menü resmi

Ellerimiz Neden Terler

El Terlemesi Nasıl Geçer

El terlemesi problemi hemen hemen her gün her insanın başına gelen temel problemlerden bir tanesidir. Terleme olayı insan vücudunun düzenli olarak oluşturduğu normal süreçlerden bir tanesidir. Terleme olayı her ne kadar sağlık açısından önemli olsa da bazı durumlarda bu durum insanların sorunlar yaşamasına sebep olabiliyor. Bu terleme sorunlarından bir tanesi de kuşkusuz el terlemesi problemidir.

El terlemesi problemi genellikle stres, depresyon, heyecan, panik atak, endişe, sinirlilik, korku ve benzeri durumlarda ortaya çıkabilmektedir. Bunun dışında bazı insanlarda ise bu terleme olayı sürekli olarak gelişebilmektedir. Bu durumlarda terleme problemi bu tür insanlarda kalıtsal bir sorun olabilir. Kalp krizi, sinir sistemi rahatsızlıkları, kan şekeri, aktif tiroit, alkol kullanımı, menopoz, düşük kan şekeri ve daha birçok hastalık sebebi ile de bu rahatsızlık baş gösterebilir.

el-terlemesi

Görüldüğü üzere el terlemesi birçok problem nedeni ile ortaya çıkabilmektedir. Eğer bu durum ile sürekli karşılaşıyor ve oldukça rahatsız oluyorsanız sizler için birkaç araştırılmış ve işe yaramış doğal yöntemleri paylaşacağız sizlerde bu yöntemleri deneyerek el terlemesi probleminizden kurtulabilirsiniz.

Bebek Pudrası

Bebek pudrası sahip olduğu özellik sayesinde nemi emerek elinizdeki ter oluşumunu engeller. Buna ek olarak elinizde oluşan kötü kokuları da giderir böylece hem terleme hem de rahatsız edici kokulardan kurtulabilirsiniz. Çantanızda veya çalışma ortamınızda bulunduracağınız bir pudra ile bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz.

Elma Sirkesi

El terlemesini gidermek için kullanılan yöntemlerden bir tanesi de elma sirkesi kullanmaktır. Elma sirkesi vücuttaki asit seviyenizi düzenlemenizde size yardımcı olur. Bu özelliğinin yanı sıra vücuttaki gözenekleri kısarak aşırı terlemeyi giderir. Bu sayede aşırı terlemenize engel olur. Elma sirkesini hem elinize sürerek hem de içerek kullanabilirsiniz. Eğer kokusundan rahatsız oluyorsanız, içmeniz daha sağlıklı bir seçenek olacaktır.

Günlük olarak bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı elma sirkesini katıp karıştırdıktan sonra içebilirsiniz. Günde bir kere içmeniz yeterli olacaktır. Ayrıca sürerek uygulamak için elma sirkesini herhangi bir kağıt havluya döküp ellerinizi bu havlu ile silerek kullanabilirsiniz. Bu yöntemi gündelik olarak birkaç kere uygulayabilirsiniz. Bir başka yöntem olarak ise elma sirkesini su ile karıştırıp ellerinizi bu suyun içinde yaklaşık 5 dakika bekletin daha sonra elinizi sabun ile iyice yıkayın.

Ada Çayı

Ada çayı birçok sağlık problemine iyi gelmesi ile bilinen sağlıklı çaylardan bir tanesidir. Adaçayı ciltteki fazla yağlarınızı eritmenizde size yardımcı olur. Bu sayede vücudunuzun daha az ter atmasını sağlar. Buna ek olarak terleme sonrası oluşan rahatsız edici kokuyu da azaltır. Adaçayı içerdiği magnezyum ve B vitamini açısından oldukça zengindir. Bu besinler ter bezlerinin dengeli çalışmasını sağlar ve fazla terlemeyi engeller. Günlük olarak 1 veya 2 bardak adaçayı içerek ellerinizdeki terleme sorunundan rahatlıkla kurtulabilirsiniz.

Siyah Çay

Siyah çay tanik asit terleme bezlerini azaltmada oldukça etkili bir besindir. Nemli sallama siyah çay poşetlerini terli ellerinize düzenli sürerek her gün 1 ila 2 dakika boyunca tutun veya terli ellerinizi silmek için nemli çay poşetlerini sıklıkla kullanın.

Karbonat Kullanımı

Karbonat her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz maddelerden bir tanesidir ve oldukça ucuzdur. Karbonat ellerdeki aşırı terlemeyi kontrol altına alabilmenizde oldukça etkili bir etkiye sahiptir. Alkalik bir madde olan karbonat ellerdeki terin çok kısa bir sürede buharlaşmasını sağlayarak ellerinizdeki teri gidermenizi sağlar.

Stresten Uzak Durun

El terlemesi bazı durumlarda her ne kadar kalıtsal ve sağlık problemleri sebebi ile ortaya çıksa da bazı durumlarda da sinir, stres ve benzeri ruhsal sorunlar sebebi ile de oluşabilmektedir. Eğer gündelik hayat ve iş hayatınızda sürekli stres yaşıyorsanız ve bunun sonucunda da sürekli elleriniz terliyor ise size tavsiyemiz yaşantınızdaki stresten uzak durmanızdır. Gündelik olarak karşılaştığınız bu stresten kurtulabilmek için kendinize bir hobi edinmeyi deneyin. Hobi edinmenin yanı sıra spor yaparak, doğa yürüyüşleri ve müzik dinlemek gibi aktivitelerde hayatınızdaki stresten kurtulmanızda yardımcı olacaktır.

Bu konu aşağıdaki aramalarınıza cevap bulmanıza yardımcı olmuştur umarız..

  • el terlemesi nasıl geçer
  • el terlemesi çözüm
  • el terlemesi için krem
  • el terlemesine ne iyi gelir
  • el terlemesini önleyici krem
  • el ve ayak terlemesi neyin belirtisi
  • ellerin terlemesi neyin belirtisi
  • el terlemesi nasıl geçer doğal
▼ Devamını Okumak için TIKLAYINIZ ▼
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Ahmet -
2018-04-29 12:57:49

El terlemesi genellikle kişilerde heyecan veya stres durumlarında daha çok ortaya çıkan bir durumdur. Ama nadir de olsa bazen ter bezlerinin düzgün çalışmamasından dolayı da olabiliyor.

@Hüseyin -
2018-04-28 08:40:24

Benim sorunlarım arasında bu sorun vardı. Bende dediğinizi yaptım ve azalma meydana geldi teşekkür ederim çok iyi bilgi paylaşımı yapmışsınız.

@hakan -
2018-04-25 09:49:54

Ellerim sürekli terliyor çok çalıştığımız için olabilir. Tavsiye ettiğiniz işlemleri yapacağım bakalım umarım iyi gelir.

@Kayran -
2018-04-21 08:39:37

Ellerim sürekli terliyor sürekli kullanıyorum fakat muhtemelen yazınızdaki gibi stresden dolayı oluşuyor. Sürekli kurulamak zorunda kalıyorum dikkat etmeyelim

@ABAY -
2018-04-18 08:00:12

Yazıda belirtildği gibi sinir ve stresden dolayı aşırı terleme yaşanıyor. Örneğim ben sabah 8 akşam 5 pc başındayım sürekli ellerim hareket halinde stres ve sinir eller su gibi oluyor .

@Kayhan -
2018-04-17 07:56:48

Sağlık açısında eğer ter bezlerinde bir sorun var ise genelde kişilerin ellerinde veya ayaklarında terleme yaşayabilir. Genelde eller terler hekiminden destek alabilir yada sürekli kurulamak zorunda kalacaktır kişi malasef.

@Furkan -
2018-04-16 08:21:18

Benimki sürekli terliyor farklı bişey denememiştim genetikdir diye . Fakat yazınızda bir çok secenek olması sebebi ile hepsini deneyeceğim umarım iyi gelir sizlere dua ederim .

@Baran -
2018-04-16 08:17:36

Elllerimi sürekli aktif olarak kullanıdığım için sürekli terliyor pc kullandığım için malasef . Fakat yukarı belirttiklerinizi deneyeceğim bakalım azalta bilecekmiyim.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.