemleri ve alternatif akımda çalışan yüksek gücü olan cihazların tasarımı, geliştirilmesi, korunması, denetimi ve işletilmesi konularında bilgi sahibi olurlar. Diğer bir adıyla güç mühendisliği olarak bilinmektedir.

Elektrik Mühendisliği Bölümleri

Afyon Kocatepe Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi 4 üniversitede eğitimi görülmektedir. 19. yüzyıl sonlarında elektrikli telgraf ve güç kaynakları ile meslek olarak adlandırılmıştır.

Elektrik mühendisliğinin alt dalları da bulunmaktadır ; Elektrik tesisleri, elektrik makinaları, güç elektroniği olarak ayrılmaktadır.

Eğer bu bölümü seçecekseniz sayısal bulmacalara, bilim teknik türü dergilere meraklı, araba, makine veya ele

ktronik eşya modellerini tasarlama, metametiksel hesaplara ilginiz, elektronik aletlere merak duymak, teknolojik yeniliklerden haberdar olmak, keşif ve icatlarla ilgili yazılar okumak vb elektrikle ilgili olan herşeye ilgi duymalısınız.

Elektrik Mühendisliği

Elektrik Mühendisliği İş İmkanları

Mezun olduktan sonra ” Elektrik Mühendisi ” ünvanını alırlar. Oldukça geniş çalışma alanları bulunmaktadır.

Elektromekanik sanayii, Yurtiçi ve yurtdışı fabrika ve işletmelerinin elektrik müteahhitlik, işletim ve danışmanlık hizmetleri, Enerji üretim, iletim, dağıtım, tüketim sektörü, Elektrik makinaları ve transformatör imalat sanayii, Güç elektroniği ve sürücü sistemler,Elektrik makinaları dinamiği, modellenmesi ve kontrolü,

Kablo imalat sanayii, Bina ve yol aydınlatmaları, fabrika ve bina otomasyonları, Elektrikle ısıtma, proje ve uygulama mühendisliği, Yüksek gerilim şalt cihazları üretimi alanlarında çalışabildikleri gibi, kendi danışmanlık ve müteahitlik bürolarını da kurabilirler. Görüldüğü üzere geniş çalışma alanlarına sahip olarak meslek anlamında ileri gelen mesleklerdendir.

▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Selçuk -
2018-05-05 09:22:54

Elektrik muhendisliği bölümü sonrasında devletde iş bulma olanakları diğer mesleklere istinaden daha fazladır. Devlet memuru olarak çalışabilirsiniz veya özel sektördeki bir çok firma bulunmaktadır. Tercih secenekleri çok fazladır.

@Barış Yılmaz -
2018-03-18 21:15:42

Elektrik elektronik mühendisliği okuyorum, okumayı düşünen arkadaşları önceden uyarayım, bir hayli zordur.

@Kazım -
2018-03-07 11:32:40

Onur arkadasımızın dediği gibi gemilerde genelde yolcu gemilerinde çok iyi maaş ile çalışabiliyorsunuz. Abim aynı şekilde gemide çalışıyor ve çok çok iyi maaş alıyor sadece karaya fazla ayak basmıyorsunuz. Geleceğiniz için tabikide çok iyi .

@Onur -
2018-03-07 11:31:10

Mezuniyet sonrasında iş alanı çok olması sebebi ile iş bulma sorunu yaşanmayan bir bölüm. Yazınızda belirttiğiniz üzerine iş alanı çok geniş olmakla beraber istediğiniz paraya çalışma imkanı bulabiliyorsunuz. Bildiğim kadarıyla yolcu gemilerinde çok iyi maaş ile çalışabiliyorsunuz. Bence ideal bir meslek düşünen arkadaslara tavsiye edebilirim.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.