Eğik Uterus & Eğilmiş Uterus Nedir ?

Bazı kadınlarrahimlerini geriye doğru, biraz pelvisin arkasına doğru eğirmişlerdir. Bir araştırma, kadınların yaklaşık % 20’sinde eğilmiş veya geriye döndürülmüş bir uterus olduğunu gösteriyor. Geriye dönük rahim, retroflex edilmiş uterus, eğilmiş rahim ve tabii ki geri döndürülmüş uterus gibi eğik uterusun tanımlanması için kullanılan başka terimler de vardır. Benzer şekilde, tıp uzmanları aynı koşulları açıklamak için başka terimler de kullanmaktadır. Bu uterin retrofleksiyon, uterin retroversiyon, semptomatik uterin retroversiyon, uterusun retroversiyonu, uterusun relfeksionu ve uterin retrodisplasement içerebilir.egik-uterus-egilmis-uterus

Eğik Uterus Hakkında Sık Sorulan Sorular

 

1.Eğilmiş Uterus Seks Yaşamınızı Etkileyecek mi?

Başlıklı bir rahim hakkında endişelenmek gerekir, ancak bu her zaman ciddi değildir. Cinsel ilişki kurabilirsiniz, ancak bazı cinsel ilişki pozisyonları hoşunuza gitmeyebilir. Vajina genellikle düzdür ve sonunda yumruğunuzun büyüklüğündeki uterus olur. Rahmin yuvarlak kısmı, retroverted rahminiz varsa, arka ucunuza daha fazla işaret eden karnınıza doğru ileriye doğru bakar. Bu nedenle yalnızca eğik bir rahim olan kadınlar karnında ağrı yaşamak yerine sırtlarında ağrılar hissederler.

Rahimin şekli nedeniyle, geriye dönük rahim olan kadınlar, yüzü eşine doğru düz durdukça cinsel ilişki pozisyonlarını tercih eder. Bu nedenle, eğilmiş bir uterusunuz varsa ön tarafa bakan bir kadın üstü konum veya misyoner pozisyonunun daha olumlu olacağı oldukça açıktır.

2.Eğilmiş Uterus Kısırlığa Neden Olur mu?

Cinsel ilişkiye girmek ağrıya neden olabilir, bu yüzden retrover uterus gebeliğinden endişe duymak gerekebilir. İnfertiliteye neden olabilir veya olmayabilir. Doktorunuz yalnızca hastalığınızdaki diğer doğurganlık sorunlarını göz ardı ettikleri takdirde düşünebilir. Doktorunuz başka bir meseleyi tespit edemediğinde, eğik rahmin buradaki tek rahatsızlık olmadığından emin olmak için uterus askıya almayı veya ULIFT prosedürünü önermenizi önerir.

3. Eğilmiş Uterus Gebeliği Etkiler mi?

Bazı durumlarda, gebelik aslında sorunu çözmeye yardımcı olur ve rahim geri “eğilmemiş” bir konuma getirir. Bu genellikle 10-12 haftalar arasında gerçekleşir. İyi haber şu ki rahim pozisyonunuz hamileliğinizi veya doğumunuzu etkilemeyecektir. Nadir durumlarda, rahim ileri gitmez ve bu da düşük yapma olasılığına neden olabilir.

Eğik Uterus’un Belirtileri Nelerdir?

Eğik uterus ve gebelik hakkında endişelenmek gerekir, ancak önce bu soruna gerçekten sahip olduğunuzdan emin olmanız önemlidir. Belirli belirtilere dikkat ederek bir karar vermenize yardımcı olur. Eğilmiş bir uterusun birincil semptomları menstruasyon veya cinsel ilişki sırasında ağrıları içerir. Diğer belirtiler arasında idrar yolu enfeksiyonları, cinsel ilişki sırasındaki sırt ağrısı, doğurganlık sorunları, küçük idrar kaçırma ve tampon kullanma zorluğu bulunur.

Eğilmiş Uterusa Neden Olanlar?

Bir çözüm aramaya başlamadan önce, geriye döndürülmüş bir uterusun nedenleri hakkında biraz bilgi edinmek önemlidir.

 

  • Doğal Değişim: Kadın genellikle olgunlaştığında uterus normal konumuna geri döner, ancak bazen konumunu korur ve eğik durur.
 • Yapışma:“Yapışma”adı verilen bir skar dokusu bandı iki ayrı yüzeyi birbirine bağlar ve bazen uterusu eğik bir konuma çeker. Yapışma, pelvik ameliyatlardan sonra oluşabilir.
 • Endometriozis: Rahim ağzından birine endometriyum denir. Bazen, endometriyal hücreler büyür ve rahim dışına taşınır. Bu hücreler diğer pelvik yapılara yapışarak rahim geriye doğru eğilebilir.
 • Fibroidler: Küçük, kanserli olmayan topaklar nedeniyle eğilmiş bir rahminiz olabilir. Bu topaklar uterus üzerine baskı yapar ve biraz geriye iter.
 • Gebelik: Bağlar olarak adlandırılan birkaç bağ dokusu uterusun yerinde kalmasına yardımcı olur, ancak bu dokular gebelik süresince aşırı gerilebilir ve eğilmiş bir uterusa neden olabilir. Eğim gebelikten kaynaklanıyorsa rahim normalde doğumdan sonra normale döner.

Eğik Uterus Nasıl Teşhis Edilir?

Retrofistike bir uterusunuz olup olmadığınızı teyit etmek için rutin bir pelvik muayene yapılır. Pap testi sırasında eğik bir rahmin olduğunu da anlayabilirsiniz. Genellikle doktorunuzu çeşitli testler yapmaya teşvik eden, cinsel ilişki sırasında ağrı yaşamanızdır. Bu, genellikle uterusun geriye doğru eğilmesine neden olan şeyin ne olduğunun belirlenmesine yardımcı olur.

Uterus Eğikliği Nasıl Tedavi Edilir?

Eğilmiş bir rahminiz herhangi bir sorun oluşturmuyorsa genellikle tedaviye ihtiyacınız yoktur. Gerekirse, tedavi seçenekleri temel duruma bağlıdır.

  • Başlıca rahmin endometriozise bağlı olması durumunda hormon tedavisi görmek zorunda kalabilirsiniz.
 • Miyomların veya endometriyozun rahmin hareketini engellemediğini düşünürsek, doktorunuz birkaç egzersiz önerebilir. Bu egzersizler rahim geri döndüğünde geçici bir rahatlama sağlayabilir.
 • Pesary olarak adlandırılan küçük bir plastik veya silikon aygıt da rahiminizi normal konumuna geri getirmek için kullanılabilir. Bu, enflamasyon ve enfeksiyon riskini arttırdığı için ideal çözüm değildir ve siz ve eşiniz cinsel ilişki sırasında ağrı çekebilirsiniz.
 • Laparoskopik cerrahi tekniği, rahmin yeniden konumlandırılmasında yararlı olduğu kanıtlanmıştır. Ameliyat oldukça basittir ve eğik rahmin pozisyonunu düzeltmek için genellikle iyi sonuçlar vermektedir. Bazı vakalarda uterusun cerrahi olarak çıkarılması da bir seçenektir.
Önerilen Paylaşım 1:PMS ve Gebelik Belirtileri

Önerilen Paylaşım 2:Lenf Nodu Hastalıkları Hakkında

Bunlarda Dikkatini Çekebilir

gencturkhaber.com yazar hakkında

Yazar Hakkında: gencturkhaber.com

Merhaba bendeniz Yasemin. Burası da bizim Web sitemiz. Sİzlere hayatı başka bir açıdan bakabilme konusunda ivme kazandırmayı amaç edindik biz. Sizlerde ivmeli hareket yapmak istiyorsanız lütfen kendinizi bana bırakın size Momentum kazandırmak bize zevk verecektir !

3 Yorum(lar)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Geriye dönük rahim hakkındaki bilgi paylaşımınız için teşekkürler.

Bilgilendirici paylaşımının için teşekkür ederim.

eğik uterus bende çok çok çok çok teşekkür ederim


Jincir-Dünyanın En leri Kaşıntısı Nasıl Geçer