menü resmi

Doktor Nasıl Olunur?

Doktor olmayı düşünen bir kişi ilk olarak doktorluk vasıflarına uygun bir kişi olmalıdır. Bu alanda kendini sürekli geliştirmeli, öğrenmeye ve araştırmaya açık olmalı, kendisini tam olarak bu mesleğe adamalıdır. Bu şartları taşıdığınızı düşünüyorsanız liseyi bitirdikten hemen sonra, üniversite sınavından kendi bölümünüzden başarılı bir puan alarak Tıp fakültesini kazanmanız gerekir.

Şuanda Türkiye çapında 74 tıp fakültesi vardır. Bunlardan 14’ü özel okul olurken, geri kalan okullar ise devlet okullarıdır. Okulun bulunduğu yere ve okulun ismine göre, puanlarında artışların yaşanması söz konusu olacaktır. Bu fakültelere giderek ‘’tıp doktorluğu’’ ‘’temel tıp bilimleri’’ gibi alanlarda okumak mümkün olur. Doktor Nasıl Olunur

Tıp Fakültesinden Mezun Olduktan Sonra:

Tıp fakültesinden başarılı bir şekilde mezun olduktan sonra, uzmanlaşmak istediğiniz alana göre tıpta uzmanlık sınavına girmeniz gerekir. Bu sınavı mutlaka kazanmanız gerekiyor. Tabi her şey bu sınavdan iyi bir sonuç alarak bitmiyor. Kazanmış olduğunuz bölüme göre en az 3 yıllık bir tahsil hayatınız olacaktır. Bu sırada stajyer doktor unvanını almış olursunuz. Uzmanlık eğitiminiz bittikten hemen sonra uzman doktor olarak adlandırılırsınız.

Bunun yanında alanda yönelmeniz mümkün olan diğer bölümlerden biri pretisyen doktorluktur. Bu bölüm içinde stajyerlik zamanlarının olduğunu belirtmek gerekir. Yani tıp fakültesini bitirip uzmanlık sınavını kazandıktan sonra, hangi alana yönelirseniz yönelin bu tarz bir staj döneminin içinde olacağınızı belirtmek gerekiyor. Bu adımdan sonra istediğiniz kuruma yönelerek bu alanda çalışmalara başlamanız mümkün olacaktır.

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Mervan -
2018-05-01 20:38:56

Doktor olmayı düşünenler için ilk önce bir tıp fakültesini kazanmaları gerekiyor. Bunun için oldukça sağlam bir şekilde üniversite sınavına hazırlanmaları gerekiyor.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.